Više od 10.000 mališana ostaće bez mesta u vrtićima
Zbog rekordnog broja od 21.792 prijavljena mališana, ali i nedovoljnih kapaciteta, ove godine bi bez mesta u beogradskim obdaništima moglo da ostan...
pročitaj jošMaska za lice od čokolade, manikir i pedikir, spa tretman i šminkanje za devojčice, nega stopala limunovim sokom i ružinim laticama – samo su neke od novotarija koje se roditeljima nude za „zabavu“ mališana u igraonicama!
Internet i štampani „vodiči“ za mame i tate, u kojima se roditeljima nude adrese i obaveštenja svega što mogu da priušte deci, prepuni su najrazličitijih ponuda. Privatni vrtići, igraonice, školice i radionice, utrkuju se koja će da pruži nešto novo, što do sada nije viđeno. Tako se beogradskim mališanima nudi vrtić sa bazenom ili rođendan u igraonici sa spa tretmanom za devojčice.
Većina stručnjaka smatra da se iza lepih reklamnih fotografija kriju ozbiljni sociološki problemi. Uslovi u kojima neka deca odrastaju nedokučivi su većini mališana, čiji roditelji nemaju novac ni za „pošten“ obrok, a sa druge strane, male „princeze“ samo su uvođenje dece u cipele odraslih.
Čini se da nam sve brže stižu običaji sa Zapada, koji ne samo što su daleko od našeg standard, nego su i potpuno neprimereni uzrastu. Možda će se, tako, neka privatna igraonica dosetiti pa preslikati čuvene izbore za mis devojčica, poput onih u Americi. Do sada smo „lutkice“ od četiri, pet godina, potpuno našminkane, sa frizurama „ispod haube“, obučene u atraktivne mini haljine, mrežaste čarape i cipele sa štiklom, srećom, mogli videti samo na kablovskim kanalima.
„Među najtraženijim animacijama za rođendane su nam spa tretmani, manikir i pedikir, koji se devojčicama mnogo dopadaju„, rekli su u jednoj beogradskoj igraonici za „Novosti“. „Cena aranžmana, zakup prostora i ova animacija, radnim danima košta 99 evra, a vikendom 150 evra. Ako ima više od 20 devojčica, doplaćuje se po 1.000 dinara. Kosu im umotamo u roze peškiriće, stavimo im na lice masku od čokolade, a na oči krastavce. Nogice potope u male lavore sa toplom vodom, limunom i ružinim laticama. Na kraju im lakiramo noktiće na rukama i nogama„.
Prema rečima psihologa Milene Oparnice, ovakva „zabava“ doprinosi sve većoj dekadenciji i udaljava mališane od suštinskih dečjih potreba, a roditeljima pruža privid da nešto čine za njih.
„Istina, sve to može da se plati, ali trebalo bi se zapitati koliko je velika i dugoročna šteta od takvih poklona i za pojedinca i za društvo“, rekla je psiholog Oparnica. „Ako se devojčicama pružaju takve usluge, onda se uče da ulažu samo u telo, a zapravo, potrebno je posvetiti pažnju njihovom psihofizičkom razvoju kroz priču, druženje, razgovor. Osim toga, vodi u samoživost i ne doprinosi savladavanju egocentričnosti, inače prirodne za dečji uzrast. Ove zabave su zaista ‘alarm’ i poziv za obuku takvih roditelja o pravom roditeljstvu„.
Dok većina srpskih mališana pohađa obdaništa koja mame i tate ponekad jedva plaćaju, čak i uz regresiranje, za oko 25.000 dinara mesečno pojedini dečaci i devojčice idu u luksuzne privatne vrtiće. Osim što svakodnevno uče engleski jezik, većina ima kreativne, muzičke i kompjuterske i ekološke radionice. Ovi mališani imaju obezbeđen prevoz na relaciji kuća-vrtić i bazene. Dok roditelji mogu da prate njihove aktivnosti video-nadzorom putem Interneta. U ovakvim skupim objektima, deci se organizuju neobični izleti poput odlaska na berbu grožđa, u seoska domaćinstva, u konjičke klubove, pozorišta…
„Tolike razlike među mališanima nisu dobre za razvoj i socijalizaciju, jer deca stiču pogrešnu sliku o sebi“, rekla je za „Novosti“ pedagog Tanja Uzelac Tufegdžić. „Tako odrastaju u bajci koja nije realna, bez obzira na to što pojedini roditelji imaju novca da im priušte takva obdaništa. Za psihofizički razvoj dece vrlo je važno da nauče da je potrebno da ulože trud kako bi došli do cilja i ostvarili svoje želje i snove. Samo tako se osnažuju i socijalno i intelektualno i emotivno, da sazrevaju i postanu samostalni„.
Izvor: Novosti
Nova meta-analiza koju je sprovela grupa američkih naučnika koji se bave poremećajima spavanja i sna, pokazala je da bi pomeranje početka nastave z...
pročitaj jošVaše dete kod kuće sasvim normalno jede. Međutim, kada ga ostavite u vrtiću ono neće da jede bez obzira šta je na tanjiru. Vi ste naravno kao i sva...
pročitaj jošOva lista je pogodna kako za roditelje, tako i za učitelje i pedagoge koji mogu da jednom dnevno ili nedeljno razgovaraju sa mališanima o snažnim p...
pročitaj još