Karavan „Na putu kroz roditeljstvo“ dolazi u Jagodinu
Projekat „Na putu kroz roditeljstvo“ zamišljen je kao „putujući edukativni karavan“ koji za cilj ima da osnaži roditelje i pomogne im da reše određ...
pročitaj jošIako su mnoge namirnice zdrave za odrasle i stariju decu, najmlađima mogu stvoriti zdravstvene probleme, pa je preporučljivo izbegavati ih. Evo sa kojim namirnicama roditelji treba da budu oprezni…
Uravnotežena ishrana ključ je zdravlja. Međutim, ponekad zdrave namirnice mogu da da budu uzrok mnogih zdravstvenih problema kod male dece.
Dečji organizmi nisu u stanju da svare određene materije, a imunitet im je preslab da se izbori sa naizgled bezopasnim materijama.
Evo sa kojim namirnicama bi trebalo da sačekate pre nego što ih uvedete u jelovnik vaših mališana:
Med
Deci do dve godine starosti ne sme se davati med, jer isti može da sadrži toksin Clostridium botulinum koji izaziva trovanje po imenu botulizam. Imunitet odrasle osobe sposoban je da se bori protiv pojave te materije, ali ne i dečji, pa ga je bolje u potpunosti izbegavati u ranim godinama vašeg mališana.
Nepasterizovano mleko
Kravlje mleko sadrži mlečne proteine koje deca do godine dana života ne mogu svariti, pa se ne preporučuje uvođenje ove namirnice u dečju ishranu pre prvog rođendana. Međutim, u mlađoj dobi valja izbegavati i domaće mleko koje nije prošlo proces pasterizacije. Domaće mleko je puno ukusa, a neki veruju i da je bolje od onog industrijskog, međutim može da sadrži bakterije koje mogu da izazovu smetnje sa varenjem kod dece.
Neke vrste riba
Riba je odličan izvor omega 3 masnih kiselina i proteina, pa se preporučuje njena konzumacija od najranijeg uzrasta. Međutim, neke vrste ribe poput tune, sabljarke i skuše mogu da sadrže značajne tragove žive koja će naškoditi nervnom sistemu deteta, pa ih treba ukloniti sa jelovnika mališana.
Citrusno voće
Limun, limeta, grejp i pomorandže deo su zdravih plodova iz porodice citrusa koju karakteriše visoki procenat vitamina C. Međutim ovo voće karakteriše i visoka kiselost koja može da nadraži osetljivi želudac deteta, ali i izazove kožni osip. Upravo zato preporučuje se da izbegavate davanje ove hrane deci mlađoj od godinu dana.
Hrana koja nadima
Brokoli i pasulj samo su deo namirnica sa visokim procentom prehrambenih vlakana koji poboljšavaju probavu, ali i izazivaju gasove. I dok oni kod odraslih osoba izazivaju tek neprijatnost, kod male dece mogu da prouzrokuju jake bolove u predelu stomaka, pa je bolje pričekati sa uvođenjem ovakvog tipa čvrste hrane u ishranu najmlađih.
Keks u mleku je poslastica koja je mnogima obeležila detinjstvo, a mame sada imaju priliku da je klincima ponude na potpuno drugačiji način. [ca...
pročitaj još[caption id="attachment_115175" align="alignnone" width="640"] Foto: Bakini slatkiši[/caption] Sastojci: Za koru: 5 jaja 2 dl šećera 1 van...
pročitaj još- od osmog meseca Potrebno je: 130 gr šargarepe, oljuštene, nasečene na kolutiće 25 gr putera 3 mala paradajza (pelat, oljušten i o...
pročitaj još