08.01.2016 Ishrana deteta

7 supernamirnica: Tanjir pun zdravlja + recepti

Pred vama je sedam grupa najvažnijih namirnica za zdravlje vašeg bebirona. Otkrijte kada i kako se uvode u ishranu

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

1
INTEGRALNE ŽITARICE

Zašto su važne? Imaju odličan balans ugljenih hidrata, proteina i masti. Dobar su izvor gvožđa i vitamina B kompleksa, posebno folne kiseline. U ishranu odojčeta uvode se od šestog meseca.
Redosled uvođenja: Prvo se uvode pirinač i kukuruz: lako su svarljive, ne opterećuju digestivni sistem, i izazivaju najmanje alergija, pošto ne sadrže gluten. Posle navršenih sedam meseci, detetu se daju i kombinovane žitarice – koje sadrže proso, ovas, kinou i heljdu.
Oprezno sa glutenom: Kao idealno vreme za uvođenje prvih žitarica koje sadrže gluten (pšenica, ječam, raž) pokazao se period između sedmog i osmog meseca. Najpre treba ponuditi sasvim malu količinu (kašičicu-dve) ovih žitarica, kako biste isključili alergijsku reakciju. Kasnije bebi možete dati i korica hleba.
Recept (za uzrast od 6 meseci):
Pirinčane pahuljice za bebe preliti mlečnom formulom, ili majčinim mlekom, i mešati dok se ne dobije glatka smesa;
Recept (za uzrast od 7 meseci): kukuruzne pahuljice pripremiti prema osnovnom receptu, pa u njih dodati voće ili povrće koje je beba već konzumirala;
Recept (za uzrast od 8 meseci): pšenične pahuljice pripremiti prema osnovnom receptu, pa u njih dodati kiseli mlečni proizvod koji je beba već konzumirala.

2
POVRĆE

Zašto je važno? Nema mnogo kalorija, ali zato sadrži obilje vitamina i minerala. Ssadrži biljna vlakna koja navikavaju digestivni sistem za varenje balastnih materija, blagotvorno deluju na probavu i sprečavaju zatvor.
Redosled uvođenja: Određene vrste povrća uvode se sa šest meseci. Prvo se daje povrće slatkastog ukusa (šargarepa, krompir, slatki krompir – batat, keleraba), a kada se beba navikne, uvode se i nove vrste. U osmom mesecu daju se spanać, blitva, krastavac, plavi patlidzan… Mahunarke (boranija, sočivo, pasulj… ), kao i kupus, kelj i karfiol, uvode se tek nakon 10. meseca, jer su malo “teže i komplikovanije” za varenje.
Recept: Dobro oprati krompir (šargarepu, tikvicu, karfiol…) skuvati u malo vode. Kada postane sasvim mek, ocediti ga, izgnječiti i dodati malo toplog adaptiranog (ili humanog) mleka, sve dobro izmešati.

3
VOĆE

Zašto je važno? Ovim putem u organizam se pored vitamina, minerala, oligoelementa, organskih kiselina, biljnih vlakana i manjeg procenta belančevina i masti unosi i tečnost (voda).
Redosled uvođenja: Postoji teorija o bojama, koja kaže da bebama u šestom mesecu prvo treba uvoditi voće od najsvetlije do najtamnije boje. Počinje se sa belim i žutim voćem: jabuke, banane, kruške, nastavlja sa naranždastim: kajsije, breskve, nektarine, da bi bebi, kako raste, davali sve tamnije i voće- crveno: višnje, trešnje, maline, lubenice; ljubičasto: grozđe, borovnice, šljive: i na kraju crno- kupine!
Oprez zbog alergija! Do kraja prve godine bebama ne bi trebalo davati bobičasto, jagodičasto i citrusno voće (pomorandže, mandarine, limun), zbog prevelikog rizika od alergijskih reakcija. Ipak, prema nekim istraživanjima, male količine citrusnog voća mogu se davati oko 11. meseca, kao razblažen sok, ili dodatak voćnoj salati.
Recept za pire/kompot (uzrast od 6 meseci): Opranu jabuku ili krušku oprati i iseći na veće komade. Preliti vodom da ogrezne, pa je kuvati dok ne omekša. Pazljivo oljuštiti koru, pa ocediti voće i napraviti pire. Ova voćna kasa može se obogati žitaricama koje je beba već konzumirala.
Kliknite dalje za nastavak teksta —>




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije