11.10.2014 Dete

Pa-pa, flašice, dobrodošla šoljice!

Postoje brojni, dobri razlozi da flašicu s cuclom zamenite čašom s poklopcem, iako ćete pritom naići na veliki otpor svog mališana. Zato vam predlažemo nekoliko načina kako da ovu „tranziciju“ učinite što bezbolnijom. Naravno, ne možete očekivati da dete bez pogovora prihvati novu „drugaricu“, ali stručnjaci tvrde da je period između 12. i 15. meseca najadekvatniji za odvikavanje od flašice.

kako odvici dete od flasice

Počnite rano
U idealnom slučaju, sa uvođenjem pijenja tečnosti na čašu treba da počnete već u šestom mesecu bebinog života. U slučaju da je vaše dete u starijem uzrastu, nemojte brinuti. Ono tada ima dovoljno razvijene motorne sposobnosti da samostalno drži čašu, a znatiželja će ga verovatno motivisati da usvoji novu naviku.

Pričajte detetu
Pripremite svog mališana tako što ćete mu govoriti nešto poput: „Znaš, za tri dana reći ćemo ‘pa-pa!’ flašici i počećemo da pijemo iz čaše. Mama zna da ti to možeš da uradiš.“ Budite direktni, iskreni i ponavljajte istu poruku svakog dana sve dok ne počnete da je sprovodite u delo.

Ne brzajte!
Velika životna promena, kao što je dolazak nove bebe u kuću, promena vrtića ili vaspitačice, preseljenje i sl. otežaće odvikavanje vaše bebe od flašice. Upravo zbog toga, izaberite manje stresan period da počnete proces odvikavanja. Postepeno zamenjujte flašicu čašom, izbacujuću po jedan obrok na flašicu svake dve do tri nedelje. Najtvrđi orah obično je odbijanje deteta od noćne flašice i zato ovu privilegiju zadržite mališanu još neko vreme.

Dodajte vodu
Velike su šanse da će vaš mališan izgubiti interesovanje za flašicu ako u nju sipate običnu vodu ili jako razređene sokove. Za vreme obroka, dajte detetu da pije mleko ili sok iz čaše sa poklopcem (ili obične čaše) da bi ugasilo žeđ.

Uradite to timski
Za pojedinu decu, najdelotvornija je taktika ignorisanja, odnosno, krajnje racionalng pristupa problemu. Sakupite sve flašice svog mališana u jednu kesu komentrišući pri tom: „Sad ćemo ih sve pokloniti novim bebama u našoj ulici.“ Nakon toga, ostavite kesu pored izlaznih vrata stana. Naredno jutro, neka vaš mališan otkrije da su flašice zamenjene novom igračkom. Osim toga, informišite baku, vaspitačicu ili osobu koja vam čuva dete da upravo sprovodite proces odvikavanja svoje bebe od flašice.

Ostanite principijelni
Sasvim je izvesno da će vaš mališan u prvoj fazi privikavanja na novu situaciju plakati, besneti ili na neki drugi način izražavati negodovanje zbog uskraćivanja flašice. Pokušajte da mu kažete nešto poput: „Znam da si ljuta što nema više flašice i da ti ona jako nedostaje, ali od sada ćeš mleko da piješ iz ove divne šolje. Mama zna da ti to možeš da uradiš.“ Izbegavajte podsticanje u stilu: „Ti si velika devojčica/veliki dečak , a velikim devojčicama/dečacima nisu potrebne flašice“; jer će dete steći utisak da će izgubiti i ostale „privilegije“ koje ima malo dete (maženje, ljuljuškanje, igranje, itd.).

Držite tempo
Vašem detetu manje će nedostajati flašica ako nije gladno ili previše umorno. Zato ga češće hranite i stavljate ga redovno da spava tokom dana. Takođe, potrudite se da „zaposlite“ njegove ruke, ali i usta, različitim aktivnostima: pevanjem, pričom, slaganjem kockica, loptica i drugim igrama koje ćemu odvući pažnju od flašice. Pretvarajte se da zajedno pijete čaj iz pravih šoljica tako da vaš mališan može da vežba uzimanje malih gutljaja vode iz šolje. Na ovaj način, dete će shvatiti ovu aktivnost kao zabavu i lakše će je usvojiti i savladati. U vreme užine, dajte detetu da pije sok iz čaše ili na slamčicu.

Kreirajte ritual za spavanje
Deca najčešće posežu za flašicom zbog osećaja nesigurnosti, a to se kod male dece obično dešava kada su pospana. Da biste ga što bezbolnije odvikli od uljuljkivanja flašicom, dajte mu laganu užinu pre odlaska na spavanje, tako da ne mora da se oslanja na bočicu s mlekom zbog osećaja sitosti. Ako je dete pre spavanja naviklo na maženje u vašem krilu, uz obaveznu flašicu u ruci, umesto nje, dajte mu čašu sa poklopcem (napunite je vodom umesto sokom ili mlekom). Kupanje, igra ili smirujuća muzika takođe mogu da pomognu detetu da se opusti i uspava i bez flašice.

„Kul“ šolje
Povedite svog mališana u kupovinu dozvolivši mu pri tom da sam izabere šolju po svom ukusu. Na tržištu se nalazi zaista veliki broj šolja s poklopcem koji omogućava lakše ispijanje tečnosti i sprečava da se tečnost iz šolje prolije. Plastični materijal od kog su napravljene čaše i šolje omogućava njihovu sterilizaciju, a deo iz kog se pije, obično je dovoljno otporan i na ugrize zubića. Pojedini modeli imaju dodatke u vidu kutije za hranu na dnu šolje, kao i traku koja omogućava fiksiranje šolje za dečija kolica ili nosiljku za kola. Takođe, ove šolje obavezno imaju jednu (ili dve drške) sa strane koja omogućava detetu da čvrsto uhvati šolju.

Autor: Life Content, M.K.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije