10.12.2013 Dete

Pratite uputstva: Vreme je za sirup!

Kada se dete razboli, neophodno mu je davati lekove. Ali, da ne biste napravili veću štetu nego korist, obavezno pročitajte ovih deset uputstava.

sirup

1. Ispravno dozirajte lek

Adekvatna doza od presudnog je značaja, pa je zato bolje da koristite plastičnu kašičicu, koja se nalazi u pakovanju leka, a ne kuhinjsku kašičicu. Medicinski špric za jednokratnu upotrebu (koji možete da kupite u svim apotekama) još je primereniji za davanje leka. Potrudite se da sadržaj šprica ne ubrzigate direktno u grlo, već sa strane, da se dete ne bi zagrcnulo ili zakašljalo.

2. Dobro se pripremite

Ukoliko se mališan plaši ili odupire uzimanju lekova, pripremite dozu krijući. Ukoliko se beba otima tokom uzimanja leka, umotajte je u ćebence ili u peškir, držite je u krilu, u polupodignutom položaju. Kada se lek nađe u njenim ustima, podignite joj bradu da biste joj olakšali gutanje.

3. I vitamini se računaju!

Obavezno se posavetujte sa lekarom pre nego što detetu date bilo koji lek, čak i onaj za koji verujete da je potpuno bezopasan. Može da se desi da prekoračite dozvoljenu dozu vitamina i nekih minerala, kao što je gvožđe (koje može da bude toksično za decu). Nikada nemojte da dajete detetu lek za odrasle, čak ni u znatno umanjenoj dozi, kao ni one koji su propisani drugoj deci.

4. Informišite se o nuspojavama leka

Određeni medikamenti mogu da uzrokuju alergijske reakcije ili neugodne nuspojave. Ukoliko dete dobije osip ili proliv, ili neke druge prateće pojave, kao reakciju na određen lek (nuspojave su obično naznačene u uputstvu za upotrebu leka), obavezno ga odvedite lekaru.

5. Sredstva protiv bolova – bolna istina

Deci mlađoj od 12 godina nikada ne treba davati aspirin, jer se njegovo dejstvo dovodi u vezu sa retkim oboljenjem mozga i jetre. (Ponekad se aspirin označava kao salicilna kiselina, zato obavezno proverite sastav leka.) Brufen (ibuprofen) za decu ne preporučuje se za upotrebu kod beba mlađih od šest meseci ili kod dece koja pate od astme. Ipak, paracetamol za decu može da se primenjuje kod beba od trećeg meseca života pa nadalje. Zapamtite da paracetamol za odrasle ne smete da dajete deci. Vaš pedijatar će možda odobriti korišćenje dečjeg paracetamola, u slučaju da beba razvije visoku temperaturu nakon prvog vakcinisanja, ali ne smete ga nikad dati detetu bez njegove saglasnosti.

6. Vodite računa o roku trajanja

Lekovi čiji je rok trajanja istekao postaju neefikasni ili opasni po zdravlje. Redovno proveravajte malu kućnu apoteku i obavezno bacite sve medikamente kojima je istekao rok trajanja.

7. Lekove držite pod ključem

Držite sve lekove, uključujući i vitamine i dodatke ishrani, u delu ormana pod ključem, ili u specijalnoj kutiji (takođe, zaključanoj) daleko od domašaja dečjih ručica. Takođe, vodite računa da su sve kutije lekova zatvorene i nakon upotrebe uvek ih vraćajte na mesto.

8. Oprezno sa antibioticima

Ukoliko su vašem detetu neophodni antibiotici, zbog lečenja bakterijske infekcije, terapiju može da propiše samo lekar. Za obezbeđivanje optimalnog dejstva ove vrste lekova, morate da ih dajete u pravoj dozi i u regularnim intervalima, neke čak i na prazan stomak. ^ak i ako primetite poboljšanje stanja vašeg deteta, posle samo nekoliko dana, terapija antibioticima mora da se sprovede do kraja. Ako to ne učinite, rizikujete da određen deo bakterija preživi i da se infekcija vrati.

9. Posavetujte se sa apotekarom

Jedna od važnih provera leka, u odnosu na starost deteta i tegobe koje oseća, jeste konsultacija sa apotekarom. U slučaju da dete istovremeno uzima dva leka, moguće je da jedan (ili oba) neće delovati, ili da će uzrokovati nuspojave. Upravo zbog toga, veoma je bitno da ove stvari spomenete lekaru, ali i apotekaru.

10. Detaljno se informišite

Kada lekar propiše neki lek vašem detetu, ne napuštajte njegovu ordinaciju dok ne saznate precizne detalje – u kojoj količini se lek daje, koliko često i koliko dugo. Ako imate bilo kakvih dilema, pitajte apotekara ili nazovite doktora da vam pojasni terapiju.

Autor: Life Content




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije