23.06.2015 Rastemo i učimo

Kako da vaše dete postane „mali šaljivdžija“

Mališani koji se više smeju manje su podložni depresiji i otporniji su na bolesti ili fizičke probleme tvrde stručnjaci.

Foto: Albumarium

Foto: Albumarium

Pantomima, vicevi i šale vašeg sinčića redovno vam ulepšaju dan, a kuća se ispuni neverovatnom srećom. Ponosni ste na svog petogodišnjeg juniora jer mislite da je smisao za humor nasledio od vašeg oca. Iako među mnogim roditeljima vlada ubeđenje da deca crtu komičara i šaljivdžije nasleđuju, smisao za humor se uči i razvija od malih nogu. Smeh i zabava pozitivno utiču na emotivni i socijalni razvoj svakog mališana, kažu psiholozi.

Spontanost i samopouzdanje
Humor je savršeno oruđe koje može u mnogim slučajevima da pomogne najmlađima. Kroz smeh i šalu mališani će situacije sagledati iz druge perspektive, biće spontani u datim trenucima i lakše će shvatiti drugačije načine razmišljanja. Naučiće da uživaju i učestvuju u svim zabavnim aspektima života i da vide dalje od onoga što je na površini. Humor čini decu srećnijom i optimističnijom, a oni mališani kod kojih je smisao za humor razvijeniji, brže stiču samopouzdanje i spretniji su da se izbore s nesuglasicama. Vršnjaci će uvek više ceniti drugara ili drugaricu koji razume šale i viceve, bez obzira na čiji račun su upućeni.

Radost i smeh na sve strane
Bez obzira na to što beba ne zna šta je humor, uveseljavaće je vaše pucketanje prstiju i poljupci po stomačiću. Prema smešnim izrazima lica koje pravite, ona će prepoznati vašu radost i zadovoljstvo. Milo će se kikotati, gugutati i pokušaće da imitira vaše pokrete i mimiku. U periodu između devet i 15 meseci beba je već upoznala svet oko sebe i razume kada roditelji imitiraju neke životinje. Dvogodišnjaci i trogodišnjaci se već trude da na neki način zabave i nasmeju roditelje. Pomno prate humorističke emisije i pokušavaju da „skinu“ određene pozitivne likove koje njihovi tata i mama obožavaju.

Da pukneš od smeha
Već u vrtiću razne igre rečima i urnebesna komedija postaju kolektivna zabava za sve mališane. Šale i vesele gegove dete će prepričavati i po sto puta na dan. Školarcima će iz dana u dan sve zanimljiviji biti anagrami, zagonetke, igre asocijacija. U školskom uzrastu deca prihvataju humor na jedan prefinjen način, stiču dovitljivost s dozom ironije i sarkazma, a konflikte rešavaju koristeći osmeh i šale.

Neslane šale na tuđ račun
Nekad su roditelji u dilemi na koji način da reaguju kada dete zbija neslane šale koje mogu da uvrede njegove vršnjake. Stručnjaci savetuju da se podvuče jasna granica kada nešto više nije zabavno i smešno. Ne podržavajte decu u podlim komentarima i neprikladnim šalama na račun drugih mališana. Ukoliko dete ispriča vic koji vređa drugu osobu, ne podržavajte priču sa osmehom. Budite uzor svom detetu i pokažite mu na koji način da koristi svoj smisao za humor.

Deca i do 200 puta na dan znaju da razvuku usne u osmeh od uva do uva, dok njihovi roditelji to urade jedva šesnaestak puta.

Šale i vesele gegove dete će prepričavati i po sto puta na dan po povratku iz vrtića.

Savet roditeljima
Budite uzor duhovitosti.
– Pravite šale, pričajte smešne i zabavne priče.
– Šalite se tokom svakodnevnih situacija.
– Shvatite dečji humor ozbiljno.
– Pohvalite dete za negovanje humora.
– Okružite decu smešnim knjigama.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije