30 najsimpatičnijih izgovora zbog kojih mališani ne žele u krevet
Čestitamo na uspešno pređenom nivou "uspavljivanje bebe"! Međutim, sada ste pred pravim izazovom - naterati mališana da ode u krevet. To nije tako ...
pročitaj jošSasvim je jasno da nijedan roditelj ne želi da njegovo dete pati od karijesa, a naročito ne u najranijem uzrastu. Zato, poslušajte savete stručnjaka:
1. Izbacite slatke napitke
Ispijanje sokića iz flašice obično smiruje većinu beba. No, to istovremeno znači da su njihovi zubići konstantno (većinu vremena) prekriveni šećerom i podložni karijesu. Čak je i prirodni voćni sok bogat šećerom, zbog čega ne treba da ga dajete bebi dok pije iz flašice. Najbolje je da malo dete pije samo vodu i veštačko mleko iz bočice. Takođe, nikada nemojte da dajete detetu da pije mleko iz flašice dok se uspavljuje – ono takođe sadrži prirodni šećer (laktozu) koji može da stvori problem tokom noći kada je lučenje pljuvačke smanjeno, pa su tako zubi manje zaštićeni. I, ne zaboravite da detetu operete zubiće nakon večernjeg obroka.
2. Neka dete pije iz šolje
Kada dete počnete da hranite kašicama, naviknite ga da pije iz čaše ili specijalne dečije šolje sa „kljunom“. Voda je jedini napitak koji ne šteti zubima, zbog čega treba da podstičete dete da je redovno uzima. Ograničite količinu voćnog soka i ponudite ga detetu samo uz obroke. Takođe, obavezno razređujte sok vodom, u odnosu 1:10.
3. Odredite vreme za obroke
Maloj deci, a naročito onoj koja samostalno hodaju i stalno su u pokretu, neophodno je redovno „punjenje baterija“. Ali, umesto da hrana bude stalno „nadohvat ruke“, stvorite naviku uzimanja tri obroka dnevno i dve manje užine (jedna prepodne, jedna poslepodne).
4. Slatko samo nakon zdrave užine
Zaista, najlakše je posegnuti za kutijom keksa kada je vašem mališanu potrebno da pojede nešto da bi to održalo njegovu energiju do narednog obroka. No, slatke užine će samo oštetiti njegove zubiće. Umesto toga, ponudite mu hranjivije namirnice, kao što su kreker sa krem sirom ili sveže voće. Izbegavajte da mu dajete suvo voće (na primer, suvo grožđe) isuviše često, jer ono sadrže visokokoncentrovani šećer. Kao povremeni „slatki užitak“ možete da mu ponudite čokoladu (pre nego bombonu ili lizalicu) jer je ona najmanje štetna slatka namirnica. Takođe, znajte da jedna kocka sira, koju će dete pojesti dvadesetak minuta nakon slatkiša, redukuje kiselost u ustima.
5. Perite detetu zube dva puta dnevno
Čim se pojave mlečni zubići – obično se to dešava oko šestog meseca života – počnite da ih perete dva puta dnevno. Za to treba da koristite meku dečiju četkicu i malo (veličina zrna graška) paste za zube. Kada dete malo poraste, sigurno će poželeti da i samo počne da pere zube – što je dobra praksa – ali je najbolje da ipak vi to radite da biste bili sigurni u savršenu čistoću zuba. Eksperti kažu da deca treba da navrše najmanje sedam godina da bi mogla pravilno da peru zube.
6. Redovno posećujte zubara
Kada dete navrši godinu dana, treba da počnete da ga vodite stomatologu, i to svakih šest meseci. Na ovaj način, zubar će na vreme primetiti svaku promenu na zubu, i bezbolnije je otkloniti, a vaše dete će steći važnu naviku.
Autor: Life Content, M.K.
Preporuke stručnjaka glase da se u toku dana pojede što više svežeg voća i povrća. Međutim, isto tako se sa raznih strana govori o štetnosti pestic...
pročitaj jošKućni ljubimci i deca su dobri jedni za druge. Posedovanje kućnog ljubimca je zabavno, ali briga o njemu može biti skupa i može oduzimati mnogo vremena.
pročitaj jošDeca koja dožive traumu poput razvoda roditelja ili izloženosti nasilju, imaju veći rizik za astmu, objavili su američki naučnici. U studiji...
pročitaj još