17.12.2014 Zdravlje deteta

Kako očuvati zdravlje mališana tokom praznika

S dolaskom hladnijeg vremena često nas pogađaju prehlade. Kod beba i dece zbog još nerazvijenog imuniteta, prehlada je uobičajena pojava pa mališani obole i do nekoliko puta godišnje.

prehlada praznici

Iako prehlada nije ozbiljna bolest, često nam curenje nosića, kašalj i infekcije sinusa zagorčavaju vreme praznika i školskog raspusta.

Određenim pravilima simptome prehlade možemo sprečiti ili barem ublažiti, kako ne bi narednih nedelja mališani proveli zamotani u ćebe zajedno sa hrpom maramica.

Za početak treba znati da prehlada nije posledica ni promaje, ni hladnog vazduha, ni slabog oblačenja već je ona zarazna bolest koje su uzročnici najčešće virusi i bakterije koji se prenose direktnim kontaktom. Zato je vrlo važno često prati ruke. Klice mogu satima preživeti van organizma pa je dovoljno da dete samo dotakne predmet s kojim je zaražena osoba bila u kontaktu. Obasnite detetu da je važno da izbegne pipkanje po licu jer prehlada ulazi kroz oči, nos i usta.

Za podizanje imuniteta odličan dodatak ishrani su jabuke, narandže, kupus, brokoli i spanać. Jabuke su bogate vitaminom C i mineralima podižu imunitet pa se još od davnina koriste za lečenje gripe, temperature, otčepljivanje nosa, kao i brži oporavak od bolesti.

Poslednjih godina studije govore o efektnosti jogurta. Jedan jogurt dnevno smanjuje rizik od prehlade za 25 odsto, stoga umesto slatkiša bolje deci dajte jogurt – voćni ili obični.

Poznato je da voda čisti organizam. Dobro je detetu povećati unos tečnosti. Ukoliko dete ne voli da pije vodu, skuvajte mu čaj od kamilice, zove ili šipka s dodatkom limuna i zasladite medom. Med je posebno pogodan kao sredstvo protiv prehlade. Jedna kašika meda sa cimetom od davnina se koristi kao preventiva od prehlade a vrući čaj pridonosi brzom izlečenju jer podsiče krvotok i čisti organizam od otrovnih materija. Zova je odlična kod upale krajnika, grla i gripe. Kamilica je izvrstan antiseptički lek, a šipak kao jedan od najbogatijih izvora vitamina C, vrlo je koristan kod prehlade.

Lečenje prirodnim lekovima manje je nasilno za mališane od medicinskih lekova stoga ne morate žuriti pedijatru već na prve znakove prehlade. Motrite dete dan, dva. Začepljen nosić, vlažite mešavinom slezovog korena, koji možete kupiti u apoteci. Suvi vazduh vlažite mokrim peškirom prebačenim preko radijatora.

Ni temperatura nije razlog za paniku. Tek temperaturu iznad 380 stepeni Celzijusovih je potrebno skidati. Najzdraviji način je prirodnom metodom, umotavanje bebe u rashlađeni peškir, kupkom u vodi tek za koji stepen nižoj od bebine ili navlačenjem rashlađenih čarapica na bebina stopala.

Pileća supa je blagi antibiotik i najbolji je borac protiv prehlade pa neka se barem tri puta nedeljno nađe na jelovniku mališana.

Izvor: mojedijete.com
M.G.




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije