09.02.2014 Zdravlje deteta

Kako sprečiti i lečiti infekciju uha

Infekcije uha su česta pojava kod beba i male dece. Ipak, ukoliko se rano primete prvi znaci i na vreme započne s terapijom, one se lako i brzo leče. Saznajte više o tome kako možete da pomognete svom mališanu ako oboli od infekcije uha.

uho

Nekoliko važnih činjenica

Eksperti procenjuju da će oko 80% dece do treće godine života bar jednom oboleti od infekcije uha. One su najčešće uzrokovane nekom virusnom infekcijom, kao što je prehlada, ali mogu da se jave i kao posledica prodora bakterija u uho putem vode (pranje kosice ili brčkanje na bazenu).

Infekcije uha češće su kod beba i male dece nego kod odraslih, delimično zbog nedovoljne razvijenosti imuniteta, a delimično zbog toga što su ušni kanali kraći, pa mikroorganizmi brže dospevaju iz grla i nosa do bubne opne. Ukoliko se infekcija proširi na ovu osetljivu oblast, može da uzrokujue bolnu upalu uha.

Najčešći oblik infekcije jeste Otitis media – upala srednjeg uha. Kada se ova oblast uha inficira, u njoj se nagomilava tečnost koja vrši pritisak i izaziva zapaljenje bubne opne. Posledično, javljaju se intenzivan bol i visoka temperatura. Tečnost može da se nagomila u tolikoj količini da izazove pucanje bubne opne i izlivanje tečnosti iz uha. Perforirana bubna opna obično zarasta bez primene bilo kakve terapije (ili intervencije), ali ipak, ukoliko se to desi, trebalo bi da odvedete dete lekaru.

Za ublažavanje bola usled infekcije uha najbolje što možete da uradite jeste da dajete detetu preporučenu dozu paracetamola. Na taj način ćete sniziti telesnu temperaturu i ublažiti bol. Ukoliko se bol (ili temperatura) ne povuku nakon dan-dva, povedite dete lekaru kako bi izvršio specijalistički pregled ušiju otoskopom (instrument za pregled uha).

Primena antibiotika – da ili ne?

Ukoliko mislite da je vaše dete obolelo od infekcije uha, obavezno ga odvedite lekaru, jer ova infekcija može da bude i simptom drugih bolesti.

Mnogi lekari veruju da primena antibiotika nije uvek neophodna prilikom lečenja ušne infekcije. Većina dece oporavlja se bez lekova i dugotrajnih posledica. Iako su antibiotici u određenim slučajevima potrebni kako bi se brže ublažili simptomi, doktori danas ipak oklevaju da ih propišu, zbog sve većeg broja mikroorganizama koji su otporni na njih.

Ako lekar ipak odredi antibiotsku terapiju za vašu bebu, onda je morate primeniti do kraja, prema priloženom uputstvu. Simptomi će se verovatno ublažiti ili povući i pre nego što beba popije prepisanu količinu sirupa, ali pošto antibiotici prvo uništavaju slabije bakterije, lečenje treba nastaviti da bi se terapijom uništile i „jače“ bakterije. U suprotnom, simptomi će se ubrzo ponovo pojaviti.

Dobra vest je to što će dete vremenom postati otpornije na uzročnike ušnih infekcija, pa im posle navršenih pet-šest godina najverovatnije više neće biti podložno. Takođe, treba da znate da problemi sa sluhom obično traju koliko i infekcija i da nema velikih opasnosti od trajnih posledica upale. Međutim, pošto razvoj govora kod deteta zavisi od oštrine njegovog sluha, svaku ušnu infekciju morate brzo i efikasno lečiti i na vreme uočiti i najmanji problem sa sluhom.

Efikasne metode ublažavanja bola

Dajte detetu odgovarajuću dozu paracetamola radi snižavanja temperature i ublažavanja bolova. Doza leka mora biti primerena uzrastu deteta.

Nemojte pretopljavati dete. Oblačite mu laganu odeću, a ako mu je temperatura vrlo visoka, istuširajte ga mlakom vodom.

Umotajte bocu sa toplom (ne vrućom) vodom u peškir i prislonite je uz uho deteta, radi ublažavanja bola.

Probajte lečenje homeopatijom – u efikasna sredstva lečenja upale uha spadaju kamomila, pulsatila i akonit. Naravno, najvažnije je da se konsultujete sa kvalifikovanim homeopatom i primenjujete lečenje prema njegovim uputstvima.

Biljni lekovi su takođe efikasni u lečenju infekcije uha, ali se i pre njihove upotrebe morate posavetovati sa lekarom, ili sa profesionalnim herbalistom.

Ukoliko vaše dete, usled alergija, često oboleva od upale uha, onda mogu da pomognu esencijalne masne kiseline, kao one iz ribljeg ulja. One su delotvorne prilikom ublažavanja otoka u uhu. Vitamin C takođe je važan faktor u lečenju, jer jača imunitet. Razumljivo, pre primene ovih suplemenata treba da se posavetujete sa lekarom.

Izbegavajte da detetu perete kosu, nemojte ga voditi na bazen i kupati u kadi prepunoj vode (zbog prskanja), jer kroz vodu mogu da prodru nove bakterije u uho.

Autor: Life Content




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije