29.10.2014 Zdravlje deteta

Mojoj bebi curi nosić

Deca do svoje četvrte godine ne znaju kako da izduvaju nosić, pa kad im se on zapuši, situacija se dodatno komplikuje.

curenje nosica

Konsultujte se sa svojim pedijatrom ili apotekarom da vam preporuči kapi za nos. Stavljajte ih detetu u obe nozdrve desetak minuta pre obroka.

Drugo rešenje je da izvučete sluz pomoću nazalnog aspiratora (ima ih dosta vrsta na našem tržištu).

Ukoliko ne uspete da pomognete bebi na ova dva načina, pokušajte nežno da joj obrišete nosić mekom, pamučnom maramicom – bolje nego papirnom, jer se njome lako iritira koža oko nosa. Zatim taj predeo namažite kremicom (najbolje na bazi vazelina) kako biste sprečili crvenilo i širenje infekcije.

Evo jednog delotvornog trika: nežno zagolicajte unutrašnost bebine nozdrve štapićem za uši ili komadićem vate, da biste je podstakli da kine. Kijanjem će izbaciti veći deo sluzi iz nosića, pa ćete lakše moći da je uklonite.

Zapušenost nosa

Nelagodnost i otežano disanje usled prehlade rezultira bebinim čestim buđenjem tokom noći. Utešite se činjenicom da će prehlada proći za nedelju dana, a u međuvremenu primenite sve trikove da umirite i uspavate svog mališana.

Presavijte peškirić i postavite ga pod dušek tačno ispod detetove glavice, jer će mu blagi nagib olakšati disanje. Nemojte mu stavljati jastuk jer ćete tako sprečiti mogućnost gušenja i uvek stavljajte bebu da spava na leđima.

Vazduh u spavaćoj sobi usled centralnog grejanja postaje suv, što dovodi do toga da sluz iz zapušenog nosa brže očvrsne. Postavite posudicu s čajem od nane na grejno telo – isparavanje će osvežiti i ovlažiti vazduh u prostoriji.

Autor: Life Content, M.K.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije