Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošZima je na pragu, a s njenim dolaskom povećava se i rizik od respiratornih infekcija. Mada se ovi zdravstveni problemi smatraju normalnim, zbog nedovoljno razvijenog bebinog imunološkog sistema, postoje načini kojima se smanjuje njihova učestalost te mogućnost ispoljavanja pratećih tegoba. Predstavljamo vam pet najvažnijih.
1. Neperikosnovena moć sna
Nedostatak sna narušava imunitet, stoga se postarajte da vaša beba neometano odspava nekoliko puta u toku dana. San je blagotvoran za regeneraciju ćelija koje su se ”umorile” tokom dana i zato je iznimno važan za jačanje bebinog imuniteta. Baš kao što su utvrđeni rituali – zamračivanje sobe ili čitanje priče – važni za obezbeđivanje noćnog sna, dobro bi bilo da ih primenjujete i kao pripremu za dnevnu dremku.
2. Potrudite se da dojite bebu
Majčino mleko obiluje antitelima, a prvo mleko – kolostrum – bogato je imunoglobulinima, proteinima važnim za borbu protiv bolesti. Zbog toga stručnjaci insistiraju na prirodnom načinu ishrane (dojenju) bar tokom prvih šest meseci. Međutim, ako iz nekog razloga majka nije u mogućnosti to da čini, treba naglasiti da čak i nekoliko prvih nedelja dojenja stvara dobru osnovu za jak imunitet u budućnosti. Ukoliko ste vi i vaša beba izloženi dejstvu istog mikroorganizma, antitela stvorena u vašem organizmu putem mleka prenose se i na bebu.
3. Nabavite kućnog ljubimca
Mačka ili pas nisu samo sjajni partneri za igru, već mogu biti odlično sredstvo za jačanje bebinog imuniteta. Uostalom, naučna istraživanja pokazuju da bebe koje žive u domaćinstvima s kućnim ljubimcem ređe obolevaju od infekcija uha, kašlja i prehlade i ređe su im potrebni antibiotici. Istraživači veruju da nečistoće i alergeni koje životinje prenose zapravo podstiču razvoj detetovog imunološkog sistema, što svakako povećava njegovu efikasnost u borbi protiv virusa i bakterija.
4. Vodite računa o higijeni
Higijena je vrlo važan faktor za razvoj zdravog deteta, posebno u prvih šest meseci njegovog života. Ipak, ono što mame često rade – stavljanje bebine cucle u svoja usta nakon što je pala na pod – neće ukloniti bakterije. Niko ne kaže da treba da budete opsednuti higijenom, ali treba da sprečite prenos bakterija redovnim pranjem ruku nakon čišćenja nosa, kijanja ili upotrebe toaleta. I ovde treba pronaći zlatnu sredinu. Neka vaše dete bude s drugom decom u jaslicama ili u obdaništu, ali ako u ovim sredinama vlada stomačni grip, onda je bolje da dete ostane kod kuće neko vreme.
5. Ne zaboravite na redovne vakcinacije
Prva obavezna vakcinacija obavlja se tokom drugog meseca života. Ona će zaštititi dete od bolesti kao što su tetanus, polio, difterija i meningitis, kao i od malih boginja, zauški i rubeole (MMR) te velikog kašlja. Vakcine deluju na principu stimulisanja imunološkog sistema da proizvode antitela koja su neophodna za zaštitu od određenih bolesti. Zato je izuzetno važno da ne propustite nijednu obaveznu vakcinu.
Autor: Life Content, M.K.
Popularna igra koja predstavlja mešavinu realnog i virtuelnog sveta pomogla je deci koja pate od autizma, da se opušteno kreću u javnosti, steknu s...
pročitaj jošPravilna i raznovrsna ishrana beba i te kako ima uticaja na kvalitet i strukturu zuba. Nedovoljna i neadekvatna ishrana mogu dovesti do oštećenja s...
pročitaj jošPrivrženost nekog drugog bića poseban je osećaj koji svi volimo, a naročito deca, koja se kroz igru pokušavaju sporazumeti i brinuti o svome kućnom...
pročitaj još