06.02.2014 Zdravlje deteta

Sprečite gojaznost na vreme

Broj gojazne dece mlađe od pet godina udvostručio se u poslednjih dvadeset godina! Nemojte dozvoliti da i vaše dete postane debelo, već preduzmite sve što je u vašoj moći da to sprečite – čim dete navrši godinu dana. Evo i kako…

gojaznost

Bucmasto dete možda izgleda slatko i rumeno, ali svakako nije zdravije od deteta normalne težine. Roditelji treba da znaju da brojna oboljenja odraslih nisu ništa drugo nego posledice gojaznosti u detinjstvu. Prekomerna težina u detinjstvu umnogome utiče na pojavu dijabetesa tipa 2, srčanih i vaskularnih oboljenja, visokog krvnog pritiska i povišene količine holesterola u krvi u odraslom dobu.

Kako dete postaje debelo?

Mada postoje neki genetski i hormonalni uzroci nastanka gojaznosti kod dece, u najvećem broju slučajeva reč je o mališanima koji mnogo jedu, a nedovoljno se kreću. Za razliku od odraslih, deci jeste potrebna dodatna energija te više kalorija da bi mogli pravilno da se razvijaju i rastu. Ukoliko se dete uravnoteženo hrani, dobijaće na težini proporcionalno rastu i neće postati bucmasto. Međutim, ako količina hrane premašuje detetove potrebe, višak će se s vremenom akumulirati u obliku masnog tkiva i – eto problema! Najbolji način da sprečite pojavu gojaznosti kod vašeg deteta jeste da ga od malih nogu naviknete na zdravu ishranu, kretanje i boravak na svežem vazduhu. Ali, krenimo redom…

Faktori nastanka gojaznosti

Da bi dete postalo gojazno, nije dovoljan samo jedan faktor. Obično je reč o kombinaciji nekoliko činilaca:

Ishrana

Svakodnevno uzimanje kalorične hrane poput grickalica, slatkiša, kolača, peciva, zašećerenih gaziranih napitaka i voćnih sokova, u dužem vremenskom periodu, gotovo sigurno dovodi do povećanja telesne mase deteta.

Fizička neaktivnost

Igranje video-igrica i gledanje televizije jesu omiljene dečije „aktivnosti“. Time, međutim, dete ne sagoreva kalorije, već se one gomilaju i pretvaraju u salo.

Nasledni faktori

Ukoliko u vašoj užoj porodici ima gojaznih, povećava se verovatnoća da će i dete biti sklono debljanju, naročito ako živite u podneblju u kojem se jede „jaka“ hrana, a bavljenje sportom nije u „modi“.

Psihološki faktori

Neka deca se prejedaju da bi se na taj način izborila sa negativnim osećanjima, kao što su dosada i emotivni stres.

Stil života

Ako se odlučite za zdrav način ishrane, ne kupujete brzu hranu, grickalice i ostale „špecije“ prepune „praznih“ kalorija, pa vaše dete neće imati prilike da formira štetne navike. Naravno, vi morate da mu budete uzor, jer deca u svemu kopiraju roditelje.

Društveno-ekonomski činioci

Siromaštvo i debljina idu „ruku pod ruku“, pošto roditelji sa malim primanjima nemaju dovoljno novca da kupe zdrave namirnice (nezdrave su jeftinije!), niti imaju vremena da se bave fizičkom aktivnošću.

Kada treba potražiti pomoć lekara?

Ne znači da su sva deca sa viškom kilograma gojazna. Neka su jednostavno krupnija od svojih vršnjaka. Osim toga, u nekim fazama razvoja dečje telo „proizvodi“ više ili manje masnog tkiva. Pa, kako onda da znate da li je prekomerna težina vašeg deteta patološka, to jest da može da mu ugrozi zdravlje?

Posmatrajte ga! Ako je vaš debeljuca aktivno, živahno i razigrano dete, a pri tom ste sigurni da jede dovoljno voća i povrća (bez obzira na to što voli da klopa i sve ostalo), nemate razloga za brigu. Međutim, ukoliko neće da jede zdravu hranu, već sa zadovoljstvom ručka samo namirnice bogate skrobom i šećerom, a pri tom je bucmasto, tromo i neaktivno, obratite se lekaru specijalisti koji će utvrditi o kom stepenu gojaznosti je reč i posavetovati vas kako da rešite problem.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije