Vaše dete često ima dijareje, stomačić mu je naduven, ima bolove u trbuhu, gasove, česte stolice, povraća i slabo napreduje? Možda mu je čak snižen i šećer u krvi? Simptomi deluju zabrinjavajuće, ali pre nego što se ozbiljno zabrinete, probajte da mu eliminišete mlečni šećer (laktozu) iz ishrane. Ako se nakon toga stanje brzo normalizuje, onda znajte da je u pitanju bila netolerancija na laktozu.
Šta se dešava?
Kada laktoza dospe u digestivni trakt, enzim laktaza je razlaže na glukozu i galaktozu, osnovne šećere koje organizam lako vari. Kod deteta koje je netolerantno na laktozu tanko crevo ne sadrži dovoljno laktaze, pa može doći do pojave gasova, nadutosti i grčeva.
Vrlo mali broj beba se rodi sa netolerancijom na laktozu i u tom slučaju roditelji je primete u prvih nekoliko nedelja njenog života. Međutim, većina slučajeva netolerancije na laktozu javlja se kasnije, u detinjstvu i adolescenciji, kao rezultat smanjivanja nivoa laktaze u organizmu.
Kako se otkriva netolerancija na laktozu kod beba i dece?
Najbolje u konsultaciji sa pedijatrom, a postoji i nekoliko testova koje će pedijatar najverovatnije predložiti:
TEST STOLICE: najčešće se radi kod novorođenčadi i beba. Ovim testom meri se količina kiseline u stolici, jer nesvarenu laktozu bakterije razlažu u crevima i stvaraju mlečnu i druge kiseline, koje mogu biti otkrivene u stolici;
TEST UNOSOM LAKTOZE: dete će najverovatnije morati da popije tečnost sa velikim procentom laktoze, pa se nakon dva sata uzima krvni uzorak i meri nivo glukoze u krvi. Ako nivo glukoze u krvi ne raste, organizam ne vari pravilno tečnost sa laktozom, što znači da postoji netolerancija na laktozu (ako dete treba da radi ovaj test, ne bi smelo da jede pre posete lekaru).
TEST DISANJA: meri se nivo vodonika prilikom izdisaja deteta u određenim intervalima, jer bakterije koje se nalaze u crevima razlažu nesvarenu laktozu oslobađajući pri tom ugljen-dioksid i vodonik. Test podrazumeva i unos tečnosti s visokim nivoom laktoze.
žTEST PONOVNOG UVOĐENJA NAMIRNICA: smanjiti količinu mlečnih proizvoda koje dajete detetu. Na taj način ćete možda pronaći količinu mlečnih proizvoda koja mu odgovara, odnosno – uskladiće se unos laktoze sa količinom proizvedene laktaze.
Kako ublažiti simptome?
Da biste ublažili simptome netolerancije na laktozu, pri kupovini namirnica obavezno obratite pažnju na sastav proizvoda, smanjite količinu mlečnih proizvoda u detetovoj ishrani, uključujući i sladoled. Međutim, najjednostavnije je da mališanu ponudite mlečne proizvode BEZ LAKTOZE, kojih, srećom, ima sve više na tržištu.
Ukoliko dete ima nizak prag tolerancije na laktozu, vodite računa o svemu što mu dajete da jede, jer postoje namirnice koje sadrže malu količinu laktoze, tzv. skrivenu laktozu. Neke od njih su:
– hleb i ostali pekarske proizvodi,
– prerađene žitarice,
– instant proizvodi (krompir, supe),
– margarin,
– prelivi za salate,
– slatkiši i grickalice,
– palačinke, keks i kolači.
Kako bi se sprečila anemija kod dece, odnosno malokrvnost, veoma je važno voditi računa o zdravoj ishrani, ali postoje i mnogi drugi faktori koju utiču na ovja problem.