U našoj zemlji i okolini običaj je da se bebama daju kašice od žitarica, voća i povrća, a kada počnu da klopaju meso, najčešće im se nude pileće i ćureće. Da li ste ikada razmišljali o tome kako mame iz Meksika ili Kine hrane svoje bebe? Niste? E, sada ćete moći da zavirite u njihove tanjiriće….
Kada se povede reč o ishrani beba, većina mama pomisli na ukusne kašice koje kupuje u prodavnici ili ih sama priprema. Pritom, uglavnom se misli na namirnice tipične za ishranu beba kao što su: pirinač, banana, breskva, kuvana jabuka, krompir, šargarepa, spanać, žumance i nezaobilazno belo pileće meso. Međutim, u mnogim zemljama sveta bebe se uopšte ne hrane tim namirnicama, već nekim sasvim drugačijim.
Bugarska
Bebe iz ove komšijske zemlje na svom meniju najčešće imaju teletinu, meso kunića i komorač. Daju im se i kašice od brokolija, kelja i ostalog povrća koje ima jak miris, dok se pire od krompira bebama nudi veoma retko. Oni se rukovode logikom da ako beba navikne na jake ukuse, lako će se navići na slabije. Nije da nije tako, ali…
Nemačka
U zemlji u kojoj se kobasice i pivo nalaze na počasnom mestu u ishrani odraslih, ishrani beba poklanja se velika pažnja. Nemice svoje bebe hrane veoma dijetalno i koriste samo ultraposno meso kao što je golupčije i meso kunića. Od povrća najčešće koriste bundevu, grašak i krompir, a od žitarica pirinač.
SAD
U Americi već godinama postoji problem ishrane stanovništva, a u prilog tome govori činjenica da je preko 50 odsto Amerikanaca gojazno. Kada je reč o najmlađima, taj procenat je nešto niži, ali ipak prevelik. Zato se u poslednjih nekoliko godina intenzivo govori o zdravoj ishrani od malih nogu, tako da mame sve više kuvaju svojim bebama i ne „kljukaju“ ih kašicama koje su prepune šećera i ugljenih hidrata. Trenutno je od povrća veoma popularan slatki krompir, od mesa posna piletina, a od voća jabuka i suve šljive.
Japan
Možda biste pomislili da japanske bebe od rođenja jedu sirovu ribu, ali ipak nije tako. Njihova se ishrana uglavnom bazira na jelima od integralnog pirinča, bele kuvane ribe, spanaća i korena čička (njegov ukus je veoma prijatan, kao kada biste jeli krompir koji ima ukus paštrnaka).
Kanada
U poslednjih nekoliko godina u Kanadi je veoma moderna egzotična kuhinja, tako da Kanađanke svojoj deci prave koktele od raznog egzotičnog voća. Od mesa je najzastupljenija mlada ćuretina, od povrća slatki krompir, a od žitarica mladi kukuruz.
Poljska
Većina Poljakinja želi da njihova deca izrastu u velike, jake i snažne ljude, pa ih zato od malih nogu navikavaju na „konkretnu“ hranu kao što su jake, mesne supe sa dodatkom junećeg mesa i povrća, gulaš od svinjetine sa povrćem i noklicama te mleveno meso sa dodatkom kuvane cvekle.
Meksiko
Meksičke bebe imaju sreće što je u njihovoj zemlji uvek toplo i što u svim sezonama ima svežeg voća. Njihove mame hrane ih zdravim kašicama od tropskog voća kao što su mango i papaja. Bebe ih obožavaju jer je veoma ukusno, a pored toga, prepuno je mineralima i vitaminima.
Kina
Mnogi će pomisliti da kineske bebe žive na kuvanom pirinču i sojinom sosu, međutim, to uopšte nije tako. Većina Kineskinja svojim bebama priprema domaću hranu. Trude se da bebini obroci budu hranljivi, ali lako svarljivi, pa zato najčešće koriste veoma mlado pileće meso, nemasnu ribu, šparglu, bambusove mladice i kineski kupus. Pored toga, daju im da piju biljne čajeve, koje spravljaju od mešavine kamilice, cveta limete i drugog lekovitog bilja.
Kako bi se sprečila anemija kod dece, odnosno malokrvnost, veoma je važno voditi računa o zdravoj ishrani, ali postoje i mnogi drugi faktori koju utiču na ovja problem.