19.12.2013 Ishrana

Zdrava priprema: Naučite bebu da voli povrće

Da biste što lakše uvrstili povrće u jelovnik svog mališana, ono treba da bude ukusno i maštovito pripremljeno. Obezbedite svojoj bebi, ali i ostalim članovima porodice, hranljiv obrok bogat vitaminima i mineralima.

povrce

Sačuvajte vitamine

Povrće je slabo kalorično, ali sadrži obilje vitamina i minerala. Osim toga, celuloza, kojom je takođe bogato, blagotvorno deluje na kontrakcije creva i na taj način podstiče probavu.

Ako imate aparat za ceđenje soka iz voća i povrća, koristite ga što češće. Te sokove morate odmah dati bebi, jer vitamini na vazduhu oksidiraju i gube hranljiva svojstva. Oni nestaju i prilikom kuvanja, naročito vitamin C koji je veoma osetljiv na visoke temperature. Međutim, pošto se kuvano voće i povrće mnogo lakše vari, bebi ga u početku treba davati samo u takvom obliku.

Zdrava priprema

Pod varivom podrazumevamo prokuvano ili ispasirano povrće. Da biste u njemu sačuvali što više hranljivih sastojaka, naročito mineralnih soli, oprano i očišćeno povrće prelijte ključalom vodom. Na taj način se zgrušavaju materije u opnama ćelija pa se daljim kuvanjem sprečava prelazak hranljivih materija u vodu u kojoj kuvate povrće.

Bolje je da se povrće kuva u slanoj vodi, jer se tako smanjuje gubitak hranljivih sastojaka. Za bebu do osam meseci svako povrće treba da se sprema u obliku kašice ili pirea, a kasnije, kada beba savlada veštinu žvakanja, povrće može da se ponudi i izgnječeno viljuškom.

Smrznuto povrće

Smrznuto povrće ima gotovo istu hranljivu vrednost kao sveže, samo je skuplje. Treba ga koristiti odmah posle odmrzavanja i ni slučajno se ne sme ponovo zamrzavati. Pošto bebe i mala deca jedu povrće pripremljeno bez začina, paprike, belog luka i ostalih dodataka, predlažemo da od pripremljene količine odvojite bebin deo, a ostatak spremite na način koji vole ostali ukućani.

Izbegnite otrove

Verovali ili ne, i povrće sadrži sastojke koji su otrovni za organizam – nitrate. Postavlja se sasvim logično pitanje – otkud otrovi u povrću? „Istorija“ počinje s nitratima koje biljka upija iz zemlje, posebno ako je ova obogaćena đubrivom.

Tokom rasta biljka te nitrate pretvara u jestivu organsku materiju. Međutim, ukoliko apsorbuje preveliku količinu kiseonika iz đubriva, postaje prezasićena. Ako takvo povrće zatvorimo u plastičnu kesu, dakle ako ostane bez kiseonika, nitrati će se pretvoriti u nitrite koji su opasni po zdravlje. Zbog toga izaberite proizvode koji nose znak zdrave hrane (bio-hrana, zelena jabuka, eko-hrana i sl.).

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije