11.12.2013 Ishrana

So je štetna za bebu

Zdravstveni stručnjaci savetuju izbegavanje soli kao dodatka hrani za bebe, a evo i zbog čega.

so

Ljudskom telu so je neophodna da bi ono ispravno funkcionisalo. Naši organi ne stvaraju so, tako da malu količinu ipak moramo da unosimo putem ishrane. Međutim, bebini organi su nežni, neki od njih još uvek nezreli, pa ih nije potrebno dodatno opterećivati.

Do uzrasta od šest meseci potreba bebinog organizma za solima zadovoljena je količinom sadržanom u majčinom ili adaptiranom mleku. I kada beba počinje da klopa obroke od povrća i voća, a s obzirom na to da ove namirnice prirodno sadrže dovoljno soli, bebinu hranu ne treba soliti – osim toga, bubrezi deteta u tom uzrastu nisu još dovoljno razvijeni, pa bi dodavanje soli u hranu moglo dovesti do ozbiljnih oštećenja ovih organa.

Postoje dokazi da konzumiranje previše soli od rane mladosti za posledicu mogu imati pojavu visokog krvnog pritiska u odraslom dobu, pogotovo u porodicama u kojima postoji istorija hipertenzije.

Pa, kako onda začiniti bebinu hranu?

Umesto da razmišljate da li je bebina hrana dovoljno slana, dodajte u nju začinsko bilje, poput celera, peršuna, bosiljka, ruzmarina, mlevenog lanenog semena, kima i belog luka. Ove prirodne arome zdrave su i ukusne, ali i s njima ne treba preterivati. Baš kao što nutricionisti savetuju postupnost u uvođenju novih namirnica u bebinu ishranu, to pravilo važi i za začine. Reč je o „pravilu četiri dana“ o kojem nešto više možete da pročitate u nastavku teksta.

Budite obazrivi prilikom pripreme kašica. Izbegavajte da bebi dajete mesne prerađevine i gotove sosove zbog velikog procenta soli koji sadrže. Ukoliko kupujete gotovu hranu za bebe, pre nego što neki proizvod stavite u korpu, pažljivo pročitajte njen sastav kako biste se uverili da u njoj nema dodatka soli (niti šećera).

Verovali ili ne, pojedini porizvodi nemenjeni bebama sadrže emulgatore, so i još poneke nedozvoljene sastojke, tako da oprez nije na odmet. To što je na pakovanju naznačeno da je proizvod namenjen određenom uzrastu ne znači da u njemu nema sastojaka koji su štetni po bebino zdravlje. Najbolje je da sami pripremate hranu za svoje odojče (bar do godinu dana), jer samo tako možete znati od čega se tačno sastoji njegov obrok.

Šta je to „pravilo četiri dana“?

Primena ovog pravila na početku uvođenja čvrste hrane najbolji je način da se utvrdi postojanje alergija ili preosetljivosti na određene namirnice.

Osnovni princip jeste da se nove namirnice u bebinu ishranu uvode sa razmakom od četiri dana. Primera radi, ako bebi date pasiranu šargarepu u ponedeljak, nemojte joj nuditi ovu namirnicu do četvrtka. Na ovaj način moći ćete da procenite kako beba reaguje na određenu hranu, što je naročito važno ako u porodici neko pati od alergije na pojedine namirnice.

Osim toga, „pravilo četiri dana“ omogućava sprovođenje eliminacija u ishrani. Ako posumnjate da vaše dete nije dobro prihvatilo neku hranu, onda ćete lakše moći (sistemom eliminacije) da izdvojite pravog uzročnika. Inače, eksperti savetuju uvođenje novih namirnica u jutarnjim časovima ili u rano poslepodne – u slučaju neželjenih, burnih reakcija moći ćete brže da reagujete. Alergijske reakcije se obično javljaju u prva 24 sata nakon konzumiranja hrane, dok se probavni poremećaji manifestuju kasnije.

Nakon što pojedinačno uvedete nekoliko različitih namirnica u ishranu bebe, a nije došlo do neželjenih reakcija, možete početi da ih kombinujete. „Pravilo četiri dana“ prestanite da primenjujete u uzrastu od oko devet meseci, jer je do tada vaša beba najverovatnije okusila dovoljan broj različitih namirnica,što podrazumeva da ste već utvrdili koje namirnice škode stomačiću vašeg mališana, pa ćete ih zameniti drugim, jednako hranljivim.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije