28.10.2014 Ishrana

Vreme je za kaši(či)cu!

Prekid dojenja je drugo veliko razdvajanje deteta od majke (prvo se dešava prilikom samog rođenja prekidom pupčane vrpce). Kad dete napuni pola godine, potrebni su mu vitamini i minerali koje majčino mleko više ne može da mu pruži u dovoljnim količinama, pa je potrebno da se njegova ishrana obogati dodatnom hranom.

kasica

Kašica izaziva i razvoj funkcije žvakanja. Ako vas beba tokom dojenja ujeda za bradavice, to možete da shvatite kao znak da više ne želi da je dojite. U tom slučaju, ponudite joj dodatnu hranu (u zavisnosti od uzrasta) i polako počnite da je odvikavate od dojenja.

Ukoliko budete imali problema s viškom mleka, pokušajte da unosite manje tečnosti u organizam, a mogu vam pomoći i homeopatska sredstva za odvikavanje od dojenja ili čaj od žalfije.

Dohrana: korak po korak

Koji je najbolji način da bebu naviknete na dodatnu hranu? Prvo i osnovno, nikako ne smete naglo da prekinete dojenje! Bebinom sistemu organa za varenje treba vremena da se navikne na novu hranu.

U početku bi trebalo da bude samo dodatak dojenju – dovoljno je samo nekoliko kašika kašice pre dojenja. Potom porcije treba polako povećavati, sve dok ne dostignete količinu punog obroka.

Korak br. 1 – sedmi mesec

Najbolje je da počnete zamenom za ručak. Dakle, beba treba podojiti dva puta do ručka, a za ručak joj ponudite kašicu od sezonskog voća i sveže isceđeni voćni sok. U zavisnosti od toga koliko je beba pojela, donećete odluku da ćete je još i podojiti.

Kad beba usvoji jednu vrstu voća, polako pređite na drugu. Držite se ovog ritma mesec dana, pa kad beba usvoji nemlečni obrok, možete preći na sledeći korak.

Korak br. 2 – osmi mesec

Na redu je možda najteži zadatak, a to je prelazak sa slatkastih voćnih kašica na one od povrća, koje su po pravilu slankastog ukusa. I ovde važi pravilo: polako, smireno i bez žurbe!

Jutarnji obrok je i dalje majčino mleko, zatim sledi jedan voćni obrok, potom opet podoj, a onda polako voćni ručak zamenite ručkom od povrća.Veoma je važno da zapamtite da mesečno možete da zamenite samo jedan obrok!

Korak br. 3 – deveti mesec

Sve ostaje isto, samo se u ručak od povrća dodaje meso, a za večeru, pored podoja, bebi možete da date mlečnu kašicu od pirinčanih, zobenih ili pšeničnih pahuljica. Što se pripreme mesa tiče, nije potrebno spominjati da ono mora da bude vrhunskog kvaliteta i svežine.

Za početak, dajte bebi kuvano ili dinstano belo pileće meso, ali ga nemojte pomešati s povrćem, već bebi naizmenično dajte malo povrća, malo mesa, malo sredine iz hleba…

Korak br. 4 – deseti i jedanaesti mesec

Raspored hranjenja bebe trebalo bi da bude ovakav: odmah nakon buđenja bebi dajte flašicu adaptiranog mleka, za doručak mlečnu kašicu od žitarica ili „plazma“ keksa; za ručak obrok od povrća i mesa sa dodatkom hleba, testenine ili pirinča; popodne opet flašicu mleka, za užinu voćni sok i kašica od povrća; za večeru mlečnu kašicu i pred spavanje je podojite (ako još niste ukinuli večernji podoj, dajte bebi flašicu adaptiranog mleka).

Korak br. 5 – dvanaesti mesec

Stigli ste do tačke kad većina beba više ne konzumira majčino mleko, već dobija adaptirano mleko na flašicu. Obroci su raspoređeni po sledećem sistemu: doručak, užina, ručak, užina, večera, flašica.

Korak br. 6 – posle prvog rođendana

Sada vaš mališan može da jede namirnice iz svih grupa, pa je dnevni jelovnik potrebno sastaviti tako da u njemu svakodnevno budu uključeni: mleko i mlečni proizvodi, jaja, voće i voćni sokovi, povrće, meso i riba, žitarice i testenina.

Autor: Life Contnet, M.K.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije