13.04.2011 Ishrana Moja Beba

26 najvažnijih činjenica o dojenju

Sve mame znaju da je majčino mleko najbolja hrana za bebu. Međutim, postoji još mnogo činjenica o ovoj čudesnoj tečnosti koje do sada, verovatno, niste znali…

1. ZAŠTITA OD BOLESTI
Dojeći bebu, zapravo je štitite od mnogih bolesti koje bi u budućnosti mogle da je „napadnu“. Evo samo nekih od njih: astma, infekcija ušiju, infekcije probavnih organa, dečiji dijabetes, respiratorne i urinarne infekcije, ekcem i gojaznost. Vredno truda, zar ne?

2. ŠTITI MAMINO ZDRAVLJE
Žene koje su dojile svoje bebe najmanje tri meseca, imaju trostruko manje šanse da u menopauzi obole od karcinoma jajnika i dojke od ostalih. Osim toga, značajno se smanjuje i mogućnost od pojave osteoporoze.

3. NEMA OTPADNOG MATERIJALA
Majčino mleko idealnog je sastava, tako da ga bebin organizam iskorištava skoro 100%. Pošto telo nema šta da odbaci, ne treba da vas čudi što beba ne kaki i po nedelju dana!

4. NE PREKIDAJTE DOJENJE!
Lekari savetuju majkama da doje bebe najmanje godinu dana. Nažalost, čak 80% žena prekida dojenje posle šest meseci i prelazi na ishranu adaptiranim mlekom i kašicama. Svetska zdravstvena organizacija (WHO) apeluje na majke da nastave sa dojenjem, bar jednom dnevno, čak i nakon navršenih godinu dana.

5. SASTAV MLEKA SE MENJA
U početku podoja, majčino mleko je vodenasto, a kasnije postaje kremastije i masnije. Priroda je to tako podesila da bi se prvo utolila bebina žeđ, pa tek onda glad.

6. NEMA MESTA STIDU
Ako ste u dilemi da li da bebu podojite na javnom mestu ili da je pustite da plače dok se ne dokopate nekog mesta zaštićenog od očiju javnosti, možete da odahnete: čak 71% majki u zapadnim zemljama bez ustručavanja doji na javnom mestu. Zašto onda ne biste i vi?

7. NE PANIČITE!
Većina novopečenih majki žali se što prvih mesec dana ništa drugo ne radi osim što drže bebu na dojci. Zbog toga padaju u očajanje, smatrajući da su se pretvorile u „fabriku“ mleka. Ne brinite, jer će potreba novorođenčeta za sisanjem opadati kako se povećava količina mleka koju posisa. Zato, budite strpljivi.

8. DRUGE MAME
Ako niste znale, majke u afričkim zemljama doje bebe i do dve godine! Na taj način, one ih spasavaju od mnogih smrtonosnih bolesti koje vladaju u tom području.

9. ULOG U BUDUĆNOST
Naučnici su dokazali da ishrana majčinim mlekom u trajanju od šest meseci štiti zdravlje vašeg deteta u narednih četrnaest godina njegovog života!

10. VELIKA UŠTEDA
Imajući u vidu da kutija adaptiranog veštačkog mleka košta oko 300 dinara i traje svega tri dana, nije teško izračunati da ćete dojenjem uštedeti oko 3.000 dinara mesečno. Na godišnjem nivou, to iznosi 36.000 dinara! Malo li je?

11. STIMULACIJA REFLEKSA
Stručnjaci savetuju majkama da doje u ležećem položaju jer se na taj način stimuliše čak 17 prirodnih bebinih refleksa, dok se u sedećem položaju stimulišu samo tri.

12. MOĆ PRILAGOĐAVANJA
Mada još uvek nije dokazan mehanizam po kojem se majčino mleko sastavom, temperaturom i gustinom prilagođava bebinim potrebama, ali se to događa: kada je napolju hladno, mleko je toplije; ako je pretoplo, ono postaje vodenastije i sl.

13. MALA KOLIČINA ALKOHOLA NIJE ŠTETNA
Najbolje je da dojilja uopšte ne konzumira alkoholna pića, ali ako u nekoj prilici popije čašu piva ili malu čašu vina, ništa strašno se neće dogoditi. Međutim, količina mleka će se drastično smanjiti ukoliko majka svakodnevno konzumira alkohol.

14. PODSTIČE RAZVOJ MOZGA
Dokazano je da bebe koje su majke dojile najmanje šest meseci imaju 30% veći IQ od onih koje su se hranile nekom drugom vrstom mleka. To je zbog toga što majčino mleko sadrži masne kiseline koje podstiču razvoj bebinog mozga.

15. BLAGODET ZA NEDONOŠČAD
Čak 25% prevremeno rođenih beba ne bi preživelo da nisu hranjene majčinim mlekom. U mnogim zemljama postoje „banke“, u koje se pohranjuje mleko koje doniraju žene koje ga imaju više nego što je njihovim bebama potrebno. Ova dragocena tečnost spas je za hiljade bolesnih i prevremeno rođenih beba.

16. SAKUPLJAČ UKUSA
Sve što majka pojede „prelazi“ u njeno mleko, tako da beba od rođenja preko mleka „uči“ da razlikuje ukuse pre nego što pojede prvu kašičicu čvrste hrane. Zanimljivo je da bebe čije majke često konzumiraju beli i crni luk, sisaju u proseku dva meseca duže od mališana koji nisu „okusili“ ove namirnice.

17. DOJENJE POMAŽE PRI MRŠAVLJENJU
Ako niste znale, dojenjem se dnevno sagoreva 500 kalorija! Zbog toga žene koje redovno doje svoje bebe bez mnogo muke uspevaju da se oslobode „trudničkih“ kilograma.

18. MOĆAN ANTIBIOTIK
Ne prekidajte dojenje ni kada ste prehlađeni! Vaš će organizam proizvoditi antitela koja će preći u mleko, pa će preko njega vaša beba biti zaštićena od uzročnika infekcije. Dovoljno je samo da na lice stavite masku da ne biste kijali bebi u lice.

19. ZOBENE PAHULJICE I DOJENJE
Zobene pahuljice, pomešane sa istucanim grčkim semenom (piskavicom) podstiču lučenje mleka. Osim toga, delotvoran je i čaj od čičkovog korena. Sve ovo možete nabaviti u bolje opskrbljenim prodavnicama zdrave hrane.

20. JUG JE BOLJI OD SEVERA
Da li je to zbog toplije klime ili nečeg drugog, ali činjenica je da žene sa juga češće doje svoje bebe od onih koje žive na severu. Primera radi, na jugu Srbije doji 76% žena, a to je za čitavih 16% više nego na severu.

21.  TAKMIČENJE U DOJENJU
Na Filipinima je 2006. godine održano državno prvenstvo u dojenju u kojem je učestvovalo 3.730 žena. U njemu nije bilo pobednice, već je cilj takmičenja bio promovisanje prirodnog načina ishrane.

22. DOJENJE JE „PRELAZNO“
Nauka je dokazala i ovo: 92% osoba ženskog pola koje su kao bebe bile dojene i same će dojiti kada postanu majke. Ovo se pripisuje određenim supstancama iz majčinog mleka koje se zadržavaju u ljudskom organizmu tokom čitavog života.

23. MOŽE, ALI NE MORA DA ZAŠTITI OD TRUDNOĆE
Da se razumemo: to što je ženskom organizmu potrebno pet-šest nedelja da se oporavi nakon porođaja, pa zbog toga menstruacija izostaje, NE ZNAČI da ste zaštićeni od nove trudnoće. Međutim, ako dojite bebu u redovnim intervalima danju i noću, ne dajte joj dodatnu tečnost niti cuclu, u organizam se izlučuju određeni hormoni koji sprečavaju ovulaciju. Ipak, da biste bili 100% sigurni, upotrebite i neku dodatnu kontraceptivnu zaštitu (najbolje kondom ili dijafragmu).

24.  ULEPŠAVA OSMEH VAŠE BEBE
Italijanski naučnici došli su do zaključka da bebe koje su sisale najmanje pet meseci imaju pravilnije zubiće (čak i pod uslovom da su sisali palac ili dudu) od onih koje nisu.

25. SPREČAVA POJAVU GOJAZNOSTI
Majčino mleko idealnog je sastava, pa ne postoji mogućnost da beba od njega „nabaci“ višak masnog tkiva. Osim toga, u radu njenih probavnih organa uspostavlja se red koji će se održati i u nekoliko narednih godina, tako da postoji mala verovatnoća da će dete postati gojazno.

26. MAJČINO MLEKO I ŽUTICA
Žutica se najčešće javlja kod prevremeno rođenih beba, ali nije retka pojava ni kod rođenih na vreme. Dojenjem se ubrzava sazrevanje jetre i izbacivanje bilirubina iz krvotoka čime se skraćuje vreme trajanja „žutila“ kože i očnih jabučica.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

Prethodna vest

Sledeća vest

još iz kategorije