18.03.2014 Moja Beba

Kako preživeti prve nedelje s bebom

Privikavanje na ulogu mame u prvim sedmicama života vaše bebe nije nimalo lako. Evo kako da prebrodite ovaj težak period, a da, pri tom, sačuvate i snagu i – nerve!

prvi dani

Milioni žena širom sveta potvrdiće vam nespornu istinu: materinstvo je istovremeno i divno i zastrašujuće iskustvo. I premda to treba da bude najlepši period u vašem životu, prvih nedelja majčinstva često ni sami nećete znati gde se nalazite i šta treba, a šta ne treba da činite.

Budući da nijedna beba ne stiže na ovaj svet sa „uputstvom za upotrebu“, naši saradnici napravili su praktični „priručnik“ koji će vam pomoći da uspešno prebrodite ovu, za roditelje najnaporniju, fazu u bebinom životu.

Uopšte nije lepa!

Očekivali ste bucmastu, lepu bebu, nežnoružičaste boje kože i rumenih obraščića (baš kao što ste videli u časopisima, u TV reklamama i filmovima), međutim, vaša beba uopšte ne izgleda tako…

Moglo bi se reći da više liči na malog vanzemaljca. Čim ste došli sebi od porođajnih muka i patnji, suočili ste se sa činjenicom da vaša beba nije lepa „kao lutka“ već je… hm, nekako čudna. Pa, hajde da objasnimo zbog čega novorođenčad izgledaju pomalo čudno…

prvi dani1

  • „Ćoškasta“ glava, ili bilo koja druga deformacija oblika bebine glavice, rezultat je potiskivanja prilikom njenog prolaska kroz koštani deo porođajnog kanala. Naročito će biti izražena ako se pri porođaju upotrebi forceps ili vakuum. Ne brinite, kosti bebine glave prilično su fleksibilne i vratiće se u normalan položaj već za nekoliko nedelja.
  • Žutilo kože nastaje zbog nagomilavanja bilirubina u bebinoj krvi. Tačnije, reč je o fiziološkoj žutici koja nastaje zbog toga što njena jetra još uvek ne može da razgradi sav bilirubin. Ova pojava obično se povlači desetak dana nakon rođenja. Ako se to ne desi, beba se podvrgava foto-terapiji.
  • Pupčani patrljak majkama izgleda zastrašujuće, naročito ako je na njegov kraj zakačena hirurška „štipaljka“ (koja je prevelika u odnosu na bebino sićušno telo). Osim toga, iz njega ponekad curi sukrvica i neugodno miriše, ali sve će to proći za desetak dana, kada će se osušiti i otpasti. Čistite ga redovno povidon jodom i nemojte ga prekrivati pelenom da bi mogao da se suši.
  • Krmelji u očima uzrokovani su bakterijama koje beba „pokupi“ tokom prolaska kroz porođajni kanal (a mogu da budu posledica i neadekvatne higijene). Čistite bebi okice svakog dana, i to pamučnom blaznicom umočenom u ohlađen čaj od kamilice.
  • Temenjača nastaje zbog pojačane funkcije lojnih žlezda u bebinoj koži, a manifestuje se perutanjem temena. Koristite specijalni šampon protiv temenjače ili joj utrljavajte bebi ulje u teme, ostavite da deluje preko noći, pa joj narednog dana operite kosicu. Nemojte da uklanjate ljuspice kože sa glave, jer tako možete da izazovete infekciju.
  • Ljuspičava koža prilično je česta pojava, a naročito ako je beba rođena nakon termina. Utrljavanje maslinovog ulja u kožu tela može da pomogne. Ukoliko primetite veće, ekstremno suve i crvene delove kože, obratite se lekaru, jer postoji mogućnost da se radi o ekcemu. Izbegavajte upotrebu parfimisanih vlažnih maramica, sapuna i bebi kupki, koristite nebiološki deterdžent za pranje veša i oblačite bebu u pamučnu odeću. Osim toga, stavljajte joj pamučne rukavice da biste je sprečili da se češe.
  • Milija su sitne bele bubuljice koje se pojavljuju na bebinom licu kao reakcija na hormone iz majčinog tela. Nemojte ih istiskivati, niti uklanjati na bilo koji način, povući će se same od sebe bez terapije.
  • Pelenski osip nastaje kao reakcija kože na iritaciju urinom, a još češće stolicom. Čestom promenom pelena – oko 10 do 12 puta dnevno kod novorođenčadi – sprečićete pojavu osipa. Perite bebinu guzu prohlađenom, prokuvanom vodom i posušite joj kožu pri svakom prepovijanju. Takođe, neka beba provede kraće vreme svakog dana bez pelena, time ćete ubrzati povlačenja osipa, ali i sprečiti pojavu novog.

Autor: Life Content




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije