Karavan „Na putu kroz roditeljstvo“ dolazi u Jagodinu
Projekat „Na putu kroz roditeljstvo“ zamišljen je kao „putujući edukativni karavan“ koji za cilj ima da osnaži roditelje i pomogne im da reše određ...
pročitaj jošVećina mališana uzrasta od godinu-dve neutešno plače svaki put kada se mama odvoji od njih. Evo nekoliko karakterističnih situacija i praktičnih rešenja za borbu protiv strahova beba…
Odvajanje malog deteta od majke, pa makar to bilo i nakratko, nikada nije jednostavno. Pojedina deca jednostavno ne mogu da podnesu da se odvoje od mame, pa reaguju kao da je u pitanju smak sveta! Mada je ovakva reakcija deteta potresna za roditelja, ona je sasvim logična i prirodna.
Sve dolazi iz glave
Sa 18. meseci detetov mozak prolazi kroz najbitniju fazu razvoja. Najveći deo ovog razvoja dešava se u delu mozga koji obrađuje negativne emocije. Upravo zbog toga, u ovom periodu od mališana možete da očekujete učestale izlive negativnih emocija. Ova promena odigrava se paralelno sa drugim promenama u fizičkom i mentalnom razvoju vašeg deteta, kao što je savladavanje hoda i razvijanje samostalnosti. Dok se vaš mališan privikava na novine, sasvim je razumljivo da u tom periodu pojačano iskazuje potrebu za roditeljskom ljubavlju i pažnjom. Međutim, rastanci bez suza nisu nemogući. Predočavamo vam, na osnovu konsultacija sa stručnjacima, šta se odigrava u glavi jednog dvogodišnjaka, zbog čega nastaje anksioznost usled odvajanja, a nudimo vam i niz načina za uspešno prevazilaženje detetovih strahova.
Vaš mališan misli:
„Možda će me zaboraviti!“
Preporučljiva reakcija: Ostanite uz dete i aktivno učestvujte u igri dok zajednički provodite vreme: igrajte se sa njim, čitajte mu, jednostavno – usmerite svu svoju pažnju na njega. To će ga podsetiti da ste uvek tu kada ste mu potrebni, što će konačno ublažiti, ili potpuno eliminisati, njegovu zabrinutost.
Vaš mališan misli:
„Ako počnem da plačem kada mama odlazi, ona će duže ostati uz mene.“
Preporučljiva reakcija: Deca uče iz iskustva, te ukoliko svog mališana naviknete na to da vas njegove suze zadržavaju uz njega, on će plakati svaki put kada ga budete ostavljali. Umesto toga, brzo se odvojite od deteta, nemojte se dugo opraštati i ne zaboravite da na odlasku kažete nešto ohrabrujuće u stilu: „Vidimo se posle“ ili „Mama će se igrati sa tobom kada se vrati sa posla.“ Ovim rečima naglasićete mu da ćete se sigurno vratiti.
Vaš mališan misli:
„Opraštanje od mame znači da se moj svet ruši!“
Preporučljiva reakcija: Zapamtite da nonšalantno razdvajanje od mališana (bez obzira na to koliko ste pri tom i sami uznemireni) prosleđuje poruku da je sasvim prirodno i normalno da vas dvoje ponekad treba da budete razdvojeni. Zato, ponašajte se smireno, bez nervoze i oklevanja (to deca lako registruju). Takođe, nije loša ideja da dete ostavite sa nekom njemu poznatom osobom, sa kojom ima dobar odnos, ili da jednostavno uključiti i tatu u celu priču.
Vaš mališan misli:
„Stavili su me u krevetac, i sada ću zauvek ovde ostati!“
Preporučljiva reakcija: Da biste ublažili strah mališana da je na taj način zarobljen u krevetiću, ostanite pored njega sve dok ne zaspi. Svake noći postepeno ga odvikavajte od vašeg prisustva. Ako vas dete doziva dok tone u san, udovoljite mu prvih nekoliko večeri. Vremenom, ono će se navići da zaspi i kada je samo u sobi. Navikavanje deteta na samostalno spavanje idealna je prilika za navikavanje i na razdvajanje od majke i u toku dana.
Vaš mališan misli:
„Ukoliko protestujem kada dođe vreme spavanju, možda će i mama doći da spava!“
Preporučljiva reakcija: Izbegavajte da spavate u istoj sobi sa detetom ili da ono spava u vašem krevetu. Ukoliko na vreme postavite pravila odvojenog noćnog spavanja, naučićete svoje dete da ste, čak i kada ne može da vas vidi, vi uvek tu za njega.
Vaš mališan misli:
„Ako mama ode, nikada se više neće vratiti!
Preporučljiva reakcija: Ako već morate da izađete iz kuće a da ne povedete dete sa sobom, ostavite ga sa osobom koju ono voli i u koju ima poverenja. Nemojte se pozdravljati sa detetom, već zamolite osobu koja čuva dete da ga zabavi omiljenom igrom ili gledanjem crtaća dok vi ne izađete iz kuće.
Brza rešenja za prevazilaženje straha:
* Objasnite detetu da i vreme koje provodite razdvojeno može da bude veoma zanimljivo – napravite listu stvari koje vaš mališan može da radi i bez vas.
* Obezbedite detetu neki predmet ili igračku kako bi mu pružila osećaj sigurnosti, a koji će imati kod sebe i kada vi niste uz njega.
* Nemojte da se iskradate iz kuće! Izbegavanje da se pozdravite sa detetom kod njega može da stvori utisak da ste nestali, pobegli i da se nikada više nećete vratiti.
* Nemojte da kasnite! Držite se predviđenog rasporeda i ispoštujte vreme koje ste odredili za odvođenje i vraćanje deteta iz školice, sa rođendana, a i vi se potrudite da uvek s posla dođete kada ste mu to obećali…
Beba u najranijoj fazi razvoja počinje da istražuje svet oko sebe. U početku su joj zanimljive sopstvene ručice i usta, a zatim počinje da gleda i ...
pročitaj jošDa li je kucnuo čas da se oprostite od pelena? Većina mališana zainteresuje se za korišæenje noše između druge i treće godine živo...
pročitaj jošSvakog jutra se osećate kao da vas je pregazio brzi voz? Beba se opet budila na svakih pola sata i zaspala je tek pred zoru? Dobro došli u klub nen...
pročitaj još