24.10.2011 Moja Beba

Nedoumice koje muče sve mame

Kada beba konačno stigne kući, većina majki nije spremna na sve ono što ih čeka. Svako ko dođe ima svoju verziju kako bi dete trebalo negovati, kako ga dojiti, kupati, oblačiti, pa su novopečene majke vrlo često potpuno zbunjene. Ne znaju koga da slušaju i na koji način da postupaju kako bi bebama pružile najbolju negu. Najvažnije je pratiti dete i da sa njim postupate u skladu sa potrebama, tvrde stručnjaci. Takođe, jako je važno da imate pedijatra kojem verujete, jer će vam on biti od najveće pomoći. Lekari tvrde da majke treba da pronađu jednog konsultanta, najbolje pedijatra, i da slušaju njegove savete, jer ukoliko primenjuju sve što im kažu babice, patronažne sestre, drugi lekari, majke, svekrve, porodični prijatelji… vrlo brzo će biti u konfuziji šta je najbolje.

* Jedna od najčešćih nedoumica mladih majki koje doje je da li beba uzima dovoljno mleka. To ćete jako lako videti po tome kako beba napreduje. Iako deca izgube oko 10% porođajne težine dok ne izađu iz bolnice, to bi za dve nedelje trebalo da se nadoknadi. Svaka beba je različita, ali ako prvog meseca dobije na težini od 800 do 1200 grama sigurno ima dovoljno hrane. Posmatrajte i kako se dete ponaša. Ako spava, jede u jednakim intervalima i ne plače osim kada je gladno ili mokro, imate dovoljno mleka. Pedijatri tvrde da se se laktacija uglavnom pravilno uspostavi dve nedelje posle porođaja, pa pružite sebi i bebi šansu i nemojte je dohranjivati svaki put kada zaplače.

* Mnoge bebe deluju razroko i čini se da imaju krive noge. To je normalno, tvrde pedijatri, i uglavnom prestaje do četvrtog meseca. Tanušne i krive nožice tako izgledaju jer su bile u fetalnom položaju i treba im dve godine da bi se ispravile.

Takođe, majke jako brinu da ne razmaze bebu, ali su stručnjaci jednoglasni da to nije moguće do 6 meseci. Deca do tog uzrasta nisu sposobna da manipulišu reakcijama. Kada su uznemirena nešto im ne prija, pa se potrudite da upoznate svoje dete i saznate kako se ponaša u različitim situacijama.

* Još jedna od nedoumica je kada beba treba da prespava celu noć. Iako spavaju i po 20 časova, to je najčešće u kratkim intervalima. Ne upoređujte dete sa drugim bebama i znajte da će vaše dete prespavati celu noć onda kada bude spremno. Pedijatri trvde da deca već posle 6-7 meseca nemaju potrebu za noćnim obrokom. Položaj spavanja je još jedna briga mladih majki. Stručnjaci tvrde da dete treba da spava na leđima ili na boku, nikada na leđima, zbog opasnosti od gušenja i nepravilnog položaja stopala.

* Povremeno bljuckanje, takođe je normalna pojava. Neka deca uvek izbace malo mleka posle obroka, što je uzrokovano nerazvijenošću probavnog sistema. Važno je da znate da bljuckanje nije isto što i povraćanje. Ako dete povraća u mlazu čim pojede obrok, obratite se pedijatru.

* Bebe komuniciraju plakanjem, tako da nemojte brinuti ako se to prečesto događa. Ponekad vam se čini da beba plače stalno i bez razloga, ali to nije tako. Kada prođu problemi sa grčevima, može se desiti da je muče zubići, da joj je dosadno ili da jednostavno plakanjem „prerađuje“ dnevne aktivnosti.

* Dete ne treba da vodite kod lekara svaki put kada se zakašlje. Ali, ako je uznemireno, ne jede, ima temperaturu preko 38, obavezno pozovite pedijatra.

 

Izvor: Večernje novosti

 




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije