Kako se razvija imuni sistem kod beba?
Imuni sistem kod beba nije u potpunosti razvijen po rođenju. On postaje jači kako beba stari.
pročitaj jošDosta je bilo šmrcanja i kašljucanja! Uz nekoliko jednostavnih promena vaše dete će imati čelični imunološki sistem.
Preko glave vam je da stalno vodite bitke s bakterijama, virusima i začepljenim nosićem? Međutim, svaki od užasnih mikroba zapravo je dragocen za imunitet vašeg deteta. Bebin imunosistem može se uporediti s praznom kućom kojoj nedostaje nameštaj. Tu se tokom trudnoće gradila čitava mreža ćelija i proteina zaduženih da pomognu bebinom organizmu da se brani od infekcija, a sada ta razgranata mreža treba da se popuni antitelima koja nastaju svaki put kad je dete izloženo infekciji.
Iako nakon porođaja beba od vas (preko placente) dobija neophodna antitela, ovaj nasleđeni imunitet počinje da iščezava tokom prvih nekoliko nedelja njenog života. Zbog toga je veoma važno da od prvog dana gradite detetov imunitet na pravi način i postavite mu dobru osnovu za ceo život.
OTARASITE SE NOĆNOG SVETLA
Nakon dana prepunog istraživanja i otkrivanja, vašoj bebi neophodan je dobar i miran san kako bi se njeno telo, um, ali i imunološki sistem odmorili i pripremili za naredni dan. Sijalice koje emituje belo ili plavo svetlo (ma koliko prigušeno) podjednako ometaju i sprečavaju bebino telo da luči melatonin – hormon koji uspavljuje i obezbeđuje miran san.
Da li je vašoj bebi zaista neophodno noćno svetlo? Ukoliko je odgovor da, onda odaberite sijalicu koja emituje crveno svetlo, jer ono ima više talase i neće uticati na lučenje melatonina.
SUPLEMENTACIJA
Ukoliko dojite, onda svojoj bebi jačate imunosistem na najbolji mogući način. Majčino mleko puno je proteina, masti, šećera i antitela, koji grade bebin imunitet. Istraživanja su potvrdila da majke koje tokom perioda dojenja uzimaju probiotike dodatno ojačavaju detetove odbrambene mehanizme, jer probiotici preko mleka dospevaju u bebin organizam i na taj način grade optimalnu bakterijsku floru.
Naravno, pre bilo kakvog uzimanja suplemenata, najpre porazgovarajte sa svojim lekarom, kako biste dobili preporuku o vrsti i količini probiotika.
BOBICE ZA UŽINU
Svi znamo da je vitamin C jedan od najboljih graditelja imunosistema, prvenstveno zato što pravi prirodnu barijeru, pomažući belim krvnim zrncima u borbi protiv infekcija. Pošto se ovaj vitamin ne nalazi prirodno u organizmu, niti ljudsko telo može da ga proizvede, neophodno je da ga svakodnevno unosimo putem hrane. Zato obezbedite da izvori ovog vitamina vašem detetu budu uvek „nadohvat ruke“, najbolje u vidu nekog voća, poput borovnica, koje većina mališana obožava.
NAPRAVITE KEČAP BOGAT VITAMINOM C
Ukoliko vaš mališan ne može da zamisli doručak ili užinu bez kečapa i paradajz-sosa, onda je vreme da se „bacite“ u proizvodnju. Veoma je jednostavan za pripremu, a zahvaljujući velikoj koncentraciji paradajza, domaći kečap je i odličan izvor vitamina C.
* Izmešajte 400 g iseckanog paradajza, 3 kašike sirćeta, 1 izgnječeni čen belog luka, 1 kašičicu senfa, 1 kašičicu crnog luka u prahu, malo vegete, prstohvat cimeta, so i biber prema ukusu.
* Kuvajte na blagoj vatri oko pola sata mešajući sve vreme dok se sos ne zgusne. Izblendirajte štapnim mikserom kako bi smesa postala glatka.
* Čuvajte u dobro zatvorenim posudama, do dve nedelje.
BIRAJTE TAMNO MESO
Svom detetu najčešće spremate pileće grudi? Belo meso jeste zdravo, ali nije ni blizu bogato gvožđem kao crveno (npr. bataci), a poznato je da ovaj mineral podstiče proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, koja prenose kiseonik kroz telo i na taj način pomažu u borbi protiv infekcija. Pošto beba ima dovoljno zaliha gvožđa samo tokom prvih šest meseci, nakon tog perioda važno je da joj svakodnevno servirate hranu bogatu ovim mineralom. Meso, posebno teletina i svinjetina, obiluju gvožđem, zajedno s jajima i ribom.
DOMAĆI HUMUS
Ukoliko želite da napravite brz i ukusan namaz koji će vaše dete voleti, probajte humus. Leblebije su bogate gvožđem, a ovaj recept je veoma jednostavan. U procesor za hranu sipajte konzervu leblebija, sok od limuna, malo maslinovog ulja i dodajte vode po želji kako biste dobili smesu sličnu pašteti (ili ređu, prema ukusu). Servirajte s crvenom paprikom isečenom na trake, jer će vitamin C iz paprike pospešiti apsorpciju gvožđa u telu. Humus možete spremati nakon bebinog osmog meseca.
NEKA BUDE PRLJAVO
Da li svaki put kad vaš mališan dodirne pod, granu ili nešto što smatrate prljavim posežete za antibakterijskom maramicom i dezinfikujete mu ruke? Prestanite što pre. Istraživanja su pokazala da preterana zaštita od mikroba može biti pogubna za imunitet vašeg deteta. To, naravno, ne znači da ćete mu dozvoliti da jede blato ili vadi kese iz smeća, ali ga morate pustiti da se prlja.
Stručnjaci smatraju da je upravo preterana higijena dovela do porasta broja alergijskih reakcija kod dece. Imunolozi veruju da se nedovoljnim izlaganjem uticaju bakterija i mikroba smanjuje sposobnost organizma da se kasnije tokom života bori s alergijama. I zato, sledeći put kad se dete ustremi prema barici ili se počne valjati po kamenčićima na igralištu, pustite ga da dobije svoju „bakterijsku dozu“. Bolje je da mu nekoliko dana curi nosić nego da se ceo život muči s alergijama.
OBEZBEDITE DOVOLJNE KOLIČINE VITAMINA D
Kad dete redovno izlazi napolje, ono je u dovoljnoj meri izloženo sunčevim zracima, zahvaljujući čemu se u njegovom organizmu stvara vitamin D, koji dalje direktno utiče na imunitet. Ovaj vitamin okidač je najvažnijih komponenata u imunosistemu, onih koje stvaraju antimikrobni odgovor, zahvaljujući čemu dečji organizam može da se izbori s potencijalno veoma opasnim infekcijama.
Dovoljne količine vitamina D u organizmu mogu drastično smanjiti broj dečjih prehlada. U okviru jednog istraživanja otkriveno je da mališani koji imaju manje vitamina D u organizmu obolevaju duplo češće nego oni koji imaju dovoljne zalihe ovog vitamina. Zato je veoma važno da dete svakodnevno izvodite makar u šetnju, bez obzira na godišnje doba.
SAVET!
Ukoliko je vaše dete starije od četiri nedelje, možete mu davati kombinaciju A, C i D vitamina, ali se obavezno konsultujte s lekarom.
SERVIRAJTE JOGURT
Nisu sve bakterije loše. Postoje one koje pomažu i podstiču procese varenja, čineći da stomak vašeg deteta besprekorno radi. Probiotici su, zapravo, žive bakterije i gljivice, zahvaljujući kojima u stomak vašeg mališana dospevaju „prijateljske“ bakterije koje tokom „borbe za prevlast“ uspešno eliminišu sve loše mikrobe koji mogu poremetiti crevnu floru. Najviše probiotika nalazi se upravo u jogurtu, koji vaša beba može početi da jede već nakon osmog meseca.
NEKA SPAVA NA KRZNU
Istraživanja su pokazala da bebe koje tokom prva tri meseca provode vreme na prirodnom krznu (poput jareće kože) imaju smanjen rizik od astme i ređe im se razvijaju alergijska oboljenja, jer su izložene mikrobima koji postoje u prirodnim materijalima. Ukoliko imate kućnog ljubimca – još bolje!
Kad je beba okružena životinjama, njen imunosistem postaje mnogo otporniji, pre svega zato što kućni ljubimci na sebi nose mikroorganizme koji postoje u spoljašnjem svetu. Ovo su najbolje „lekcije“ za dečji imunološki sistem budući da se na taj način navikavaju da tolerišu i ne reaguju na stvari koje se prirodno nalaze u spoljašnjem svetu – poput polena.
Više ovakvih tekstova naći ćete u AKTUELNOM broju magazina Mama&beba.
Novi broj potražite na kiosicma 5. jula!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Osim prvog osmeha, prvih reči i koraka, koje ćete sigurno dočekati s oduševljenjem, prva godina bebinog života puna je zanimljivih događaja od koji...
pročitaj jošIako je koža kod većine beba dobro "podmazana", ima i onih čija je koža suva, a njihovoj glavi, po pravilu se pojavljuje temenjača. Mnoge mame misl...
pročitaj jošNa tržištu postoje brojni proizvodi za negu bebine kože i svi su, bez sumnje, proizvedeni od sastojaka koji imaju zaštitno dejstvo, ali ipak treba ...
pročitaj još