Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošNema majke koja neće dotrčati čim njena beba zaplače, i uzeti je u naručje kako bi je umirila. Ali, svaki put kada zagrljajem oterate suze, sigurno se zapitate da li preterujete u brizi i da li ćete je tako razmaziti.
Stručnjaci tvrde da jednostavno nije moguće razmaziti bebu. Mnogo fizičkog kontakta i pažnje obezbediće joj osećaj sigurnosti. Međutim, treba napraviti razliku između umerene brige i zadovoljenja bebinih fizičkih i emotivnih potreba, od prekomernog angažovanja. Kako da nađete pravu meru? Držite se ovih pravila i nećete pogrešiti!
1. Naučite je da se sama igra
Većina beba počne da „kmeči“ čim ih mama spusti iz naručja, međutim, to ne znači da majka treba da „robuje“ svojoj bebi.
U uzrastu od oko tri meseca počnite da je ostavljate samu na ćebencetu ili ležaljci, ali ne duže od nekoliko minuta. Nemojte da se udaljavate iz njenog vidokruga i sve vreme joj pričajte. Svakog dana sve više se udaljavajte i pritom produžavajte vreme.
U uzrastu od šest meseci, trebalo bi već da ume sama da se zabavi u stolici za hranjenje ili u ogradici, bar petnaestak minuta. Obezbedite joj dovoljno „zezalica“ za igru i ne ispuštajte je iz vida.
2. Naučite je da sama zaspi
Nakon četvrtog meseca, više nema potrebe za noćnim hranjenjem. Kako ćete je naučiti da prespava celu noć? Prvo i osnovno, nemojte da dozvolite da vam beba zaspi na rukama. Čim primetite da je dete pospano, spustite ga u krevetić i ostanite pored njega dok ne zaspi.
Ako se probudi i zaplače, priđite mu i smirite ga, ali napustite prostoriju dok je još uvek budno. Na taj način će, u slučaju da se usred noći probudi, veoma brzo shvatiti da se nalazi u prijateljskom okruženju, te se neće uplašiti, pa će ponovo zaspati.
3. Nek se malo i buni!
Nakon četiri meseca, više ne morate da jurite svaki put kada vaša beba zaplače, već samo onda kada procenite da je razlog za njen plač opravdan. U ostalim slučajevima, kada „kenjka“ iz dosade ili zbog toga što je usamljena, zadovoljite njenu emocionalnu potrebu („ubijte“ dosadu i pravite joj društvo).
Ako nastavite da skačete i uzimate dete u naručje „i kad treba i kad ne treba“, stvorićete samo lošu naviku, pa nemojte posle da se žalite da ne možete da ga „odlepite“ od sebe.
4. Uvedite red u ishranu
Većina stručnjaka slaže se sa tim da bebu treba „uobročiti“ do navršena četiri meseca. To znači da treba da napravite raspored obroka u jednakim vremenskim intervalima.
Ako dete zaplače pre nego što mu je došlo vreme obroku, ne mora da znači da je gladno. Pokušajte da ga umirite na neki drugi način, samo ne hranom. Ako se ovog budete pridržavali, dete će steći naviku da uvek jede u određeno vreme.
Razmake između obroka utvrdite na osnovu bebinog apetita. Važno je da dete bude nahranjeno onda kada je gladno, a ne kada plače iz nekog drugog razloga.
5. Odredite pravila ponašanja
Kada beba počne da puzi ili se pokreće na neki drugi način, morate jasno da joj date do znanja šta se sme a šta ne sme. Ako primetite da vuče stolnjak, na primer, ili dira električni kabel, reagujte tako što ćete joj glasno i jasno reći „ne!“, a zatim joj skrenite pažnju na neku drugu aktivnost (uzmite je u naručje i zajedno gledajte slike u slikovnici).
Ponavljajte „ne“ komande sve dok dete ne shvati da nešto ne sme da uradi, a da je shvatilo znaćete po tome što, dok čini „zabranjenju“ radnju, gleda u vašem pravcu očekujući vašu reakciju.
Autor: Life Content, M.K.
Grčevi su sigurno, pored nespavanja, prva stresna situacija u kojoj se mladi roditelji nađu kad dobiju bebu. Taman kad pomislite da to roditeljstvo...
pročitaj jošS bebama nikada nije dosadno! Sem toga što znaju da sa njima nastanu problemi, bebe znaju da vas uvesele. Pogledajte sve te smešne trenutke, veruje...
pročitaj jošŠto se više naučnici fokusiraju na istraživanje ponašanja beba, to se one pokazuju sve pametnije i pametnije. Ako mislite da se bebina pamet razvij...
pročitaj još