Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošOd nerazumljivih slogova do nezaustavljivog pričanja… vaš mališan stalno uči veštinu komunikacije.
Kada se nerazumljivo gukanje vaše bebe pretvori u prvu razumljivu reč (nadamo se da će to biti „mama“), vašoj sreći neće biti kraja. Inače, bebe se upoznavaju sa govorom i uče veštinu komunikacije od trenutka rođenja. Eksperti kažu da je savladavanje govora kompleksan proces i, mada su neka deca uspešnija u njemu, on se kod svih mališana odvija po manje-više istom principu.
Šta je ‘normalno’?
Deca su različita i zato nemojte da brinete ako vaš mališan zaostaje ili prednjači u razvoju govornih veština u odnosu na svoje vršnjake. Stručnjaci kažu da postoji nekoliko razloga zbog kojih su neka deca brža, a neka sporija u razvijanju govornih sposobnosti.
Generalno, devojčice ranije savladaju govor od dečaka (iako nauka nikad nije utvrdila zašto je to tako), a mlađe dete u porodici najčešće je sporije, jer stariji brat ili sestra govore umesto njega. Ipak, ako smatrate da vaš mališan zaista kasni u razvoju govora ili ne pokazuje želju da komunicira sa vršnjacima, obratite se logopedu.
Kako podstaći razvoj govora?
1. Igrajte se igara koje uključuju komunikaciju i interakciju (kao što su igra „sada ga vidiš, sada ga ne vidiš“ i dobacivanje lopte).
2. Obraćajte se detetu kratkim i jednostavnim rečenicama, čije značenje ono može da razume.
3. Kada dete savlada jednu reč, dodajte još nekoliko koje se uz nju slažu, da biste mu pomogli da proširi vokabular. Na primer, uz reč „kola“ upotrebite prideve „velika“, „brza“ ili „crvena“.
4. Nemojte da zahtevate od deteta da odgovara na vaša pitanja, jer ćete ga samo nepotrebno opteretiti. Zato, umesto da ga pitate: „Šta to crtaš?“, opišite šta dete radi rečima: „Ti crtaš kuću“. Dakle, nemojte da očekujete, niti da zahtevate, da vam dete odgovori. Ono će „upiti“ ono što ste mu rekli, čak i ako vam ne odgovori.
5. Kada detetu dajete instrukcije ili mu na nešto skrećete pažnju, onda mu to i „objasnite“ ili pokažite gestovima. Na primer, kada kažete: „Pogledaj, evo ga plavi autobus!“, istovremeno mu rukom pokažite vozilo.
6. Pričajte detetu o mnogim temama i iskoristite situaciju u kojoj se nalazite za stimulisanje razvoja njegovih govornih sposobnosti. Takođe, često ponavljajte reči da bi ih dete lakše memorisalo. Ako su životinje „tema“ dana, onda gledajte slikovnice, TV program o životinjama, pokazujte detetu njihove fotografije i oponašajte njihove glasove.
7. Kada nudite detetu nešto da popije, pružite mu i mogućnost izbora, postavljanjem konkretnog pitanja: „Želiš li sok ili mleko?“. Tako ćete stimulisati dete da vam precizno odgovori, umesto da kaže „da“ ili „ne“.
Autor: Life Content
Ako je vaša beba "noćna ptica", budi se i neće da spava, pratite naš sedmodnevni plan i videćete da će se sve promeniti! Čak tri četvrtine roditelj...
pročitaj jošNauka je pokazala da maženje i držanje zaptavo imaju mnoštvo prednosti kada je u pitanju razvoj mozga i da nikada ne možete previše maziti svoju bebu.
pročitaj jošVreme od Nove godine do Božića za odrasle je period slavlja i kućnih okupljanja. Za bebe, ovo je vreme isto kao i svako drugo. Ipak, potrudite se d...
pročitaj još