
Šta ako se dete plaši doktora?
Svako dete predškolskog uzrasta ima veoma razvijenu maštu koja je vrlo dobra za njegov razvitak, međutim, ta mašta nekad može izazvati strahove. Zb...
pročitaj jošIstraživači su otkrili da majke, koje su depresivne i anksiozne, mogu uzrokovati probleme sa spavanjem kod svojih beba. Problemi sa spavanjem kod dece često mogu biti uzrokovani stresom i napetošću koje je prisutno kod roditelja i ostalih članova porodice.
Istraživanje je sprovedeno na Univerzitetu Pensilvanija, a objavljeno je u časopisu Child Development. Naučnici su proučavali 45 majki i njihove bebe u periodu od jednog meseca do dve godine. Majke su ispunjavale dnevnik spavanja, a naučnici su putem kućnih posjeta zabilježavali promene.
PROČITAJTE I… Anksioznost u trudnoći
Tim naučnika je utvrdio da što majke imaju veće simptome depresije i anksioznosti, veća je verovatnoća da će ometati spavanje njihovih beba.
Majke najčešće uzmu bebu dok spava već želeći im pružiti nežnost, ali time prenose svoju anksioznost na bebu, koja onda ne može nesmetano spavati.
„Ovo istraživanje pruža uvid u to da majčino mentalno zdravlje uistinu utiče na ponašanje i zdravlje deteta „, izjavio je vođa istraživanja prof. Daglas Teti i pored toga rekao kako problemi sa spavanjem u ranom detinjstvu mogu imati negativan efekat na različite aspekte razvoja, uključujući i emocionalni razvoj.
Više saveta potražite u magazinu Mama&beba
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Ne možete da naviknete bebu da sama zaspi? Muku mučite sa mališanom koji nikako da prespava celu noć? Primenite ...
pročitaj jošKoliko će beba spavati umnogome zavisi i od njenog karaktera, pa tako neke spavaju po ceo dan, a neke jedva sastave nekoliko sati sna. Ipak, postoj...
pročitaj jošRoditelji različito reaguju na plač beba. Neki odmah umiruju bebu kada plače, a ima i onih koji su spremni da plač ignorišu. No, šta je zapravo isp...
pročitaj još