11.10.2014 Razvoj bebe

Bebo, zaaašto ne spavaš?!

Nahranili ste dete, presvukli ga i napojili, ali ono i dalje neće da spava? Možda je nešto drugo u pitanju? Evo nekoliko mogućih razloga…

beba ne spava

Možda je do količine svetlosti?

Od navršenih šest meseci u telu vaše bebe počinje da se luči hormon melatonin, čiji nivo zavisi od količine dnevne svetlosti. Vodite računa o zimskom pomeranju sata: deca posebno burno reaguju na promene vremena zalaska sunca, pa za ovaj period nabavite dodatni zastor ili spustite roletnu.

Osim toga, nije loše da u sobi u kojoj spava dete noću ostavite prigušeno svetlo, posebno ako je starije od 15 meseci. Korist je dvostruka: dete se oseća sigurnije, a vi ne morate paliti svetlo kad dođete da ga ušuškate. Bitno je da količina svetlosti ostane nepromenjena.

Možda ga muče gasovi?

Čim beba postane aktivnija (posle navršena tri meseca), prestaće problemi s ”balončićima” vazduha zarobljenim u njenim crevima. Najbolji način za ublažavanje bolova u stomačiću: priljubite bebu čvrsto uz sebe i nežno joj masirajte leđa!

Osim toga, nemojte noću hraniti bebu u razmacima kraćim od tri sata: toliko vremena je potrebno njenom stomačiću da svari prethodni obrok. Budete li je hranili u kraćim razmacima, samo ćete pogoršati stanje.

Možda je prebučno ili pretiho?

Dok je beba boravila u vašem stomaku, navikla se na uobičajene zvuke u domu, tako da joj oni, najverovatnije, neće smetati tokom sna. Međutim, svi ostali strani, jaki, neobični zvuci sigurno će je probuditi. U stanu ne treba da vlada ”grobna” tišina dok beba spava, već treba da bude normalna, uobičajena atmosfera, na koju je dete naviklo.

Možda ne ume samo da se uspava?

Svi se mi budimo i po nekoliko puta tokom noći, ali toga nismo svesni jer odmah ponovo utonemo u san. Kada je o bebama reč, taj proces je otežan – kada se probude, ne mogu odmah zaspati, te plačem zovu roditelje u pomoć. Tek nakon što zadovoljite detetovu potrebu (za hranom, dodirom, ljuljuškanjem…), oboje ćete moći da nastavite da spavate.

Možda intenzivno raste?

U periodu intenzivnog rasta (treći, šesti i deveti mesec), većini beba se poremeti san zato što ogladne preko noći. Umesto da hranite dete noću, pojačajte ukupnu količinu dnevnih obroka, naročito onog pred spavanje. U suprotnom, budiće se svake noći i tražiti da jede.

Autor: Life Content, M.K.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije