29.11.2013 Razvoj bebe

I bebama treba čitati bajke

Čak i bebe mlađe od godinu dana vole da slušaju kada im čitate bajku. Stoga što pre počnite sa ovom aktivnošću jer kroz bajke mališani uče razliku između dobra i zla, važnost poverenja i značaj nesebičnog davanja…

bajke

Bajke imaju veliku vrednost i nisu samo zabava za vašeg mališana – one ga na prihvatljiv način uvode u stvaran svet i uče ga razlici između dobra i zla kroz poznati princip „Kad si dobar dobićeš šta želiš, ako zgrešiš stići ćete kazna“.

Pri tom, izmišljeni svet prinčeva, princeza, vila, čarobnjaka, zlih veštica i čudovišta vaš mališan lako shvata, dok se njegova bujna mašta „hrani“ i bogati upoznajući nove neverovatne likove i situacije. Dete mnogo toga treba da nauči o svetu koji ih okružuje, da pronađe odgovore na brojna pitanja koja mu se svakodnevno vrti po glavici.

Zato mu čitajte ili pričajte bajke što češće, one će postati omiljeno utočište vašeg anđelka, „poligon“ za savladavanje strahova, mesto gde će se osećati sigurno čak i kada se dešavaju loše stvari, jer u bajkama sve počinje sa „Bilo jednom…“ i ima srećan kraj.

Bajke se nazvaju malim školama morala. Slušajući priču o „Tri praseta“ vaše dete će, a da mu pri tom ne morate mnogo objašnjavati, uvideti da se ne isplati biti lenj, „Pepeljuga“ će ga naučiti da se dobrotom može mnogo toga postići, a „Crvenkapa“ da ne treba uvek verovati nepoznatim osobama.

Ukoliko želite da se moralne pouke iz bajki urežu duboko u svest vašeg mališana, tokom čitanja skrećite mu pažnju na bitne delove i što češće postavljajte pitanja „Šta bi se desilo da su patuljci uspeli da dođu pre nego što je Snežana pojela jabuku?“, pa zajedno izmislite novi tok i završetak priče. Trudite se da uvek komentarišete likove i navodite svoje dete da samostalno procenjuje koje ponašanje je za pohvalu, koje za osudu i šta bi negativci mogli da promene kod sebe kako bi postali dobri.

Vremenom, kada vaš mališan dobro upozna bajkoviti svet, uvek se možete poslužiti nekim omiljenim herojem, kao vaspitnim uzorom „Pepeljuga nikada ne bi odbila da pospremi svoje igračke“.

Roditelji često misle da bajke u kojima se pojavljuju čudovišta mogu negativno uticati na mališane, i probuditi strahove kod njih. Pri tom se zaboravlja da se dete i pre nego što čuje bajku o zmaju, može upoznati sa „repatim bljuvačem vatre“ bilo gledajući TV, ili tokom igre sa drugarima.

Da li će se kod vašeg mališana razviti strah od nekog imaginarnog čudovišta ne zavisi samo od sadržaja bajke, već i od okolnosti pod kojima je čuo priču, komentara koji su usledili, ili reakcija njegovih vršnjaka. Zato uvek tokom čitanja ubacite i poneki pozitivan ili simpatičan komentar na račun opasne zverke „Vidi kako mu je lep rep… kako se smešno gega“.

Ne zaboravite da bajke često terapeutski deluju na vaše dete, koje, da bi savladalo svoje strahove, treba da se suoči sa njima. Tako, ako mu pročitate bajku u kojoj se pojavljuje strašno čudovište, vaš mališan će ga u svojoj glavici nesvesno predstaviti kao nešto čega se plaši – bio to pauk ili zmija, uživeti se u ulogu princa i lako doći do pobede. Strah od odvajanja od roditelja može se prevazići uz „Ivicu i Maricu“ – dete će uvideti da mu se i pored opasnosti koje ga vrebaju dok je sam, mogu desiti i lepe stvari, te da će roditelji na kraju uvek biti uz njega.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije