05.05.2014 Razvoj bebe

Naučite dete da se igra samo

Sigurni smo da biste želeli da saznate kako da privolite dete da se zabavi samo, makar i na pola sata, da biste na miru popili kaficu s drugaricom ili obavili nešto drugo. Samostalna igra je korisna za dete – za ravoj samopouzdanja, mašte i sposobnosti da se snađe u svetu koji ga okružuje (u kojem mama i tata neće potrčati da mu pomognu na prvi znak dosade!), tvrde stručnjaci.

igra

Da bi vaše dete izraslo u zrelu, komunikativnu i društveno osposobljenu osobu, podstičite ga od najranijih dana. A evo i kako…

BEBE: Važno je i nekoliko minuta

Većina roditelja oseća obavezu da ispuni dan svom detetu brojnim stimulansima i prilikama za učenje. Kao što sigurno znate, period do treće godine života ključan je za učenje. Bebe uče na nekoliko načina: kroz igru sa vama, sa drugom decom, kao i kroz samostalnu igru. Iako je važna interakcija sa vama i sa drugom decom, podjednako je bitno da povremeno pustite dete samo da se igra.

Roditelji često greše kada pokušavaju da zabave dete čim im se učini da se ono dosađuje. Tako ga uče da svet postoji da ga stalno zabavlja i pruža mu sve što mu treba – i to odmah! Iako solo igra vašeg deteta vama možda ne deluje kao nešto zabavno, za njega je posmatranje zavese koja se pomera, ili gledanje u ogledalo, neverovatno zabavno.

Čak i kada se igrate sa detetom, dopustite mu trenutke samostalnosti – da uradi stvari na svoj način. Vi znate da je lopta za bacanje ili kotrljanje, ali mališan će verovatno poželeti da je pomiriše, zagrize ili sedne na nju. Ako beba ne može da uhvati loptu, i to je frustrira, nemojte joj odmah dodavati – pustite je da sama pronađe način da to uradi. Ako joj odmah budete pomogli, ona će dobiti poruku da ništa sama ne može da uradi. Takođe, beba će i nadalje očekivati da joj pomognete čim naiđe na prepreku.

Naravno, kada su bebe u pitanju, ne možete da očekujete da solo igra dugo traje. Nekoliko minuta do pola sata, jednom ili dvaput dnevno, kada beba nije umorna niti gladna, biće sasvim dovoljno. Razumljivo, samostalnu igru bebe treba uvek nadgledati. Kada beba napuni osam ili devet meseci, ona će biti sposobna sama da se igra najmanje pola sata u kontinuitetu. Ako ste već pokušali da ostavite bebu u krevecu da se igra nekom igračkom, a ona plače za vama, stimulišite je na više načina: postavite još zanimljivih igračaka u krevetac, poster živopisnih boja na plafon, muzičku kutijicu pored kreveca…

JEDNOGODIŠNJACI I DVOGODIŠNJACI

Deci ovog uzrasta potrebna je pomoć da bi započela neku aktivnost – nijedno dete se ne rađa sa znanjem o tome kako se slažu kocke. Ali, povucite se čim im pokažete kako se nešto radi.
Najbolje dečije igre obično su i najprljavije (budimo iskreni!), kao što je slikanje prstima ili kopanje u pesku. No, istovremeno, ove igre stimulišu malu decu da upozanju nove materijale i teksture. To znači da mališanu neće smetati ako niste zaronili ruke u pesak (ili blato) do lakata, kao što je on uradio.

Na kraju, treba da znate da ovakve igre traju kraće nego što je trajala priprema za njih. Međutim, i tih desetak minuta koje je dete provelo mažući četkicom ili rukama po papiru, važan je stimulans za maštu.

Autor: Life Content




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije