Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošIako većina majki ima tu sreću da neće morati da se upoznaje sa strahovima koji muče roditelje prevremeno rođene dece, donosimo vam priču jedne majke koja je to iskusila. Teško je pripremiti se na tako nešto i mnogo je pitanja na koja nema univerzalnog odgovora, već zavisi od deteta do deteta.
Najčešći strahovi:
Strah da beba neće preživeti, čak i kada više nije opravdan, uvek je prisutan. Svaku noć roditelji oprezno osluškuju bebino disanje.
Čak i kada uspete da zaspite, verovatno snovi neće biti lepi. Vrlo često su ispunjeni zvukovima alarma i glasovima bolničkog osoblja.
Bolničko osoblje često tome pristupa vrlo hladno, jer im je to postala rutina, pa svojim stavom neretko i povrede roditelje. Svesni su da moraju roditelje da pripreme na najgore, ali nažalost, nemaju dovoljno emotivan pristup koji bi roditeljima i tim teškim trenucima mnogo značio.
Bojite se da kupujete previše garderobe i igračaka za dete u strahu da neće izaći iz inkubatora.
Želite da izbegnete svaki susret sa prijateljima i rodbinom kako ne biste morali da pričate o tome jer je vrlo teško. Oni najbliži imaće razumevanja, ali neće znati kako da reaguju, da li da vam čestitaju ili ne.
Brak će verovatno patiti. Razgovor i povezanost sada su jako bitni. Imajte na umu da je i partneru jako teško da gleda nemoćnu bebu u inkubatoru.
Strah da se beba neće pravilno razvijati nastupa kada beba ojača i postane sigurno da će preživeti. To je sasvim normalan strah i nestaće kada primetite napredak u detetovom razvoju.
Bićete preplašeni i uzrujani kada vam saopšte da je vaša beba spremna da ide kući. Povezanost sa bolničkim osobljem za vreme boravka u bolnici daće vam sigurnost, jer ipak je beba u stručnim rukama. Odlazak kući probudiće strahove i pitanja hoćete li znati i moći pravilno da brinete o bebi.
Bez brige, sve bebe imaju iste osnovne potrebe i dete će do trena kada će biti pušteno kući dovoljno ojačati da verovatno neće trebati nikakav poseban tretman. Ako bude i potreban, bolničko osoblje će vam dati sve upute i savete kako se najbolje brinuti o detetu.
Izvor: index.hr, M.G.
Istraživači su otkrili dokaze da genetski faktori mogu pridoneti razvoju jezika tokom odrastanja deteta. Naučnici sa Medicinskog istraživačk...
pročitaj jošMnogi roditelji koji imaju bebe u uzrastu između prvog i trećeg meseca života primetili su da one u kasnim popodnevnim časovima postaju uznemirene ...
pročitaj jošNedostaje nam leto, ali – imamo zatvorene bazene. Pa plivajte u toplom u ovim hladnim danima. Čak i ako imate bebu, jer one su itekako sposobne da ...
pročitaj još