06.05.2011 Moja Beba

Razvoj govora

Vaša beba ima toliko toga da vam kaže! Štaviše, uskoro ćete to i čuti iz njenih slatkih ustašaca!

Do 6 meseci

Vaše novorođenče stiglo je na svet da bi komuniciralo. U to možete i sami da se uverite, posmatrajući njegovu reakciju dok mu tepate i unostite mu se u lice. Beba će vas zainteresovano posmatrati, naročito pokrete vaših usana, i pokušaće čak da vam uzvrati na isti način! Pevušenje ili obraćanje melodičnim glasom uvek će privući bebinu pažnju i angažovaće je da uspostavi direktan kontakt očima sa onim ko joj se obraća.

Prvi zvukovi
Već u prva tri meseca života, beba počinje da ispušta prve zvuke i da komunicira na taj način. Uskoro ćete primetiti i da je počela da „izgovara“ prve samogalsnike („A“, „U“, „E“), a nakon toga i suglasnike – obično P, M i B.

Zamena uloga
Vaša beba obožava kada je imitirate u kreiranju zvukova. Pravite pauzu svaki put nakon što nešto izgovorite i na taj način je naučite kako se odvija razgovor između sagovornika. Ako vežba, znači da će, do petog meseca, moći da spaja samoglasnike i suglasnike u jedinstvene glasove kao što su „Ka“, „Ma“ i „Da“.

Reci to ponovo, mama!
Podstičite svoju bebu tako što ćete što češće razgovarti sa njom. Dopašće joj se da „iznova i iznova“ pevate dečje pesmice ili čitate priče. Ponavljanje pomaže bebi da nauči reči i da se tako upozna sa lepotom našeg jezika.

Od 6 do 12 meseci
Sposobnost razumevanja razvija se brže od učenja razmišljanja. Zbog toga će vaša beba veoma rano početi da razume ono što joj govorite. Oko šestog meseca života ona će, najverovatnije, okretati glavicu pri izgovoru njenog imena. Do osmog meseca, beba raspozanje značenje dvadesetak jednostavnih reči, kao što su „mama“, „meda“, „tata“ i druge. Ćaskajte sa svojom bebom i pokazujte joj slikovnice i dečje knjige, jer je to odličan način da je podstaknete na učenje novih reči i njihovog značenja.

Jezik znakova
U ovoj fazi života, beba koristi znakove i gestove da bi izrazila sve što oseća i želi. Od sedmog meseca beba počinje da stiska i pruža ručicu, pokazujući tako da želi da dobije nešto. Od devetog meseca, beba u svoj „repertoar“ izražavanja uključuje i podizanje ručica uvis, na taj način signalizira da želi da je neko podigne. Od desetog meseca beba će potvrdno i odrično klimati glavom, odgovarajući tako na jednostavna pitanja.

Prve reči
Gugutanje predstavlja savršenu podlogu iz koje će kasnije nastati artikulisan govor. Ti pevljivi zvuci deluju kao prava konverzacija. Već oko sedmog ili osmog meseca beba će početi da izgovara jednostavne reći poput „tata“ a kasnije i „mama“. Glas T je mnogo lakše za izgovor od M, i zato nemojte odmah da se vređate! Učite svoju bebu onomatopejama životinja (na primer „kva, kva“) i ona će vam se spremno pridružiti. Oko devetog ili desetog meseca beba će pokušati da izgovori reči kao što su „maca“ ili „kuca“. Podstaknite je pravilnim izgovorom tih reči.

Stvar usta
Da li vaša beba uživa da jede? Iskoristite ovu aktivnost da joj pomognete da progovori. Različita brzina žvakanja znatno podstiče razvoj govora, jer beba, na taj način, uči da kontroliše mišiće. Do sedmog ili osmog meseca nudite bebi samo male zalogaje (koje sama može da drži u ručici). Kada napuni jedanaest ili dvanaest meseci, bebe će prestati da bali, što ukazuje na zavidan stepen kontrole rada jezika, usta i usana.

Od 12 do 18 meseci
Kada vaša beba savlada jednu ili dve reči, uslediće usporavanje napretka. Ne dozvolite da vas to zabrine ili razočara jer u ovom uzrastu beba ima još mnogo drugih „zadataka“, recimo, da nauči da hoda. U trenutku kada beba bude savladala deset ili više reči, više niko neće moći da je zaustavi u brbljanju! Do osamnaestog meseca života, u bebinom vokabularu naći će se oko pedeset reči, od kojih će joj najomiljenije biti „pa, pa“, „daj mi“ i „neću“!

Dešifrovanje značenja reči
Vaše dete neprekidno brblja, ali svojim, „marsovskim“ jezikom koji vama nema nikakvog smisla? Ništa ne brinite, mališan samo vežba govor! Slušajte pažljivo, pratite izraze njegovog lica i gestikulaciju i ubrzo ćete uspeti da dešifrujete ono što govori. Pojedine reči, na primer „mama“, mogu da znače više stvari – „nahrani me“ ili „uteši me“. Neke reči mogu da budu potpuno izmišljene, ali ćete lako „provaliti“ njihovo značenje na osnovu toga što ih uvek spominje kada spazi neki predmet ili osobu. Pohvalite svoje dete i podstaknite ga da nastavi da priča i ono će uskoro početi da izgovara prave reči.

Ćutljivko ili brbljivko?
Istraživanja pokazuju da tempo kojim dete uči reči zavisi od genetike. Ako je jedan od roditelja kasno progovorio, velike su šanse da i dete neće biti „velika pričalica“. Ili, možda mali ćutljivko ima stariju sestru ili brata, pa ne može da dođe do izražaja. Statistika pokazuje da dečaci generalno progovaraju kasnije od devojčica, a ako se u kući govore dva jezika, onda će proces učenja govora biti nešto usporeniji. Međutim, nema razloga za brigu jer će dete progovoriti i brzo nadoknaditi sve propušteno.

Pričajte mu o svemu
Svako dete voli da uči. Povedite svoje dete na nova mesta (igrališe, park, autobus, prodavnicu) i opisujte mu, jednostavnim jezikom, sve što vidite. Pokazujte detetu slikovnice, čitajte mu kratke, jednostavne priče, pevajte pesmice! Iznova i iznova! Ne brinite, mališanu nikada to neće dosaditi! Upoznavanje novih reči, čak i ako ne može da ih izgovori, podstaći će mališanove govorne sposobnosti.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

Prethodna vest

Sledeća vest

još iz kategorije