Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošNekoliko nedelja pre nego što se beba rodi, većina budućih roditelja kreće u nabavku kolica za svoje čedo. Da ne biste uludo bacali novac i pritom pogrešili prilikom izbora, pokušaćemo da vas usmerimo i posavetujemo…
„Ležeća“ kolica su praktična za novoro|enče, ali ih već za nekoliko meseci nećete moći koristiti. Zbog toga, nabavite ona koja imaju tri položaja (ležeći, polusedeći i sedeći) jer njih ćete moći da koristite sve dok dete ne prohoda (pa i duže!).
Model & dezen
„Brendirana“ kolica jesu skuplja od „nebrendiranih“, ali su zato i mnogo kvalitetnija. Ovo je važno za roditelje koji planiraju još dece, jer će im takva kolica dovoljno dugo trajati da mogu da posluže i za narednog potomka. Pošto ne možete da znate kojeg pola će on biti, opredelite se za „uniseks“ dezen i boju.
Mere bezbednosti
Kada beba poraste i počne da se „vozi“ u sedećem položaju, počeće da „čačka“ plastičnu kopču na sigurnosnim kaiševima, pa je veoma važno da ona ne može lako da se otvori. To, naravno, ne znači da treba da bude kao „lavlja kandža“, dovoljno je da beba ne može sama da je „raskopča“.
Odaberite kolica u kojima postoji i kaiš koji se provlači izme|u bebinih nožica jer će u protivnom, kada poraste, dete moći lako da se „izmigolji“ iz kolica.
Točkovi
Svakoj mami je važno da se kolica lako kreću i ne zapinju. Zbog toga, odaberite ona sa točkovima koji se okreću u svim smerovima. Kočnica na točkovima mora da bude pouzdana i dovoljno jaka da „drži“ zakočena kolica, čak i na nizbrdici.
Visina ručki
Ovo je „stavka“ o kojoj se retko vodi računa, ali to ne znači da je nevažna. Pri izboru kolica, vodite računa da visina ručki može da se podesi prema vašoj visini. Statične ručke uglavnom su podešene prema ženi prosečne visine, što nikako neće odgovarati, na primer, natprosečno visokoj mami.
Dodatna oprema
Kolica bi trebalo da imaju zaštitni krov koji će dete štititi od sunčevih zraka tokom leta, a u proleće i jesen od iznenadne kiše. Moderniji modeli opremljeni su i zaštitnim pokrivačima koji se lako navlače i zakopčavaju, predstavljajući tako odličnu zaštitu od padavina i vetra.
Odaberite kolica koja imaju „tovarni“ prostor za odlaganje bebinih stvari, poput flašice, vlažnih maramica, igračke i sl. Izbegavajte mrežice koje se kače na ručke, jer se kolica, usled tereta, mogu prevrnuti. Pametniji izbor predstavljaju ona sa korpicom smeštenom sa strane ili ispod sedišta.
Autor: Life Content
Bebe uzrasta od četiri do šest meseci počinju da koriste gugutanje i izgovaraju prve „reči“ od po dva sloga. Odraslima to može da zvuči kao smislen...
pročitaj jošKada će beba početi da pamti trenutke, igračke i tako početi da stvara uspomene? Ovo pitanje postavljaju mnogi roditelji... [caption id="attachmen...
pročitaj jošPedijatri su saglasni: sterilizacija flašica i cucle obavezna je za mame koje hrane bebu izmlazanim mlekom ili dohranom. Zašto? Zato što je mlek...
pročitaj još