10.01.2011 Moja Beba

Zimske prehlade i virusi

Zimsko vreme, kada deca uglavnom borave u zatvorenom prostoru, idealno je vreme za razmnožavanje raznih virusa, najčešće onih koji izazivaju prehlade…

Sigurno prolazite kroz period kada vam se čini da je dete stalno prehlađeno i slinavo. Međutim, za zdravo starije dete uobičajeno je da „zaradi“ od pet do osam prehlada svake godine, dok mlađa deca „stradaju“ i češće. Uopšteno govoreći, za većinu dece koja su mlađa od pet godina, prosek oboljevanja iznosi čak jednom mesečno!

Imunitet se stiče vremenom
Bebe nemaju izgrađen odbrambeni sistem, ali putem majčinog mleka dobijaju antitela koja ih nekoliko meseci štite od „napada“ uzročnika bolesti. Nakon pet-šest meseci, ta zaštita počinje da slabi, a bebin imunitet polako jača. Međutim, to nije proces koji se završava preko noći, već traje godinama, tako da nimalo nije čudno što u tom periodu deca najviše oboljevaju. Kako dete raste, povećava se „repertoar“ antitela koja štite organizam od prehlade. Nakon šeste godine, dete uglavnom odoleva virusima, tako da „zaradi“ svega jednu-dve godišnje.

Nisu sve prehlade iste
Prehlade su poznate kao infekcije gornjeg respiratornog sistema, a uzrokuju ih virusi. Verovali ili ne, postoji preko dve stotine različitih vrsta virusa koji su uzročnici prehlada, a dele se prema godišnjim dobima:
Jesen: virus gripa
Jesen i proleće: virusi prehlade i nekih tipova gripa
Zima: virusi upale disajnih organa, korona virus i virus gripa
Zima i leto: virusne upale grla
Leto: enterovirusi (poznatiji kao crevni virusi)

Kako prepoznati prehladu?
Simptomi prehlade variraju u zavisnosti od tipa prehlade. Za decu predškolskog uzrasta, tipični simptomi jesu upaljeno grlo, visoka temperatura, nemir, kijanje i curenje iz nosa, kašalj, glavobolja, bolni mišići i smanjen apetit.
Međutim, ne traju svi simptomi onoliko koliko traje sama prehlada. Na primer, visoka temperatura obično traje od jednog do tri dana, curenje nosa i crvenilo grla obično prolaze za sedam do deset dana. Kašalj može da dosađuje detetu i po tri nedelje i ta činjenica mnoge roditelje dovodi do zaključka kako je njihovo dete neprekidno bolesno.

Deca bukvalno „uhvate“ prehladu
Postoje mnoge zablude o tome kako deca „zarade“ prehladu: na primer, kada pokisnu, udišu hladan vazduh ili ne spavaju dovoljno. Međutim, izraz „uhvatiti prehladu“ je, kada su deca u pitanju, potpuno tačna. Virusi prehlade mogu preživeti na rukama nekoliko sati, a rukovanje je jedan od načina širenja infekcije. Kijanje i kašljanje je drugi način.
Znajući to, možete preduzeti neke mere i tako usporiti širenje virusa:
– Terajte dete da što češće pere ručice.
– Održavajte besprekornu higijenu kuhinje i kupatila, naročito ako je neko od članova porodice prehlađen.
– Učite dete da papirnu maramicu baci odmah nakon upotrebe.
– Izbegavajte da vodite dete u jaslice ili vrtić ako je u grupi neko dete bolesno ili ukoliko primetite simptome prehlade kod svog deteta.

Protiv prehlade nema leka
Još nema leka za klasičnu prehladu. Takođe, nema ni leka koji će ubrzati oporavljanje vašeg deteta od prehlade. Antibiotici nemaju nikakvog uticaja na virusne infekcije, a preparati koji leče simptome prehlade nemaju efekta kod male dece i mogu da izazovu neželjene posledice.

Šta možete da učinite da biste pomogli detetu?

1. Pustite da imunološki sistem deteta „radi“ svoj posao. Ne dižite odmah paniku i ne posežite za sredstvima koja snižavaju telesnu temperaturu jer, podižući temperaturu za nekoliko stepeni, imunološki sistem vašeg deteta pomaže stvaranju „neprijateljske“ okoline za viruse. Međutim, ako je temperatura veoma visoka (iznad 39 stepeni Celzijusa), morate da se posavetujete sa lekarom, pošto može doći do dehidracije i konvulzija (uzrokovanih visokom temperaturom).

2. Nemojte detetu davati aspirin jer on može da aktivira Reyev sindrom, retku ali opasnu bolest koja oštećuje krv, jetru i mozak.

3. Ako je dete malo, pa ne ume da izduva nos, što češće izvlačite sekret iz nosa pumpicom.

4. Koristite fiziološki rastvor za čišćenje i vlaženje nosa vaše bebe. Kod nas je možete kupiti u obliku raspršivača i vrlo je korisna za razređivanje sekreta iz nosa. Ukapajte nekoliko kapi ili ušpricajte fiziološki rastvor u nozdrvu, a zatim pumpicom izvucite sekret. Ponovite postupak sa drugom nozdrvom. Fiziološki rastvor je sigurno rešenje i ne nadražuje sluzokožu nosa, za razliku od kapljica za nos koje to čine.

5. Koristite drenažni položaj da biste otčepili bebin nosić: prebacite dete potrbuške preko svoje ruke, tako da mu glavica visi pod blagim uglom. Lagano lupkajte dete po leđima od guze prema vratu, dok sluz ne izađe napolje, ali ne duže od pet minuta.

6. Ako se simptomi prehlade ne povuku za dve nedelje, odvedite dete kod lekara. Pratite da li postoje simptomi upale uha ili bronhija. Ukoliko dete stalno plače, teško diše, povraća, žali se na bolove u toku piškenja ili ne može da guta, verovatno je došlo do komplikacija, pa je potrebno da mu lekar prepiše odgovorajuću terapiju.

Ojačajte imunitet
Virusi prehlade gnjaviće vašeg mališana sve dok njegov imunološki sistem ne proizvede dovoljno antitela da se izbori sa njima, a taj proces traje godinama. Međutim, ako se vaše dete zdravo hrani, provodi dovoljno vremena na svežem vazduhu i dobija odgovarajuću negu, tako će i njegov imunitet brže jačati.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije