08.11.2010 Moja Beba

Zavirimo u bebinu pelenu

Izgled bebine kake glavni je predmet interesovanja većine novopečenih majki. Čak bi se moglo reći da mame ponekad preteruju kada je u pitanju sadržaj bebine pelene…

„Dogovorila sam se s prijateljicom da se nađemo na kafici u obližnjem kafiću i da se pošteno ispričamo. Ona se porodila u maju prošle godine, a ja u avgustu, i od tada se nismo videle. Međutim, kada smo se konačno sastale, čitavih sat vremena raspredale smo o tome kako čija beba kaki, kakve je kaka boje… Kada smo konačno primetile da nas ostali gosti u kafiću čudno gledaju, izašle smo smejući se. Na kraju smo konstatovale da je bebina kaka najvažnija stvar u životu za sve mame sveta, bez obzira na to da li žive u Americi, Švedskoj ili Beogradu, kao nas dve…“

Zašto je mamama kaka toliko važna?
Kada se žena porodi, sva njena pažnja usmerena je „na malo biće koje je upravo donela na svet“ i to je, kažu, sasvim normalno. U prvih nekoliko nedelja, mame su toliko zaokupljene danonoćnom brigom oko bebe da im i ne pada na pamet da usmere svoju pažnju na bilo šta drugo. Sve što je u vezi sa bebom, počevši od disanja, sisanja, bljuckanja, štucanja, podrigivanja i ostalih „anja“ predstavlja preokupaciju svake majke. Zašto je to tako? Neki pedijatri smatraju da je „opsednutost“ mama kakom svoje bebe posledica njihove dileme da li beba dobija dovoljno hrane. Dok god je kaka zlatnožute boje i dok god se pojavljuje u redovnim vremenskim razmacima, sve je OK. Međutim, čim se proredi ili pak postane učestalija, mame počinju da paniče. Beba lepo napreduje, zdrava je, „nema primedaba“ i zadovoljna je, a mama, sva uspaničena, donosi je kod lekara jer se „u bebinoj kaki pojavilo nešto zeleno“ (zaboravljajući, naravno, da je beba prethodnog dana ručkala spanać).

Ljubav na prvu pelenu
Džon Krojdon, engleski psiholog, napisao je nekoliko članaka na temu sadržaja bebinih pelena i njihovom uticaju na mamino raspoloženje. Nakon što je razgovarao sa više od dvesta žena, koje imaju bebe uzrasta do šest meseci, zaključio je da su sve one „opterećene“ izgledom bebine kake zbog toga što smatraju da je ona „ogledalo“ bebinog zdravlja. Pa, čim se na tom planu nešto promeni, one se uplaše da nešto nije u redu sa bebinim stomačićem i odmah nose dete kod lekara.
Istina je, međutim, sledeća: Dok god vaša beba normalno jede i napreduje, nemate razloga za brigu. Neke bebe se „prazne“ tri puta dnevno, a neke pak dva puta nedeljno, što ne znači da prve imaju proliv, niti da one druge imaju zatvor.

„Kakani“ detalji

Izgled: Crnozelenkaste boje, sluzava i umerenog mirisa
Kada: Prvih 48 sati nakon rođenja
Šta: Mekonijum
Rešenje: Normalna pojava, ne treba ništa da činite. Kod svih beba dolazi do „čišćenja“ creva dan-dva nakon rođenja

Izgled: Braonkasto-žućkasta, zrnasta, bez jakog mirisa
Kada: Od novorođenčeta do sedmog meseca
Šta: Beba se hrani isključivo majčinim mlekom
Rešenje: Ne brinite, bebe hranjene majčinim mlekom imaju kašastiju i učestaliju stolicu od onih na veštačkom mleku

Izgled: Zlatnožuta do braon boje, kremasta, srednje jakog mirisa
Kada: Od novorođenčeta do sedmog meseca
Šta: Beba se hrani na flašicu, veštačkim mlekom
Rešenje: Stolica beba hranjenih na flašicu intenzivnog je mirisa i prilično je obilna. Sve što treba da učinite jeste da bebi promenite pelenu.

Izgled: Tamnobraon, čvrsta, miris varira od blagog do „bljak“
Kada: Od šestog meseca pa nadalje
Šta: Beba se više ne hrani samo mlekom, već i čvrstom hranom
Rešenje: Kada beba počne da jede jaja, sir i ostale namirnice, pripremite nos i na neprijatne mirise

Izgled: Braon, suva, izgledom podseća na „brabonjke“
Kada: Od šestog meseca pa nadalje
Šta: Zatvor
Rešenje: Dajte detetu što više tečnosti (vode), povećajte količinu vlaknastog povrća i dajte joj kompot od jabuke. Izbegavajte banane sve dok se stanje ne popravi.

Izgled: U stolici su se pojavile tačkice krvi
Kada: Od godine dana do predškolskog uzrasta
Šta: Analno krvarenje ili hemoroidi
Rešenje: Iako može da bude sasvim bezazlena pojava, dete treba odvesti lekaru

Izgled: Vodenasta, sluzava i gusta stolica, neprijatnog mirisa
Kada: Od rođenja pa nadalje
Šta: Proliv
Rešenje: Konsultujte se sa lekarom, nadoknadite izgubljenu tečnost




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije