Karavan „Na putu kroz roditeljstvo“ dolazi u Jagodinu
Projekat „Na putu kroz roditeljstvo“ zamišljen je kao „putujući edukativni karavan“ koji za cilj ima da osnaži roditelje i pomogne im da reše određ...
pročitaj jošLeto prija bakterijama jer se lako razmnožavaju i šire u nežnoj dečijoj koži. Najviše dece “dobije” kožnu infekciju koja se naziva impetigo.
Kako se dobija impetigo?
Veoma lako – kontaktom sa bakterijama kojih ima mnogo u toku leta. Obično se to dešava na mestima takozvanih mikrolezija – oštećenja koja se ne vide golim okom, ali su dovoljno velika za bakterije. Te mikropovrede su svakodnevna i uobičajena pojava, ali ako se dete, na primer, okupa u nehigijenskoj reci, ili se igra u pesku koji je pun bakterija, eto nevolje.
Na početku bolesti javljaju se crvena “ostrvca”, ne veća od par milimetara (nekada jedva vidljiva) gde koža izgleda ogoljenja, vlažna, kao da je neko otkinuo komadić. U toj fazi se bolest obično i ne primeti. Može se javiti na nekoliko udaljenih mesta, pa ponekad liči na početak varičele (iako sa njom nema nikakve veze).
Deca koja imaju “osetljivu” kožu znatno lakše dobiju impetigo!
Kako se leči?
Najbolje je impetigo lečiti po principu “treba ga tući dok je malo”. Čim se vide početne promene treba ih “udariti” lokalnim antiseptičnim rastvorima. Ima ih više vrsta, ali je 2% Eozin odličan izbor. Nanosi se na čistu i suvu kožu, dva puta dnevno, po mogućnosti sterilnom gazom. Ako nema Eozina može da posluži Povidon jod koji je, takođe, efikasan, naročito na početku bolesti. Treba biti strpljiv, lečenje traje dugo, nekada i nekoliko nedelja!
Ipak, kod neke dece se zakasni sa dijagnozom, pa je potrebna “jača” terapija. Obično se, pored Eozina, u pomoć pozovu i antibiotske masti (Gentamicin, Cholamphenicol, Enbecin…), koje se mažu uveče, bar jedan sat posle Eozina.
Ako postoje “debele” kožne promene (koža je izdignuta i veoma crvena) znači da je zapaljenje “sišlo” u potkožno tkivo, pa preti opasnost od rasejavanja infekcije u druge delove organizma. Tada ima smisla uzeti neki od antibiotskih sirupa, ali to ipak treba ostaviti lekaru (pedijatru ili dermatologu) da proceni.
Dobra lična higijena (tuširanje bar jednom dnevno) uz izbegavanje kritičnih, nehigijenskih “mesta” je najbolja prevencija!
Odlučili ste da renovirate i opremite sobu za prinovu? Zbog raznovrsnosti i obilja ponude u prodavnicama, vodite računa da ne trošite novac na st...
pročitaj jošDonosimo vam nekoliko korisnih saveta o nezi pupčane rane novorođenčeta. Preporučuje se upotreba povidon-jodida jer je on najefikasniji u borbi pro...
pročitaj jošTri od deset beba pati od stomačnih grčeva, što za roditelje predstavlja pravu noćnu moru. Nudimo vam deset rešenja za ublažavanje bolova i iskreno...
pročitaj još