21.10.2014 Zdravlje bebe

Briga o bebi: Kako pobediti umor nakon porođaja

Velika mudrost koju iskusni roditelji mogu da daju onim koji su tek dobili prinovu je: pokušajte da spavate kad i beba spava. Da, dobro ste shvatili – čak i u onim dnevnim dremkama kad bebac zaspi.

This image was produced by an application from HighWater Designs Limited.

Ostavite se pranja veša, peglanja, kuvanja ručka i velikog spremanja već prilegnite i „napunite baterije“. Ukoliko ste neispavani, postaćete nervozni, razdražljivi, a zajedno sa podivljalim hormonima to može da se pretvori u Molotovljev koktel.

Izbegavajte tešku hranu koja će vam dodatno otežati budno stanje, kada morate biti budni. Ujutro popijte kafu sa kofeinom ili koka kolu, pojedite kocku ili dve čokolade. To će vam obezbediti dozu kofeina koja će vam pomoći da savladate dan. Ne uzimajte ove napitke popodne, jer ćete uveče imati problem da zaspite.

Smanjite sve druge obaveze na minimalnu meru, tako da uz bebu ostane dovoljno vremena za dremku! Ponekad je rešenje da se izmlazate u flašicu, legnete da spavate, a partner podoji bebu iz flašice u vreme kad beba traži hranu. Vi ćete se probuditi na vreme za sledeći podoj.

Tehnike relaksiranja za roditelje

Metode relaksacije koje se preporučuju novim mamama su uglavnom vezane za jogu, opuštanje ili masažu.

– Nabavite joga vežbe i osnove masaže i upražnjavajte ih slobodno.

– Ubedite partnera da vas povremeno izmasira ili angažujte profesionalnog masera. Desetominutna masaža može da učini čudo! Verovatno ćete mnogo lakše zaspati nakon masaže glave, vrata, ramena, leđa, ruku i nogu.

– Napunite kadu toplom kupkom i provedite dvadesetak minuta u njoj. Osećaćete se preporođeno.

– Dok ležite u krevetu, pred spavanje, koncentrišite se na opuštanje mišića pojedinačno. Zamislite u glavi peščanu plažu sa palmama i bungalovima, osetite miris mora, zamislite šum talasa, i nećete ni osetiti kada ste utonuli u san.

– Popijte čašu toplog mleka pre odlaska u krevet. Aminokiselina triptofan iz mleka podiže nivo serotonina u mozgu i učiniće vas pospanim.

– Čaj od kamilice ima blagi sedativni (uspavljujući) efekat. Popijte šolju čaja pre spavanja. Pazite se bilnjih preparata za lakše spavanje. To su i dalje lekovi, koji mogu biti opasni, te ih nemojte uzimati bez konsultacije sa vašim lekarom.

Šta su osnove za dobar san?

1. Ne uzimajte kofein, nikotin ili alkohol u kasnim popodnevnim satima ili uveče. Kofein ili nikotin će vam doneti nesanicu, a od alkohola ćete nemirno spavati.

2. Vežbajte, ali završite sa vežbama bar tri sata pre spavanja.

3. Pokušajte da u spavaćoj sobi obezbedite pristojnu temperaturu, zaštitu od direktnog sunca ili buke.

4. Ne spavajte previše tokom dana, nećete moći spavati tokom noći.

5. Opustite se pre spavanja.

6. Ukoliko ležite u krevetu budni i posle 30 minuta, nemojte se mučiti. Ustanite, pogledajte nešto na TV-u, poslušajte malo muzike pa probajte ponovo.

7. Krevet je za spavanje i seks. Nije za obradu računa ili posao.

8. Ukoliko zaspite na kauču ili fotelji, premestite se u krevet. Spavanje bilo gde stvara kasnije probleme.

9. Ne prejedajte se pre spavanja, naročito ne slanu hranu.

Kako da biti dobar roditelj u tri ujutro?

Trenutak da ste i vi i partner zaspali par trenutaka pre nego što se beba prvi put (ne i poslednji put) probudila tokom noći da sisa skoro je izvestan za sve nove roditelje. Vaša nervoza u tom trenutku je potpuno razumljiva, mada to vaša beba ne može da shvati. Pokušajte da se dogovorite da spavate na smenu. To će vam omogućiti bar nešto sna.

Obezbedite sebi deo dnevnog sna, tako da noć bude manje naporna. Već to što razmišljate da li ste dobar roditelj je dobar pokazatelj da razmišljate o svojoj bebi i činite sve za njeno dobro. Vremenom ćete se uklopiti sa vašom bebom i ustaliti obroke, te će i spavanja biti više.

Koliko se može izdržati bez spavanja?

Uobičajeno je potrebno od šesto do devet sati spavanja u toku noći. To je sve individualno, te neke majke mogu da funkcionišu normalno i sa manje od šest sati sna, mada je to veoma retko. Nedostatak sna koji traje ostavlja posledice na vas u vidu smanjene sposobnosti za funkcionisanje i u okviru redovnih dnevnih aktivnosti, stalan zamor, promene raspoloženja, čak i depresije. Indirektno, nedostatak sna može dovesti do iscrpljenosti i ozbiljnijih bolesti. Na svu sreću, dobar san leči sve gore nabrojane probleme.

Izvor: bebac.com, M.G.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije