02.03.2016 Zdravlje bebe

Četiri načina da pobedite kasalj!

Evo nekoliko efikasnih metoda koje će vašem bebironu pomoći da se oslobodi ovog dosadnog i neprijatnog simptoma

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Kad vaš bebac počne da kašlje, kroz glavu vam sigurno prolazi milion pitanja: šta se dešava, je li njegovo zdravlje ugroženo, zašto kašalj ne prestaje… Reč je o refleksnom odgovoru disajnih puteva na prisustvo sekreta, stranog tela ili čestica prašine, ali i promenu temperature. Najčešće se javlja suvi, to jest neproduktivni kašalj – sekret iz nosa sliva se niz grlo i dušnik, nadražuje nervne završetke, što rezultira upornim i iscrpljujućim kašljem. S druge strane, vlažni, odnosno produktivni kašalj nastaje iritacijom nervnih završetaka lepljivim i gustim sekretom u srednjim i malim bronhiolama ili u tkivu pluća za vreme alergijske reakcije, bronhitisa ili zapaljenja pluća – stariji mališani kašljanjem izbacuju sekret koji mala deca progutaju i većinom ga povrate ili izbace stolicom. Važno je da sirupe protiv kašlja ne birate nasumično: mnogi su registrovani kao dodaci ishrani, što znači da nije poznat tačan mehanizam dejstva na sluznice disajnih puteva. U svakom slučaju, pre nego što se zaputite u apoteku, pokušajte da svog mezimca oslobodite kašlja na drugi način.

1. Provetravajte svoj dom

Udisanjem suvog vazduha u pregrejanom prostoru suši se sluzokoža disajnih puteva, pa sluz postaje gusta i lepljiva. Zato prostoriju u kojoj dete boravi treba često provetravati i pojačati vlažnost vazduha korišćenjem ovlaživača koji može emitovati toplu ili hladnu paru ili širenjem vlažne tkakine iznad bebinog uzglavlja. Temperatura vazduha trebalo bi da bude između 18 i 20 °C. Jednako je delotvorna i šetnja na svežem vazduhu, koji stimuliše sluzokožu na pojačano lučenje sekreta, čime se pojačava efekat čišćenja.

2. Topli napici pomažu

Kad primetite da vaše dete kašlje, dajte mu tople napitke, koji se naročito preporučuju u slučaju suvog kašlja – tečnost će obložiti sluznicu i smanjiti nadražaj, smiriti upalu i razrediti sekret. Najbolje je skuvati pileću supicu ili čaj od đumbira i davati mu tokom dana. Može pomoći i sveže ceđeni sok od limuna razblažen u toploj vodi s malo šećera. S druge strane, mališanu možete dati i vodu ili voćne sokiće od narandže ili jabuke – dovoljno je dati mu od jedne do tri supene kašike četiri puta na dan.

3. Vodena para kao saveznik

Vodena para može pomoći vašem klincu da se reši kašlja. Zajedno s njim nagnite se nad posudu s toplom vodom i prekrijte glave peškirom. Dovoljno je udisati paru 15-20 minuta. Jednako je efikasan i boravak u kupatilu s toplom parom ili inhalacija fiziološkim rastvorom pomoću inhalatora – kašalj će se tako smiriti, vlažnost sluznice pojačati, a disajni putevi očistiti.

4. Pomoć pedijatra

Za smirivanje dugotrajnog suvog, iscrpljujućeg kašlja koji se pogoršava noću i remeti san mogu se koristiti lekovi iz grupe antitusika koji deluju na receptore u sluzokoži disajnih puteva ili na centar za kašalj u centralnom nervnom sistemu. Uvođenje i izbor lekova za kašalj kao simptom postojećeg zapaljenjskog procesa nekog dela respiratornog sistema treba prepustiti pedijatru, koji može preporučiti i vakcinu u cilju prevencije pojedinih oboljenja praćenih kašljem. Obavezno mu se javite ukoliko dete zbog kašlja povraća više puta dnevno, ako odbija da jede i postane neuobičajeno mirno, umorno, nezainteresovano za igru, ukoliko se kašalj pogoršava a disanje postaje površno i ubrzano ili praćeno bolom u grudima, te ako kašalj podseća na pseći lavež.




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije