25.11.2015 Zdravlje bebe

Pravilna higijena prvih zubića

Za zdrave zube deteta odgovorni su roditelji! Greške načinjene u najranijem detinjstvu kasnije se teško ispravljaju. Evo kako da pomognete detetu da ih izbegne…

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Da li ste znali da su usta bebe nakon rođenja sterilna i da u njima nema bakterija? Čim poljubite bebirona u usta ili vrlo blizu njih, one se tu postepeno nastanjuju. Stoga bi redovno trebalo da vodite računa o svom oralnom zdravlju. Takođe, ne bi
trebalo da dozvoljavate rođacima i prijateljima da ljube mališana blizu usta jer to nije nimalo higijenski. Razmislite samo o tome kakve sve bakterije mogu da prenesu. Uostalom, verovatno ni vi ne biste primili poljubac od svakoga, a sad zamislite da vam ta osoba ljubi dete koje ne može samo da se odbrani od nečistoća.

Vodite računa i da ne stavljate mališanu u usta cuclu ili kašičicu koju ste prethodno polizali ili je pala na pod.

Nicanje zubića
Kada zubići počnu da izbijaju, na bebinim desnima prvo se pojavljuju izbočine. Sluzokoža na tom mestu je natečena, napeta i bolna, a ponekad se može pojaviti i manji hematom. Beba jako balavi, ujeda i ne želi da jede, nemirna je, ćudljiva i plače. To je pravi trenutak za odgovarajuću glodalicu koju ste prethodno rashladili u frižideru.

Savet +
Tokom perioda nicanja zubića, bebi ne bi trebalo davati pretoplu hranu niti zaslađene napitke. Ukoliko odbija i mleko, ponudite joj mlak ili hladan čaj, a ako je nemirna ili plače, zagrlite je da bi osetila vašu blizinu.

Pročitajte i… Kako da vodite računa o bebinim zubićima?

Što više, to bolje!
Prvi meseci dečjeg života nisu važni samo za rast i razvoj zdravih zuba, već su ključni i za opštinapredak. Što se češće, više i intenzivnije aktiviraju različita čula, to više različitih stimulišućih nadražaja utiče na bebu i pospešuje njen fizički i psihički razvoj.

Takođe, što beba više sisa, žvaće i guta, to joj se bolje razvijaju vilica i zubići.
Jednostrana stimulacija, na primer samo sisanje, dovodi kasnije do manjka mesta za zube i skupih ortodontskih tretmana. Žvakanje poboljšava cirkulaciju desni,
ublažava bol i osećaj napetosti i pomaže pri nicanju zuba a ujedno pospešuje i olakšava njihov rast.

Odaberite pravu glodalicu
Glodalica za bebe trebalo bi da bude od dobrog i na dodir prijatnog materijala. Osim
toga, preporučljivo je da bude vrlo jednostavna za čišćenje. U suprotnom predstavlja izvor bakterija koje lako dospevaju u bebina usta. Ona podstiče bebinu radoznalost – optičku, akustičnu i oralnu – a kako je njena površina nejednaka, omogućava mališanu da u igri otkrije deo glodalice
koji zadovoljava njegove trenutne potrebe. Četkice na pojedinim glodalicama pripremaju dete za pranje zubića.

Rast zuba
Nicanje počinje oko šestog meseca života: najpre izbiju donji srednji sekutići, zatim u periodu od 8. do 10. meseca i gornji srednji, a kasnije i oni postranični. Nakog godinu dana rastu prvi kutnjaci, do uzrasta od 18 meseci očnjaci i, na kraju, od druge godine niču i drugi kutnjaci. Dakle, do treće godine dete bi trebalo da ima svih 20 mlečnih zuba. Prvi stalni zubi (šestice) zamenjuju mlečne kada dete napuni šest godina.

Čišćenje zuba
Roditelji i ne primete da je detetu nikao nov zub ako ne pregledaju njegovu usnu šupljinu. Tako se neretko dešava da zubi ostanu neoprani. Kada šestice izrastu, dugo ne dodiruju svoje parnjake sa suprotne strane. Zbog toga pri žvakanju hrane ne dolazi do trenja griznih površina i one se lakše oštete. Sa čišćenjem usne duplje trebalo bi započeti čim izbiju šestice. Najjednostavnija
tehnika održavanja oralne higijene jeste ona pomoću zubnog konca na držaču, jer je njime najlakše rukovati u malenim dečjim ustima.

Napokon bez suza!
Pomoću pravilno odabrane glodalice idealno pripremate bebu za korišćenje prve četkice za održavanje oralne higijene. Dečje zube bi trebalo negovati sa posebnom pažnjom, jer ih karijes lako napada i uništava. Čim se pojave prvi zubi, vreme je i za prvu četkicu (zatražite od svog stomatologa da vam preporuči najmekšu). Njena vlakna igraju važnu ulogu, te ako su pretvrda, povređuju desni mališana i javlja
se bol. Zbog toga mnoga deca pružaju otpor i ne žele da peru zubiće.

Dečje motoričke sposobnosti u ranom uzrastu nisu dovoljno razvijene da bi zube očistili sami. Četkica je, na početku, prvenstveno predmet za igru i griženje, tako da bi bebironima zube trebalo da peru roditelji.

Napomena
Mnoga jela i pića sadrže tzv. skrivene šećere koji hrane bakterije zubnog plaka i pomažu razvoj karijesa. On fermentira i stvara kiselinu, a pH vrednost pljuvačke se smanjuje (postane kisela) i napada zubnu gleđ. Nažalost, roditelji sve više i češće deci daju kupovne ledene čajeve i druge slatke napitke, pa su dečji zubići izloženi štetnim uticajima.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije