26.01.2016 Zdravlje bebe

Saznajte! Kako se izboriti s prehladama i virusima?

Zimsko vreme, kada deca uglavnom borave u zatvorenom prostoru, idealno je vreme za razmnožavanje raznih virusa, najčešće onih koji izazivaju prehlade…

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Sigurno prolazite kroz period kada vam se čini da je dete stalno prehlađeno i slinavo. Međutim, za zdravo starije dete uobičajeno je da „zaradi“ od pet do osam prehlada svake godine, dok mlađa deca „stradaju“ i češće. Uopšteno govoreći, za većinu dece koja su mlađa od pet godina, prosek oboljevanja iznosi čak jednom mesečno!

Imunitet se stiče vremenom

Bebe nemaju izgrađen odbrambeni sistem, ali putem majčinog mleka dobijaju antitela koja ih nekoliko meseci štite od „napada“ uzročnika bolesti. Nakon pet-šest meseci, ta zaštita počinje da slabi, a bebin imunitet polako jača. Međutim, to nije proces koji se završava preko noći, već traje godinama, tako da nimalo nije čudno što u tom periodu deca najviše oboljevaju. Kako dete raste, povećava se „repertoar“ antitela koja štite organizam od prehlade. Nakon šeste godine, dete uglavnom odoleva virusima, tako da „zaradi“ svega jednu-dve godišnje.

Nisu sve prehlade iste

Prehlade su poznate kao infekcije gornjeg respiratornog sistema, a uzrokuju ih virusi. Verovali ili ne, postoji preko dve stotine različitih vrsta virusa koji su uzročnici prehlada, a dele se prema godišnjim dobima:
Jesen: virus gripa
Jesen i proleće: virusi prehlade i nekih tipova gripa
Zima: virusi upale disajnih organa, korona virus i virus gripa
Zima i leto: virusne upale grla
Leto: enterovirusi (poznatiji kao crevni virusi)

Kako prepoznati prehladu?

Simptomi prehlade variraju u zavisnosti od tipa prehlade. Za decu predškolskog uzrasta, tipični simptomi jesu upaljeno grlo, visoka temperatura, nemir, kijanje i curenje iz nosa, kašalj, glavobolja, bolni mišići i smanjen apetit.
Međutim, ne traju svi simptomi onoliko koliko traje sama prehlada. Na primer, visoka temperatura obično traje od jednog do tri dana, curenje nosa i crvenilo grla obično prolaze za sedam do deset dana. Kašalj može da dosađuje detetu i po tri nedelje i ta činjenica mnoge roditelje dovodi do zaključka kako je njihovo dete neprekidno bolesno.

Ostatak teksta pročitajte na sledećoj strani…




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije