Nega novorođenčeta: Kako se bebi čiste uši?
Čišćenje bebinih ušiju mora biti stalni deo večernje rutine. Pročitajte kako se pravilno čiste uši novorođenčeta
pročitaj jošOdržavanje higijene svih delova bebinog tela od velike je važnosti za njeno ukupno zdravlje. Savetujemo vas kako da to pravilno činite i kako da rešite uobičajene probleme.
Dosadna temenjača
Iako je koža kod većine beba dobro „podmazana“, ima i onih čija je koža suva, a na njihovoj glavi se po pravilu pojavljuje temenjača. Mnoge mame misle da je u pitanju perut, pa preduzimaju mere kako bi sprečile tu napast, a zapravo se radi o temenjači protiv koje ništa ne treba preduzimati. Ako vam lekar kaže da bi trebalo da odstranite temenjaču, onda je dovoljno da „napadnute“ delove glavice namažete bebi-uljem.
Ne preterujte sa kupanjem
Bebe ne treba svakog dana kupati od glave do pete, dovoljno je to učiniti tri do četiri puta nedeljno, dakle, svakog drugog dana. Međutim, postoje delovi bebinog tela koji moraju da se peru i čiste nekoliko puta na dan. To je, pre svega, područje oko piše i guze – ono zahteva temeljno čišćenje svaki put kada beba isprlja pelenu, dakle, pre nego što joj stavite čistu. Leti se bebe dosta znoje, pa predeo ispod vrata treba čistiti nekoliko puta dnevno kako biste sprečili pojavu „znojnica“. Bebino lice, takođe, svakodnevno treba prati, jer se nakon sisanja mleko skuplja oko usana, stvarajući pravi „rasadnik“ za bakterije. Ako primetite sitne bele tačkice na bebinim obrazima i po nosiću (nalik na rosu), nemojte da se uzbuđujete. U pitanju je potpuno bezazlena pojava koja će za nekoliko nedelja nestati sama od sebe.
PROČITAJTE I… Kupanje bebe, pre nego što otpadne pupak
Lepe, mamine okice!
Kod sasvim malih beba, suzni kanali još nisu „razrađeni“ i sluzokoža očiju veoma je osetljiva. Zato nije preporučljivo koristiti šampone i kupke najmanje dva meseca, jer mogu da izazovu reakciju na koži bebe. U prva dva meseca, za kupanje je dovoljna topla voda i vaša nežna ruka. Da biste očistili bebine oči, prokuvajte vodu, dodajte dva do tri cvetića kamilice, pa kada se ohladi, namočite parče vate u ovu tečnost, dobro je iscedite pa očistite oko, i to od nosa ka spoljnjem uglu oka.
A uši?
Kao i nosić, bebine uši iznutra se čiste same, tako da nije potrebno da to činite i vi. Dovoljno je da parčetom gaze očistite spoljnju školjku uha i deo iza njega, jer se tu skuplja prljavština. Kao i kod odraslih, i u bebinom uhu stvara se ušna mast, ali ako primetite neki drugačiji iscedak, bebu odmah odvedite kod lekara, jer to može da bude znak ozbiljne infekcije.
PROČITAJTE I… 5 grešaka koje roditelji prave prilikom kupanja novorođenčeta
Usta i zubići
Pogrešno je mišljenje da se bebini prvi zubići ne moraju čistiti. Da bi ostali što duže zdravi, bebina usta svakodnevno brišite sterilnom gazom umočenom u čaj od kamilice, pa tom prilikom „izglancajte“ i zubiće, koliko god da ih ima. Ova procedura neće se dopasti vašoj bebi (nije zabeležen slučaj bebe koja je volela da joj se čiste usta), ali, ono što se mora – mora se. Kada malo poraste i počne da sedi, kupite mekanu četkicu za zube, pa joj dajte da se njome igra. Pošto bebe u ovom uzrastu u usta trpaju sve što dohvate, tako će staviti i četkicu, počinjući nesvesno da se navikavaju na njeno „prisustvo“ u ustima.
Crvenilo oko guze
Guza se neće zacrveneti ako se pelene redovno menjaju, a cela „pelenska regija“ redovno pere i maže zaštitnom kremom. Međutim, ako koristite platnene pelene, perite ih ekološki ispravnim deterdžentom i nemojte da stavljate omekšivač u vodu za ispiranje. Ima beba koje su alergične na hemijske supstance, pa se ojedu iako ih mame redovno presvlače.
Intimna nega
Kod dečaka, nije potrebno povlačiti kožicu penisa da biste ga oprali i „iznutra“. Kožica je povezana sa penisom sve do uzrasta od četiri godine i svako nasilno povlačenje može da je ošteti. I kod devojčica redovno treba prati pišu, ali samo spolja, toplom vodom, bez upotrebe sapuna i ostalih hemijskih sredstava.
SAZNAJTE I… Zašto neke bebe ne vole kupanje?
Pupak
O nezi pupka već je bilo dosta reči, ali nije suvišno ponoviti: sve dok se pupčana ranica ne zatvori, ovaj deo bebinog tela ne sme da se pokvasi. Redovno treba menjati sterilnu gazu, a lekaru se treba obratiti samo ukoliko primetite crvenilo oko pupka ili gnojni iscedak.
Prstići i noktići
Mnoge se bebe rađaju sa prilično dugačkim noktima na prstićima ruku. Nabavite specijalne makazice sa zaobljenim vrhom i redovno ih secite, jer bi u protivnom beba mogla da se izgrebe po licu. Ovaj posao najlakše ćete obaviti posle kupanja, jer tada su noktići veoma mekani i lako se seku. Ako je beba nemirna, a vi se plašite da je ne povredite, obavite ovaj „delikatan“ poslić nakon sisanja kada bude čvrsto zaspala.
PROČITAJTE I… Nega suve bebine kože
Ta nežna i meka koža!
Novorođenčad imaju veoma tanku, nežnu i osetljivu kožu, pa je treba vrlo pažljivo negovati. U prvih šest nedelja nakon rođenja nemojte koristiti kozmetička sredstva, već samo toplu vodu i zaštitnu kremu. U tom periodu bebina koža će „očvrsnuti“ i postati otpornija, a kasnije možete da koristite kozmetička sredstva iz neke bebi-linije, po sopstvenom izboru.
„Paperje“ na glavi
U prva tri meseca bebinog života, nije potrebno da joj perete kosicu šamponom za bebe. Sasvim je dovoljno da joj kosu isperete mlakom vodom. Kasnije, kada beba malo poraste, možete početi da je perete specijalnim, blagim šamponom, koji ne nadražuje kožu glave i sluzokožu očiju. Pošto se mnoge bebe uplaše kada im se sipa voda na glavu, izbegavajte takav način pranja kosice. Umesto toga, pokvasite peškirić mlakom vodom, pa njime blago izmasirajte bebinu glavicu. Obrišite suvim i mekim peškirom, blago tapkajući.
Autor: Life Content
Više saveta potražite u magazinu Mama&beba!
Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net
Znamo da nije lako biti novopečena mama: saveti pljušte sa svih strana, a vi ne znate kome da verujete i često se pitate jeste li baš toliko nevešt...
pročitaj jošDugo je bilo uvreženo mišljenje da bi nove majke trebalo da sačekaju bar 6 meseci pre no što počnu da izlažu svoju decu direktnoj sunčevoj svetlost...
pročitaj jošNajnovije istraživanje sugeriše da svakodnevno negovanje beba vazelinom može pomoći u zaštiti od razvoja atopijskog dermatitisa, problema kože koji...
pročitaj još