
Šta ako se dete plaši doktora?
Svako dete predškolskog uzrasta ima veoma razvijenu maštu koja je vrlo dobra za njegov razvitak, međutim, ta mašta nekad može izazvati strahove. Zb...
pročitaj jošPiše: Dr med. specijalista ginekologije i akušerstva Vladimir Vajs
Gljivična infekcija genitalne regije je infekcija koja je nastala dominacijom, najčešče prisutne, Candide Albicans.
Nastaje, najčešće, nakon upotrebe antibiotika, padom otpornosti organizma ( pad imuniteta, virusna oboljenja) ili u sklopu drugih oboljenja, kada se naruši skladnost koja postoji u organizmu.
Ispoljava se svrabom u predelu genitalija, peckanjem, povećanom sekrecijom. Nema karakterističan miris i ne prenosi se polnim putem. Leči se lokalnom upotrebom lekova koji deluju na gljivice.
Bakterijska vaginoza je vaginalna infekcija uzrokovana prisustvom većeg i raznovrsnog broja uzročnika koji dovode do promene ravnoteže normalne vaginalne flore. O bakterijskoj vaginozi govorimo kada normalnu vaginalnu floru zamene anaerobni mikroorganizmi i dovedu do promene karakteristika vaginalne sredine.
Iako se ne smatra polno-prenosivom infekcijom u pravom smislu, seksualna aktivnost je povezana s razvojem bakterijske vaginoze. Učestalost bakterijske vaginoze raste sa brojem seksualnih partnera. Muški partner žene s bakterijskom vaginozom ima prisutne iste mikroorganizme u svojim genitalijama, ali kod njega simptomi nisu prisutni.
Simptom bakterijske vaginoze je obilna vaginalna sekrecija neprijatnog mirisa uz pojavu neprijatnosti u predelu vagine koje se karakterišu svrabom, peckanjem i žarenjem. Leči se upotrebom antibiotika koji deluju na anaerobne uzročnike. Potrebno je koristiti terapiju lokalno i sistemski, (upotreba vaginaleta i peroralnih tableta za žene).
Uspešnost lečenja zahteva da se leče partneri.
Imate neku nedoumicu? Pitajte u komentaru posta i vi naše stručnjake sve što vas zanima. Na vaša pitanja odgovaraju lekari iz Opšte bolnice „Bel Medic“. Pitanja možete postaviti iz oblasti ginekologije, neonatologije, pedijatrije i nutricionizma.
Tekstove naših stručnjaka i njihove zdravstvene savete možete pogledati OVDE.
Piše: Dr Slavica Simić, pedijatar -neonatolog Regulacija temperature tela u uzrastu novorođenčeta i odojčeta nekada je vrlo osetlj...
pročitaj jošdr Tomislav Ćuk pedijatar-endokrinolog Reumatska oboljena kod dece ređa su nego kod odraslih. Kolagen je najrasprostranjenij...
pročitaj jošdr Tomislav Ćuk pedijatar-endokrinolog Simptomi i klinički znaci ozbiljnih infekcija kod dece zavise od njihovog uzrasta. Razl...
pročitaj još