Kada muškarci žele bebu, a kada žene?
Britansko istraživanje, kojim je bilo obuhvaćeno 1.732 ljudi starosti od 18 do 39 godina, pokazalo je da muškaraci žele bebu pre svojih partnerki. ...
pročitaj jošU današnje vreme, muškarci se opredeljuju za očinstvo oko svoje tridesete godine. Reklo bi se da se u tom životnom dobu, uglavnom, ničeg ne plaše. Međutim, ispostavilo se da se novopečeni očevi, ipak, najviše plaše svojih beba!
1. STRAH: Plašim se da uzmem bebu
Ovaj strah najčešći je među mladim očevima, naročito u slučaju prvorođenčeta. Pošto većina muškaraca do tad nije videla bebu staru dva-tri dana, dožive „šok“ kad ugledaju koliko je mala i bespomoćna.
Strah očeva da uzmu novorođenče u ruke potiče iz neznanja, a savladaće ga veoma brzo. Njegovo savladavanje možete početi time što ćete prvi put uzeti bebu u naručje onog trenutka kad ste sigurni da je potpuno zadovoljna, sita i mirna. I još nešto: neka mama bude u blizini, za svaki slučaj!
2. STRAH: Šta da radim ako je beba gladna?
Prvo i osnovno, nemojte da paničite! Ako mama nije kod kuće a beba se rasplakala i treba da se nahrani, smireno i bez nervoze pripremite joj flašicu i nahranite je. Iako bebe umeju da plaču glasno i intenzivno, uvek imajte na umu da će prestati onog trenutka kad je budete uzeli u naručje i kad joj budete napunili stomačić. Pored toga, ne pokušavajte da budete brzi i vešti kao što je bebina mama, jer ćete se samo nepotrebno iznervirati.
3. STRAH: Ne smem da okupam bebu
Za bebu je najbolje da je u početku kupaju i mama i tata. To će stvoriti potrebnu sigurnost oba roditelja, a bebi će biti mnogo zanimljivije. Takođe, mnogo brže i spretnije obavićete ovaj posao, što je naročito važno ako vaša beba baš ne voli da se brčka. Međutim, možda će se desiti da kupanje bebe tata mora da obavi sam, bez mamine pomoći. Tad je važno da sledite pravila koja su ranije uspostavljena.
Pre nego što dete stavite u kadicu, pripremite sve što vam je potrebno. Pokušajte da ga zabavite nekim gumenim ili plastičnim igračkama. Ne morate detaljno da perete svaki delić bebinog tela, već se usredsredite na pišu, guzu, leđa i stomačić. Lice, oči i uši ostavite za kupanjac kad mama bude prisutna u kući.
Ukoliko beba usred kupanja počne da plače, nemojte paničite. Možda joj je samo ušla voda u uši ili oči. Isperite ove delove lica i nastavite s kupanjem. Ukoliko plač ne prestane, izvadite je iz kadice, umotajte je u topao peškir, privijte je uz sebe i smirite.
4. STRAH: Kako da zabavim bebu?
Većina muškaraca ne voli da ostene nasamo s bebom jer ne zna šta treba učiniti ako je bebi dosadno. Morate imati na umu da bebe ne plaču samo zbog toga što su gladne, mokre ili žedne, već i zbog toga što im je dosadno i što žele da im se posveti pažnja.
Tad je veoma važno da uzmete dete u naručje, pevušite mu nešto (nije važno da li imate sluha ili ne!) ili da mu pokažete neku lepu igračku. Nije važno čime ćete zabaviti dete već to da NE ignorišete njegovu potrebu za pažnjom i nežnošću. Šta god da uradite, biće bolje nego da ne učinite ništa!
5. STRAH: Šta da radim ako beba plače?
Sve bebe plaču i s tim se morate pomiriti. To je, naravno, slučaj i s vašom bebom. Ukoliko pripadate onoj grupi očeva koji misle da će razmaziti svoje dete ukoliko se na svaki njegov plač odgovare pažnjom, setite se da bebe ne plaču zato što žele da vas nerviraju već imaju razloge za to.
Zato, ako se nađete u situaciji da se beba rasplače, a vi ste sami s njom, pomislite da to čini iz sledećih razloga: gladna je ili žedna, mokra je ili joj jednostavno nedostaje fizički kontakt. U prvom slučaju, uvek imajte pripremljenu flašicu s hranom ili vodom, u drugom slučaju, promenite joj pelenu (promena jednokratnih pelena zaista je jednostavan posao), a u trećem, uzmite dete u naručje, ljuljuškajte ga i pokušajte da ga smirite. Jedna od te tri taktike sigurno će „upaliti“.
6. STRAH: Draga, ne ostavljaj me samog s bebom!
Nije ni to smak sveta! U početku ostanite sami s bebom onda kad znate da ju je mama nahranila, presvukla i uspavala. Tad postoji velika verovatnoća da se neće probuditi u narednih dva sata, a do tada će se, sigurno, već i mama vratiti.
Potrudite se da savladate sve veštine „baratanja“ bebom, počevši od hranjenja, preko presvlačenja i kupanja, kako biste se osećali sigurnije kad ostanete sami s bebom. Držite u rezervi i neku igračkicu ili predmet kojim ćete je zabaviti, ako se ona rasplače. Konačno, ako se ne budete baš najbolje snašli, uvek možete pozvati suprugu telefonom…
Autor: Life Content
Mnogi roditelji prvi put se suoče sa dečjim laganjem u toku adolescencije i uglavnom reaguju na dva načina - neki viču, ljute se, prete kaznama i g...
pročitaj jošU pitanju je jedna od najbitnijih odluka koju jedan par treba da donese. Međutim, mnogi je donesu nakon samo jednog razgovora. Studija Midls...
pročitaj jošSladoled je poslastica koja se obično vezuje za vrele letnje dane, kada nam je rashlađivanje preko potrebno. Međutim, većina lekara i nutricionista...
pročitaj još