16.04.2014 Porodica

Kako biti dobra majka, a ne zapostaviti sebe

Savršenu mamu verovatno zamišljate kao požrtvovanu, nesebičnu ženu, koja ulaže 100% truda, energije i vremena u zadovoljavanje potreba svoje bebe. Možda poznajete baš takvu majku. Sve što ona radi deluje tako lako i spontano, a osmeh joj ne silazi s lica. U poređenju s ovom slikom savršenstva, verovatno osećate izvesnu dozu krivice, zar ne? I pored beskrajne, bezuslovne ljubavi koju osećate prema bebi, često se pitate da li ste dovoljno brižni, da li sve radite kako treba i da li vaš odlazak frizeru ili na kafu s prijateljicama znači zanemarivanje bebe. Pritisak koji osećate usled fizičkih poslova i moralnih dilema zaista je velik.

mama1

Objektivno, porodica, najbliža okolina i, generalno, društvo, očekuju od majki da budu savršene i potpuno posvećene svojim bebama. No, izdvajanje malo vremena za zadovoljavanje ličnih potreba ne znači da ste loša majka niti da zbog toga treba da se osećate krivom. Naprotiv, što ste odmorniji, zadovoljniji i ispunjeniji, više ćete moći da pružite i svom detetu.

Vreme je da se više posvetite sebi, a da pri tome ne narušite bliskost s bebom.

Kako da budete sjajna mama… a da i dalje izlazite

Sećate se kako ste nekada birali restorane i kafiće na osnovu dobre muzike ili zgodnih konobara? Sada vam je glavni kriterijum to da li ima dovoljno prostora da ugurate kolica, da li ima visokih stolica za decu i prostora za presvlačenje beba. Naravno, to ne znači da mesta prilagođena deci, kojih je sve više, nisu zabavna za odrasle.

Naprotiv, u takvom okruženju možete se opustiti i uživati u društvu svoje bebe i dragih ljudi. Pritom ne morate brinuti o tome šta vaše dete radi, da li ćete moći da ga prepovijete, nahranite i smirite njegov plač. Uostalom, dolazak bebe na svet menja i vaše prioritete, interesovanja i način na koji vodite društveni život. U tom kontekstu i odlazak u kafić ili restoran dobija drugi smisao, bilo da ste sami sa svojim prijateljicama ili ste poveli i bebu.

Kako da budete sjajna mama… a da radite puno radno vreme

S obzirom na veliku stopu nezaposlenosti i ekonomsku situaciju, nije čudo što sve više mama ranije prekida porodiljsko odsustvo i ostavlja svoje bebe drugima na brigu, često i u jaslicama. Nažalost, većina žena nema drugu opciju ukoliko želi da zadrži posao.
Međutim, najnovija istraživanja pokazuju da je povratak na posao koristan na mnogo načina.

Zaposlene majke su boljeg mentalnog zdravlja, uspostavljaju bolje odnose u porodici i doprinose porodičnom budžetu, što podstiče razvoj deteta. Ipak, uslov da se to ostvari jeste održavanje ravnoteže između posla i kuće, na osnovu jasno postavljenih granica između ova dva segmenta života. To znači da sve što se tiče posla – razmišljanje, završavanje zadataka, poslovnu dokumenaciju i dr. – ostavljate u kancelariji.

Čak i ako ste spretni u istovremenom obavljanju različitih poslova, razgovor telefonom (ili pisanje poruke) s bebom u naručju sprečava vas da se potpuno posvetite trenutku. Kada ste s bebom, onda ste joj potrebni – i fizički i emotivno. Apsolutna posvećenost detetu i ulozi majke naročito je važna kada niste s njim sve vreme. S druge strane, uslov za potpunu posvećenost poslu, kada ste u firmi, jeste da pronađete osobu (ili dečju ustanovu) s kojom ćete biti zadovoljni, u koju ćete gajiti potpuno poverenje, što će vam doneti lični mir.

mama2

Kako da budete sjajna mama… a da ne zapostavite društveni život

Kasni noćni izlasci sada su stvar prošlosti. Ipak, niko ne kaže da treba da ostanete kod kuće do kraja života. Iako je razmena iskustava s drugim roditeljima potrebna i korisna, izlazak s prijateljicama koje još nisu postale mame takođe ima svojih prednosti. U ovakvim situacijama zabrinutost zbog prepuštanja bebe nekom drugom na čuvanje obično je najveća prepreka.

Mnoge majke ne veruju da će njihov partner biti sposoban da obavi ovaj zadatak i uverene su da samo one, zbog velikog iskustva, rade stvari kako treba. No, što češće budete uključivali partnera u svakodnevnu brigu o bebi, on će biti sugurniji i biće vam lakše da oboje povremeno izađete. Dovoljno je samo da ga nakratko uputite u osnovne stvari – ostalo prepustite njegovoj inventivnosti, koju ste i vi primenjivali tokom savladavanja uloge majke.

Kako da budete sjajna mama… a da sačuvate harmoničan odnos s partnerom

Setite se muškarca koji leži na kauču, onog kojeg jedva primećujete od kada je beba došla na svet! U nekom trenutku ponovo ćete poželeti da se povežete s njim. Iskustva pokazuju da oživljavanje odnosa s partnerom pozitivno deluje na celu porodicu. Potrudite se da neko vreme provedete samo s njim, u nekim zajedničkim aktivnostima, bilo kod kuće, bilo izvan nje. Izlazak ne mora biti ništa spektakularno.

Dovoljna je jedna šetnja da povratite stari osećaj da ste par. Angažujte osobu u koju imate poverenja da vam čuva bebu i ne ustručavajte se da joj date precizne instrukcije! Važno je da budete smireni kako biste se fokusirali na sebe i svog partnera. Takođe, dok ste s njim, potrudite se da beba ne bude tema vaših razgovora. Prebacivanje na ulogu supruge, sa uloge majke, nije lako, ali nekoliko ženskih trikova ulepšavanja – malo šminke, izazovnija odeća i visoke štikle – olakšaće vam ovu tranziciju i osvežiti bračni život.

mama3

Kako da budete sjajna mama… a da ne zapostavite sebe

Pre nego što ste rodili bebu, višesatni boravak kod frizera bila je sasvim normalna stvar. Međutim, sada napuštanje bebe samo radi odlaska u toalet deluje kao pravi luksuz! Iako su takve promene sasvim očekivane i normalne, svi eksperti kažu da je malo zdrave sebičnosti od vitalnog značaja za očuvanje psihološke ravnoteže.

Većina majki opravdava povratak na posao osećajem da čini nešto za najbliže, jer uvećava kućni budžet, jer zadovoljavanje ličnih potreba kod njih izaziva nelagodu i osećaj krivice. No, odvajanje malo vremena za sebe nije odraz sebičnosti, već esencijalna potreba svake osobe. Vašoj bebi ste potrebni zdravi, opušteni i zadovoljni. Postepeno izdvajajte po malo vremena svakog dana. Započnite dan odmorom uz šoljicu kafe dok vaša beba spava, što je mnogo korisnije nego da to vreme iskoristite za pranje veša ili peglanje. Izađite sami iz kuće bar jednom nedeljno.

Naravno, neka vam partner pomogne tako što će s vremena na vreme preuzeti sve obaveze o bebi.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije