30 najsimpatičnijih izgovora zbog kojih mališani ne žele u krevet
Čestitamo na uspešno pređenom nivou "uspavljivanje bebe"! Međutim, sada ste pred pravim izazovom - naterati mališana da ode u krevet. To nije tako ...
pročitaj jošRazvod je posebno stresan događaj za muškarca i ženu koji više ne mogu da žive zajedno. Još je stresniji ukoliko je u braku bilo dece.
Ipak, upravo deca moraju biti u fokusu i majke i oca, koji moraju da nauče kako da komuniciraju, savladaju osećanja i postave buduće ciljeve koji će zadovoljiti potrebe svakog člana porodice, a posebno dece.
Svaki razgovor o razvodu i razdvajanju mame i tate je različit. Ipak, postoje neki univerzalni saveti koji se mogu primeniti na sve porodice:
1. Razgovor planirajte unapred i odlučite koji roditelj će šta da kaže.
2. Razgovor obavite zajedno kako bi oba roditelja mogla da izlože iste informacije deci. Ukoliko deca prime protivrečne informacije s jedne i druge strane, ostaće zbunjena i pod svojevrsnim pritiskom da biraju stranu ili krivca.
3. Svoja osećanja ljutnje, povređenosti, izdaje, ravnodušnosti ili krivice stavite na stranu kada razgovarate s decom.
4. Razgovor neka bude sažet i prilagođen dobi deteta.
5. Ukoliko je potrebno, vežbajte ono šta ćete reći unapred, kako bi se i sami osećali ugodno i sigurno kada stanete pred decu.
6. U redu je biti emotivan tokom razgovora, ali burne reakcije pokušajte da suzdržite iz razloga što deca moraju da osete stabilnost i sigurnost i dobiju osećaj da ćete preživeti ove promene u porodici.
7. Odaberite pravi trenutak. Nekoj deci je potrebno više vremena da prihvate promene, dok neki neće ništa primetiti dok se stvarne promene ne počnu zapravo i događati.
8. U razgovor uključite tvrdnje o onome šta se događa (npr. mama i tata su odlučili da žive u dva odvojena stana) te se unapred dogovorite želite li da koristite termine poput – razvod, razdvajanje, odlazak i sl.
9. Ne davajte obećanja koja ne možete ispuniti, posebno kad se radi o uveravanju da se ništa neće promeniti. Pričajte o onome šta će se sigurno dogoditi, ali ne i ono što mislite da bi se moglo dogoditi.
10. Decu uverite da razvod nije njihova krivica i da ništa ne mogu učiniti kako bi promenili situaciju.
11. Razmislite hoćete li deci objašnjavati zašto se razvodite (npr. u poslednje vreme smo se puno svađali i ne možemo rešiti naše probleme iako smo se jako trudili). Pritom nije poželjno da delite intimne detalje, informacije o prevarama ili sličnim aferama u braku, kao niti činjenicu da jedan roditelj želi razvod, a drugi ne.
12. Podsetite decu da ih volite, da su oni najvažniji u životu i mame i tate te da ćete se uvek brinuti o njima.
13. Objasnite deci da je u redu imati mišljenje i osećanja vezana uz razdvajanje roditelja i da se ne moraju brinuti ili sramiti jer osećaju uznemirenost, tugu, uzbuđenje ili olakšanje.
14. Oduprite se potrebi da decu uporno uveravate da će sve biti u redu, posebno ako ona proživljavaju teške emocije. Deca će uz svu tugu i nesigurnost još osećati i da ih uveravate u nešto što trenutno za njih nije istina.
15. Imajte na umu da će deca možda postavljati pitanja na koja nemate odgovor. Ukoliko vam se dogodi ova situacija, najbolje je reći da je pitanje dobro i na mestu, da će mama i tata o tome porazgovarati i odgovoriti što je brže moguće. Nakon toga važno je da zaista raspravite o detetovim pitanjima i date mu odgovore što pre, kako ste i obećali.
Izvor: mojedijete.com, M.G.
Ako imate dvoje dece (posebno ako su u pitanju dečaci), sigurno ste primetili da između njih postoji određena doza agresivnosti i suparništva. Ipak...
pročitaj jošMašta i kreativnost najbolje se razvijaju kroz igru. Vodene boje su idealne da vaše dete pokaže ne samo slikarska umeća nego i da vam pošalje poruk...
pročitaj jošRast grudi i stidnih malja najavljuje prvi menstrualni ciklus tinejdžerke, ističu stručnjaci. Saznajte koliko po njihovoj pojavi treba očekivati pr...
pročitaj još