04.06.2015 Kutak za mame

Celulit – letnja noćna mora!

Došlo je lepo vreme a sa njim i period kada svaka žena primećuje promene na svojoj koži u vidu raznih nepravilnosti. Jedna od tih je celulit.

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Celulit ustvari predstavlja jedan vid raspoređivanja masnoća u telu i neke statistike pokazuju da se oko 80 posto žena sa time susretne u nekom periodu svog života. Celulit nastaje zbog poremećaja mikrocirkulacije potkožnog tkiva. U masnim ćelijama se povećava količina vode i masnoće tako da uvećane masne ćelije pritiskaju okolne krvne i limfne sudove i dovode do poremećaja cirkulacije krvi. Zadržavaju se štetne materije, taloži se višak masnoće ispod kože, slabi vezivno tkivo i dolazi do karakterističnih deformacija na koži.

Estrogen je hormon koji je odgovoran za pojačano nakupljanje masnog tkiva, za zadržavanje tečnosti i povećanu aktivnost enzima koji razaraju vezivno tkivo. Stoga se celulit javlja najpre u pubertetu ali i u trudnoći.

Takođe, korišćenje oralnih kontraceptiva je važan uzrok razvoja celulita. I drugi hormoni kao što su progesteron, insulin, adrenalin, tiroidni hormoni i prolaktin imaju važnu ulogu u nastanku celulita. Naravno, važnu ulogu igraju i genetski faktori, zatim nepravilna ishrana (slana, masna, slatka hrana, alkohol, nedovoljan unos vlakana i vode), pušenje, nedovoljna fizička aktivnost, uska odeća, slaba cirkulacija, stresan način života.

U nastanku celulita ima više faza.

Prva faza – edematozni celulit. U ovom tipu preovlađuje zadržavanje tečnosti uz gubitak elastičnosti kože i njeno opuštanje.

Druga faza – „narandžina kora“. Primećuju se promene na koži koje podsećaju na narandžinu koru, a tvrde su na dodir.

Treća faza – tvrdokorni celulit. Preovlađuju vidljivi deformiteti na koži.

Borbu protiv celulita mora pre svega da predvodi promena (poboljšanje) stila života. To se odnosi pre svega na povećan unos vode, uravnoteženu ishranu i povećanje fizičke aktivnosti.

Neki od saveta za prevenciju od celulita su:

1. Vodite računa o unosu vode (minimum 1,5l dnevno). Ona ubrzava razmenu materija i podstiče uklanjanje toksina iz organizma.

2. Smanjite unos alkohola i kofeinskih napitaka. I jedni i drugi deluju da povećavaju izlučivanje vode iz organizma. Poželjno je da ih zamenite biljnim čajevima, posebno čajem od koprive (deluje podstičući cirkulaciju).

3. Za podsticanje izbacivanja toksina poželjno je i povećati unos namirnica bogatih sa vitaminom C, kalijumom i sumporom.

4. Izbegavajte slanu i prženu hranu s obzirom da ona podstiče zadržavanje vode u organizmu što je preuslov nastanka celulita.

5. Odvojte vreme za fizičku aktivnost. Nije potrebno da provodite pola dana po teretanama i slično, dovoljno je da se pokrenete i dnevno na to utrošite bar 15 minuta.

6. Provedite vreme u prirodi. Dovoljak dotok kiseonika je potreban za zdrav organizam.

7. Priuštite sebi masažu. Time ćete podstaći cirkulaciju krvi i limfe i ubrzati oslobađanje od celulita. Napomena: celulit je na dubini 3-5 milimetara ispod kože i nema potrebe za grubim delovanjem na nju. Svaka masaža sme da bude smao do granice bola.

8. Opustite se. Mnogi smatraju da stresan stil života podstiče nastanak celulita, pa stoga odvojte bar malo vremena za sebe.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije