11.12.2013 Porodica

Naučite tinejdžera da raspolaže novcem

Tinejdžeri često ne mogu da prihvate činjenicu da ne mogu da imaju najnoviji telefon, najmodernije patike ili novi kompjuter. Njihovi prohtevi često su nerealni i daleko premašuju kućni budžet. Da ne biste došli u situaciju da se nervirate i svađate, najbolje je da sa „treningom“ počnete mnogo ranije, savetuju psiholozi.

kasica

Od prvog dana škole deci bi trebalo davati džeparac i naučiti ih vrednosti novca, odnosno kako sa njim da raspolažu. Sumu odredite na osnovu kućnog budžeta, uzrasta, okolnosti (da li mališani imaju užinu ili ručak u školi). Detetu ne morate da određujete na šta će da potroši novac, ali mu ne dajte dodatne sume ako pre vremena ostane bez džeparca. Ono će postepeno da uči o novcu i kalkulisanju njime.

Na prelasku iz osnovne u srednju školu bilo bi dobro da pojačate dečju odgovornost, na primer, recite mu da od mesečnog džeparca finansira užinu i kupi sebi nešto što želi. Tako ćete ga naučiti da štedi, da pravilno raspoređuje novac i da bude odgovoran.

Tinejdžeri bi trebalo da učestvuju u finansijskoj situaciji porodice, da znaju koliko novca ima i šta roditelji mogu da im priušte. Ukoliko žele novi mobilni telefon ili odeću koju ne možete da mu kupite, predložite da štedi novac nekoliko meseci.

Osim što će na kraju dobiti ono što želi i biti zadovoljan, adolescent će da nauči i da nešto mora da žrtvuje kako bi došao do cilja. Kada mu prijatelji, porodica, gosti daju novac, nemojte da mu uzimate i uračunavate u džeparac. Pustite ga da sa sumom slobodno raspolaže i kupi šta želi, čak i ako vam se ta ideja čini potpuno besmislenom.

„Lude godine“ su turbulentne i kontrola od strane roditelja je poslednje što žele, pa morate da budete vrlo pažljivi, ali da obratite pažnju na to gde im odlazi novac. Ako vidite da dete nerazumno troši i da „baca pare na gluposti“, ograničite mu priliv, ali obavezno argumentima objasnite zašto ste to uradili. Pokušajte sve to da uradite bez vikanja i svađe.

Ako vaš tinejdžer želi nešto vrlo skupo što ne možete da mu priuštite, niti je moguće da toliku sumu uštedi od džeparca, dozvolite mu da se zaposli, ali samo ukoliko to ne ometa njegove školske obaveze. Učenje deteta o vrednosti novca nije lak posao, traje dugo i praćeno je čestim svađama, ali ako budete strpljivi i uporni, na kraju ćete postići cilj.

Izvor: Novosti.rs




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije