26.07.2014 Porodica

Šta svaki muškarac treba da zna… pre nego što postane otac!

Iako iskreno želi da vam pomogne i bude uz vas kada vam je najteže, događaji tokom trudnoće i porođaja mogu ponekad prilično uznemiriti budućeg tatu.

buduci tata

Muškarci moraju biti dobro informisani kako bi uspešno prebrodili tih devet meseci, počevši od pojave jutarnjih mučnina pa sve do velikog događaja i susreta sa svojim potomkom. Dakle, kako svog nespretnog paničara pretvoriti u spretnog pomoćnika? Pa, tako što ćete ga naučiti i pripremiti na to da će se sve u vašem životu umnogome promeniti, počevši od trenutka kada saznate da ste u blagoslovenom stanju…

TO SU MOJI HORMONI!

Od trenutka začeća hormoni počinju da gospodare telom žene uzrokujući brojne psihofizičke promene. Vaš partner ne treba da bude iznenađen ako počnete da se osećate i ponašate drugačije, i to mnogo ranije nego što stomak postane uočljiv. Umor je sasvim normalna pojava. Želja da se sručite u postelju odmah nakon povratka s posla i mučnina – zagarantovani su.

A ako vas naročito izoštreno i osetljivo čulo mirisa odbija od kuvanja, iskoristite to kao sjajnu priliku da partnera imenujete glavnim kuvarom u kući. Tokom daljeg toka trudnoće partner će se suočiti i s drugim promenama kod vas, poput neženstvenog geganja, (puštanja) gasova te iznenadnih, neizdrživih poriva prema određenoj vrsti namirnica.

Ipak, ”najbolnije” su definitivno vaše nagle i, za partnera, neobjašnjive promene raspoloženja – u jednom trenutku pevaćete od sreće, a već u narednom nećete moći da zaustavite plač. Ništa čudno, hormoni trudnoće snažno utiču na raspoloženje buduće majke. Zato je veoma važno da vaš partner shvati da vaše ponašanje (uglavnom) nije reakcije na ono što je on izgovorio ili uradio, već je posledica uzburkanog dejstva hormona. Bura emocija bila je normalno stanje za Katarinu, mamu trinaestomesečnog Antonija. „Moj suprug nije imao pojma da ću biti toliko plačljiva tokom trudnoće. Za njega je to bilo kao da se devet meseci borio sa mojim PMS-om! Nije bilo dana da se ne posvađamo. Ipak, uspela sam da mu objasnim da su sve te promene prolazne i da mora biti strpljiv.“

KOLIKO, ZABOGA, TO TRAJE?!

Strah i veliko uzbuđenje dve su ključne emocije koje prate pretporođajni period. Zato je dobra ideja da u školu za trudnice povremeno povedete i supruga. Jasno nam je da muškarci s ovog podneblja to nerado čine, smatrajući da je to „ženska“ stvar i da njima tamo nije mesto. Međutim, ako je njegova svest na dovoljno visokom nivou, nadamo se da neće biti toliko „out“ i da će pristati da nauči nešto novo.

Pre svega, saznaće šta sve može očekivati pre i posle porođaja, moći će da pita stručne osobe sve ono što ga interesuje i brine, kao i da podeli svoja iskustva s drugim (dovoljno emancipovanim) očevima, koji su shvatili važnost odlazaka u pomenutu školu. Većina muškaraca nema predstavu o tome šta znači reč „dilatacija“ (širenje grlića), te saznanje kako se porođaj odvija može biti pravo otkrovenje za njega, a istovremeno može ga lišiti nekih strahova. (Kod prvorotkinja, grlić se širi 1 cm za sat vremena, sve do 10 cm, a potom se širenje nastavlja tokom dva sata u drugoj fazi porođaja.)

MANJE LEP DEO

I taman kada se vaš suprug konačno prilagodio burama trudnoće i promenama koje one nose, kucnuo je čas za veliki događaj – porođaj! To je situacija u kojoj vam je podrška supruga najpotrebnija. Pometnja i panika zbog porođaja prirodna su osećanja i svojstvena su čak i muškarcima koji su oženjeni babicama.

Suočeni sa snažnim bolovima svojih supruga, buduće tate osećaju se potpuno bespomoćnim i beskorisnim. Ipak, to ne sme biti izgovor da ništa ne učine.

Autor: Life Content, M.K.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije