Upomoć! Umorna sam i neispavana!
13.06.2014 Porodica

Upomoć! Umorna sam i neispavana!

Zbog ustajanja noću da nahranite bebu i zadovoljavanja njenih potreba tokom dana često ste neispavani. Ipak, postoji način da to prevaziđete…

umor

Od umora ne možete jasno da razmišljate? Pokazatelji nedostatka sna slični su znacima predgripoznog stanja – opšta slabost, zaboravnost, preosetljivost i nervoza. Ne brinite, niste pošašavili – ovo je sasvim normalno. Ipak, ostaje pitanje: kako ublažiti umor?

Kliširano pravilo da treba da spavate onda kada beba spava ne odgovara svim majkama, pa bi stoga trebalo do izvesne mere promeniti rutinu da biste nadoknadili deficit sna. Idealno bi bilo kada biste tokom dana ostvarili dva neprekidna intervala sna od četiri sata. Međutim, često ni to nije moguće zbog obaveza oko bebe. Zato iskoristite svaku priliku koja vam se pruži da odspavate, ili bar samo da dremnete.

Izmlazanje mleka, što omogućava partneru da nahrani bebu tokom noći, pomaže mnogim majkama. Čak i ako niste spavalica po prirodi, možete sebi olakšati situaciju. Kreirajte opuštenu atmosferu za san baš kao što to činite za svoju bebu.

Razmislite šta vas uspavljuje. Nekog smiruje zamračena soba ili tiha muzika, a nekoga potpuna tišina ili toplina ćebeta. Čak i ako ne uspete da odspavate, jednostavno odmaranje u ležećem položaju (obavezno sa podignutim nogama!) biće dovoljno.

Pravilna ishrana

Ako već sredinom dana, ili čak prepodneva, osećate umor, uzrok tome je, osim silnih obaveza, i nepravilna ishrana. Za novopečene majke naročito je bitno da kroz hranu uzimaju dovoljno gvožđa. Ovaj mineral neophodan je za stvaranje hemoglobina koji prenosi kiseonik kroz telo. Jednostavno rečeno, bez dovoljno gvožđa, tkiva i mišići ne dobijaju dovoljno kiseonika, ne mogu pravilno funkcionisati i javlja se umor.

Budući da je organizam tokom trudnoće proizvodio više krvi, gvožđe vam nikada nije bilo potrebnije nego u ovom periodu. Istovremeno, zbog potrebe za većom produkcijum krvi moguća je pojava anemije u trudnoći, kao i u periodu nakon porođaja. Inače, za obnavljanje i uvećanje rezervi gvožđa u organizmu obično je potrebno nekoliko nedelja, tokom kojih se jedu namirnice bogate ovim mineralom ili se on uzima u formi suplementa. Prirodni izvori gvožđa: posno meso, jaja, pasulj i druge mahunarke, a naročito sočivo.

Fizička aktivnost

Umerene fizičke aktivnosti takođe mogu doprineti kvalitetnom snu. U tom smislu, kratka šetnja po kraju u kojem živite biće veoma korisna. Skorašnja istraživanja potvrđuju direktnu vezu između pada telesne temperature i pospanosti. Zbog toga bi trebalo da vežbate do sredine poslepodneva, da bi telo moglo dovoljno da se rashladi pred san.

Tehnike disanja

Takođe, možete isprobati određene tehnike disanja da biste brže i lakše zaspali. Iskutvo pokazuje da je često dovoljno 20 dubokih udaha (iz stomaka) da se „isključi“ nervni sistem, što olakšava utonjavanje u san. Duboko disanje opušta mišiće i usporava kardiovaskularni sistem, što su samo neki od preduslova da lakše zaspite.

Tražite pomoć

Što se tiče posledica neprospavanih noći na vaše emotivno stanje, morate znati da niko od vas ne očekuje da budete supermama. Ne forsirajte sebe i zamolite nekog da vam pomogne. Razgovori s drugim majkama takođe će vam pomoći, jer će vas podsetiti da niste jedini u problemu. Tokom ranog perioda bebinog života, usled umora i naglašene osetljivosti i nervoze, i vaš odnos s partnerom će se promeniti.

Situacija u kojoj ste se zatekli nova je i za njega, i budući da vam je on najbliža osoba, izbegavajte optužbe i razmirice. Umesto toga, objasnite mu da je vaše emotivo stanje sasvim normalno i dogovorite se na koji način može da vam pomogne. Takođe, prihvatite svaku pomoć koju vam nude članovi porodice.

Na kraju, bez obzira na umor koji sada osećate, fokusirajte se na činjenicu da se ipak radi o prolaznoj fazi, tek jednoj od mnogih kroz koje ćete prolaziti kao majka. Većina roditelja uspe normalno da funkciniše uprkos nedostatku sna i umoru. Uostalom, niste prva mama koja se ovako oseća i definitivno niste poslednja!

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije