
Smeju li trudnice da jedu med?
Bebe ne smeju da konzumiraju med bar do prvog rođendana. Da li to znači da ga treba izbegavati i u trudnoći?
pročitaj još– Prosečna dob u kojoj žene danas rađaju svoje prvo dete je između 25 i 29 godina. 1970. godine žene su obično rađale sa 21.
– Bebe rođene u maju uglavnom su teže od beba rođenih u drugim mesecima. Ova činjenica pripisuje se prazničnim trpezama, od slavskih, novogodišnijh, pa sve do Uskrsa tokom kojih buduće majke konzumiraju kaloričniju hranu nego inače.
– U trudnoći se ženama izoštravaju sva čula, naročito mirisa, tako da nije čudno što ne mogu da podnesu neku namirnicu koju su pre trudnoće obožavale.
– Broj porođaja završenih carskim rezom povećao se za 27% u zadnjih deset godina. To iznosi 40% više nego ranije. Razlog tome verovatno leži u činjenici što se u današnje vreme zbog karijere žene mnogo kasnije odlučuju na potomstvo nego pre desetak godina.
– Prva trudnoća obično traje nedelju-dve duže od naredne.
– Pošto u trudnoći stopala rastu, budućim majkama biće potrebna ne samo odeća nekoliko brojeva veća, već i obuća.
– Broj blizanačkih trudnoća učetvorostručio se u poslednjih 20 godina.
– U trudnoći se menja normalan ritam rasta i opadanje kose: tokom trudnoće kosa više raste, a nakon porođaja, više opada. Normalan ritam obično se vraća šest meseci nakon rođenja deteta.
– Bebe su aktivne i tokom boravka u maminom stomaku: igraju se pupčanom vrpcom, sisaju prst, plaču i sanjaju. Dokazano je da od četvrtog meseca trudnoće mogu da prepoznaju mamin i tatin glas.
Tokom devet meseci trudnoće, vaše telo prolazi kroz neverovatne promene. Evo šta sve možete da očekujete tokom devet meseci iščekivanja... H...
pročitaj jošTokom trudnoće plod se razvija u plodovoj vodi koja mu pruža sve što mu je potrebno: toplinu, zaštitu i maksimalnu udobnost. Međutim, ova tečnost g...
pročitaj jošVantelesna oplodnja podrazumeva uzimanje jajne ćelije iz tela žene, njenu oplodnju u laboratorijskim uslovima i vraćanje oplođene jajne ćelije ili ...
pročitaj još