04.12.2013 Trudnoća

Kada beba počne da se rita…

Nakon šesnaest nedelja trudnoće sve postaje drugačije i senzacionalnije. Zašto? Zato što ćete početi da osećate pokrete svoje bebe, što predstavlja neumitan dokaz da je živa i, bogami, živahna.

beba se rita

U početku ćete se osećati kao da vam leptirići lepršaju u stomaku i tada je nemoguće tačno reći šta beba, zapravo, radi unutra. Ali, kada ti pokreti postanu izražajniji, bićete u stanju da dokučite šta svi ti trzaji, probadanje i meškoljenje stvarno znače.

Mali rmpalija

Vaše još nerođeno dete voli da udara i dok to bude radilo, vi ćete to lepo osetiti na svojoj koži! Udarci i šutiranje su jaki i mogu da budu bolni, pogotovo ako vas beba udari u rebra. Ali, s vremena na vreme, imaćete drugačiji osećaj, kao što je potmulo mrdanje u stomaku ili kao da vam se nešto valja u stomaku.

U tim se trenucima vaša beba verovatno proteže ili menja položaj u stomaku. Navići ćete se vremenom jer ćete to često osećate pošto se malo biće u vašem stomaku sigurno neće smiriti u jednom položaju do porođaja.

Mrda mi se stomak!

Dok vaša beba raste, kroz kožu stomaka moći ćete da vidite neke njene pokrete. Možda će vas udariti takvom silinom da ćete moći da je uhvatite za ruku ili nogu. Bićete u stanju i da, već na prvi pogled, kažete u kojem položaju vaša beba leži u stomaku – ako je vrh stomaka primetno pomeren iz centra, na primer, onda se ona najverovatnije sklupčala leđima okrenutim ka spoljašnjoj strani stomaka.

Možete da odgonetnete šta je šta i, ispipavajući sopstveni stomak – pesnice i stopala su mali, tvrdi i čvornovati; velika i tvrda površina koja se pomera duž prednje strane vašeg stomaka ukazuje da su to leđa vaše bebe. Sa druge strane, njena glava i guza, okrugli su i gotovo iste veličine, s tim što je guza malo mekša!

Mama, malo mi je tesno ovde!

Tokom poslednjeg tromesečja trudnoće vaša beba napraviće tridesetak pokreta tokom jednog sata. Ona će verovatno upražnjavati svakodnevnu rutinu, podeljenu na vreme za spavanje, vreme budnosti i vreme za vežbanje i, da, uvek će vam se činiti da se ona aktivira baš onda kada biste vi želeli malo da se odmorite.

Kako se trudnoća bliži kraju, tako ćete primetiti da se beba sve ređe pokreće. To je savršeno normalno – porasla je i postao joj je skučen životni prostor. Ipak, ako potpuno prestane da se mrda i vi zbog toga postanete zabrinuti, odmah posetite lekara. On će poslušati srce vaše bebe i uveriti vas da je sve u redu.

Mali štucavko

U pauzi između udaraca i meškoljenja, možda ćete s vremena na vreme osetiti jedva primetno trzanje – to vaša beba štuca! Ovo može da potraje nekoliko minuta i da vam deluje prilično žestoko.

Moguća alternativa jeste da beba pokušava da sisa palac pomerajući glavu sa jedne na drugu stranu kako bi uspela da ugura palac u usta – to je isti refleks koji će joj kasnije, kada se rodi, poslužiti da usnama obuhvati bradavicu vaše dojke.

Guzu gore!

Tokom poslednjeg stadijuma trudnoće, većina beba okrene se glavicom nadole. Po tome gde osećate najveću pokretljivost u stomaku, moći ćete da pretpostavite koji je položaj zauzela vaša beba. Ako je aktivnost najživlja u dnu stomaka, onda su njena stopala još uvek okrenuta nadole.

Ukoliko vas udara u rebra, onda joj je glavica okrenuta nadole. Kada bebina glavica uđe u karlični deo (a to se dešava tokom 37. nedelje), doživećete novu avanturu. Tada ćete imati osećaj kao da se u vama pomera nešto veličine kokosovog oraha, a kada počne da vas bolucka u samom dnu stomaka, neposredno iznad stidne kosti, to je znak da vaša beba glavicom udara u grlić materice i da je spremna da napravi veliki korak u svet.

Autor: Life Content




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije