Kako da ostanete sveži na letnjoj vrelini

Rashladite se brzo i lako!

Foto: Gulliver/Thinkstock

Osušite kožu
Trenje između kože vlažne od znoja i odeće može izazvati iritacije, naročito ispod grudi i sve većeg stomaka, te između butina. Zato je najbolje da leti nosite široku odeću od tankih, poroznih i prirodnih materijala, kao i da koristite bebi-talk na mestima koja se prirodno međusobno dodiruju, poput butina. I ne zaboravite, najbolje je da toplotne nalete shvatite kao podsetnik da se ne smete nervirati. To vam telo saopštava kako je najbolje da se odmorite, da sednete i pročitate dobru knjigu. I vredi ga poslušati.

Poprskajte lice
Trudnoća uslovljava porast unutrašnje temperature za oko 0,8 stepeni C. Kada se tome pridodaju vreli letnji dani, onda nije nikakvo čudo što često želite da odete pod hladan tuš. No, to nije preporučljivo, jer veoma hladna voda skuplja krvne sudove, što uslovljava zadržavanje toplote u telu. Bolje je tuširanje ili kupanje u mlakoj vodi, ili bar potapanje stopala u umereno toplu vodu. Ukoliko još uvek radite, onda možete primeniti brzo rešenje za radnim stolom – poprskajte lice vodom sobne temperature iz sprej bočice.

PROČITAJTE I… 6 razloga zašto je biti dobro trudnica tokom leta

Ugasite žeđ
Održavanje optimalne hidriranosti organizma tokom letnjih meseci, a naročito u trudnoći, obezbediće pravilan rad termoregulacionog sistema i sprečiti pojavu glavobolja ili vrtoglavica izazvanu vrelinom. U trudnoći je potrebno povećati preporučenu količinu vode od osam čaša dnevno za još četiri čaše. Takođe, užinajte voće s visokim procentom tečnosti, poput lubenica i jagoda. Krastavac, rotkvice i zrno maka takođe gase žeđ, pa iskoristite ove namirnice za superzdravu salatu za ručak ili večeru. Čaša vode s ledom brzo će vas rashladiti, ali će vam i suziti krvne sudove, te poslati signal telu da čuva toplotu, a ne da je se oslobađa. Zato, radije konzumirajte mlaku vodu.

Foto: Pixabay/Free Images

Lepši san i buđenje
Često vam je nakon buđenja koža tela vlažna i hladna, a posteljina „natopljena“ znojem? Noćno preznojavanje tipična je pojava u prvom tromesečju, kao i nakon porođaja. To je posledica fluktuacije nivoa estrogena, što „zbunjuje“ hipotalamus – mali deo mozga odgovoran za regulaciju telesne temperature. Ukoliko nemate klimu, ili vam pak ne prija spavanje u rashlađenom prostoru, odlučite se za ventilator s nekoliko brzina. Na taj način možete brzo rashladiti sobu pre nego što odete u krevet. A kasnije, kad legnete, ostavite ga na najnižoj brzini. Efekat klima-uređaja postići ćete ako postavite dvolitarske boce sa smrznutom vodom ispred ventilatora. Spavajte u laganoj, pamučnoj spavaćici na većem pamučnom peškiru zbog upijanja znoja. I stavite u jastuk inlet od upijajućeg materijala, koji će apsorbovati znoj s lica i glave.

Dišite
Jedna od joga tehnika disanja – šitali, ili „rashlađujuće disanje“ – naročito je korisna tokom trudnoće. Način izvođenja: Izbacite jezik iz usta, savijte ga po uzdužnoj osi, ivicama nagore, duboko udahnite na usta, a potom izbacite vazduh kroz nos. Ovaj metod izuzetno je efikasan za rashlađivanje vazduha koji prolazi kroz telo. Ujedno, ovo je tehnika za opuštanje. Časovi joge za trudnice odličan su način da savladate osnove kontrole disanja. Ukoliko vam se i dalje čini da ćete proključati od vrućine, primenite sledeći trik: na zglobove šaka okrenutih dlanovima nagore pustite mlaku vodu. Tako će vam se pulsne tačke, gde je krv najbliža površini kože, rashladiti nežno, a efekat će duže trajati.

Više saveta potražite u AKTUELNOM julsko- septembarskom izdanju magazina Mama&beba, broj 28!

Pratite nas i na Fejsbuku: https://www.facebook.com/mamaibebacom/

STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i uslovima korišćenja sajta.

još iz kategorije